Życzenia Wielkanocne

Opublikowano: 10-04-2020

Wielkanocne tradycje

Święta Wielkanocne mają niezwykle bogatą tradycję. Wyjątkowa jest również różnorodność potraw, jakie przygotowuje się w tym czasie.

Wielkanocne jajo

Jajo – króluje na wielkanocnym stole, jest zarodkiem nowego życia, początkiem czegoś nowego, symbolizuje zatem życie i odrodzenie. Jest też symbolem wieczności, nieśmiertelności i nieprzemijalności człowieka.

W niektórych krajach jajko wkładano do grobu razem ze zmarłym. Miało to wyrażać wiarę w to, że śmierć jest jedynie przemianą, po której zaczyna się nowe życie duszy człowieka. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość.

Już starożytni Persowie wiosną darowali swoim bliskim czerwono barwione jaja. Zwyczaj ten przyjęli od nich Grecy i Rzymianie. Rumuńskie przysłowie ludowe mówi:, „Jeśli my, chrześcijanie zaprzestaniemy barwienia jaj na czerwono, wówczas nastąpi koniec świata”.

Czerwone pisanki mają ponoć moc magiczną i odpędzają złe uroki, są symbolem serca i miłości. Jajko zawiera wszystkie konieczne dla odżywienia organizmu składniki: białko, tłuszcz, sole mineralne i witaminy. Jego wartość energetyczna to około 100 kalorii. 

Ciekawe tradycje

Nietypową tradycję wielkanocną można spotkać w Anglii. Praktykuje się tam wyścigi w turlaniu jajek tzw. Egg Roling. Konkurencja  polega na tym, aby jajko jak najszybciej dotarło do mety z nienaruszoną skorupką. Do typowo brytyjskich tradycji należy również rozdawanie w Wielki Piątek przez Królową pensów, które wybija się specjalnie na tę okazję. Ilość pensów wynosi tyle ile lat liczy sobie Królowa.

W niektórych krajach praktykuje się bitwy na jaja – dzieciaki stukają jajko o jajko, a wygrywa ten, którego pisanka stłucze się najpóźniej.

1097761_rabbit.jpgPodobnie jak Boże Narodzenie, Wielkanoc stała się okazją do wręczania sobie prezentów. W tym przypadku zamiast Mikołaja prezenty rozdaje wielkanocny zajączek.

Tradycja ta napłynęła do Polski najprawdopodobniej z  Niemiec. Chociaż szukanie prezentów, które zając ukrył w ogródku (najczęściej czekoladowych jajek i innych słodkości) praktykowane jest też w wielu krajach anglojęzycznych.

Wielkanoc kulinarnie

Ważnym element wielkanocnego spotkania jest oczywiście jedzenie. Po wielu dniach postu wreszcie możemy folgować kulinarnie. Na świątecznych stołach pojawia się bogaty wybór wszelkiego rodzaju mięs, wędlin i ciast (baby, mazurki, makowce, serniki), nie może zabraknąć sałatki jarzynowej oraz  jaj w najróżniejszych postaciach. Na to wyjątkowe śniadanie podawana jest nietypowo zupa – żurek.