Zaplanuj święta. Niezbędna lista na Boże Narodzenie.

Opublikowano: 01-12-2019

 

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Początek grudnia jest ostatnim momentem na dopinanie szczegółów i robienie niezbędnej listy zakupów. Podpowiadamy, jak z głową zaplanować święta i czego nie możesz pominąć w bożonarodzeniowej rozpisce.

Boże Narodzenie to wyjątkowy okres nie tylko ze względu na szczególną atmosferę, lecz także na gorączkowe przygotowania. W szale zakupów spożywczych i prezentowych niejednemu zdarzyło się o czymś zapomnieć. Jak uniknąć przedświątecznego stresu i wszystko dopiąć do perfekcji? Najważniejsze jest planowanie. To gwarancja udanych świąt.

Idealny plan zakupów spożywczych

Wyprawa do sklepu bez sporządzonej wcześniej listy może zakończyć się chaosem i niekompletnymi zakupami, bo zapomnimy o mące, cukrze, proszku do pieczenia lub o innym niezbędnym składniku. Jak więc przygotować listę zakupów? Najważniejszy jest plan potraw, które chcesz podać na Wigilię i Boże Narodzenie. Spisz na kartce przy każdym daniu produkty, których będziesz potrzebować do ich przygotowania. Następnie zsumuj ilość i oszacuj swój budżet. To pozwoli ci na ewentualną zmianę dań w przypadku przekroczenia wyznaczonych wcześniej kosztów. Jakie potrawy powinieneś uwzględnić na swojej świątecznej liście?

Najpopularniejsze tradycyjne bożonarodzeniowe dania:

l barszcz z uszkami,

l zupa grzybowa,

l kapusta z grzybami,

l ryby w różnej postaci (w galarecie, smażone, pieczone, w zaprawie),

l pierogi z kapustą i grzybami,

l kutia,

l sałatka jarzynowa,

l zrazy,

l pieczona kaczka lub gęś,

l pieczeń wołowa,

l makowiec,

l sernik,

l pierniki,

l tort bakaliowy,

l suszone owoce i bakalie,

l galarety mięsne,

l kompot z suszu.

Pomysł na prezent świąteczny

Rozpakowywanie prezentów to główny punkt wigilijnego wieczoru. Zanim jednak kupisz upominki dla bliskich, oszacuj, ile pieniędzy możesz na to przeznaczyć. Następnie wypisz wszystkie osoby, które chcesz obdarować. Zastanów się, czego potrzebują, jakie mają hobby i co sprawiłoby im miłą niespodziankę. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze dyskretne zapytanie członków rodziny o to, co chcieliby dostać. W każdej paczce powinno też się znaleźć coś słodkiego. To drobny upominek, który ucieszy każdego. Dobrym pomysłem jest samodzielne przygotowanie łakoci. Unikaj kupowania gotowych podarunków i takich, które są pozbawione sentymentalnej wartości. Postaw na jakość, a nie na ilość. Dołóż starań, by każdy z prezentów był spersonalizowany, pasował do osoby, której go wręczysz. Miłym i oryginalnym gestem będzie dołączenie do każdego upominku małej ozdoby świątecznej.