Homecooking w światowym wydaniu!

Opublikowano: 03-11-2015

Zrób to sam, czyli czas na homecooking w światowym wydaniu!

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny na jedzenie poza domem Polacy wydają rocznie 2,5% swoich dochodów. Ze statystyk dodatkowo wynika, że wyjścia do restauracji odbywają się średnio raz na tydzień. Najbardziej sprzyjające spotkaniom w restauracjach i barach wciąż pozostają letnie temperatury. Jesienią i zimą Polacy lubią przygotowywać posiłki w domu i celebrować je z rodziną i przyjaciółmi.

w domu

Z raportu przeprowadzonego przez Open Card wynika, że Polacy najchętniej jadają posiłki w restauracjach sieciowych (42%), z kuchnią europejską (10%) czy egzotyczną (9%). Nasuwa się więc pytanie: dlaczego nie odtwarzać smaków tych kuchni w domowym zaciszu mając pewność co do świeżości składników?

Polacy lubią gotować w domu!

Okazuje się, że w ciągu ostatnich lat w Polsce zapanowała swoista moda na domowe gotowanie. Co prawda, wciąż lubimy co jakiś czas zjeść posiłek w ulubionej restauracji, jednak to właśnie homecooking dominuje w Polskich domach. Przejawia się to zarówno w przygotowywaniu posiłków do pracy i szkoły, jak i organizowaniu kolacji i wspólnym gotowaniu z przyjaciółmi.  Modę tę pokazuje również telewizja, która popularyzuje kucharzy-amatorów eksperymentujących w kuchni. Domowi kucharze z powodzeniem odtwarzają smaki kuchni całego świata.

Świeże składniki podstawą w kuchni

Gotowanie w domu rozpoczyna się przede wszystkim doborem odpowiednich składników. Robiąc zakupy mamy pewność, że wybrane przez nas elementy dania są świeże i dobre jakościowo. Mając dostęp do Internetu, możemy jednocześnie korzystać z dorobku kuchni azjatyckiej, europejskiej czy amerykańskiej. Przygotowując burgera wystarczy jedynie 15 minut, dobrej jakości wołowina, pieczywo, świeże warzywa i sos – który połączy całość. Do tego amerykańskiego dania najlepszy będzie delikatny sos majonezowy z dodatkiem ketchupu lub bardziej wyrazisty sos barbecue z wędzonym aromatem. W domu bez problemu można stworzyć także danie z najlepszej azjatyckiej restauracji. Wystarczy odpowiedni sos słodko-kwaśny, świeże warzywa, makaron ryżowy i orientalne przyprawy.  Tak samo można eksperymentować z wieloma innymi kuchniami: delikatny smak curry wyczuwalny w remuladzie duńskiej podkreśli smak warzyw i mięs. Salsa mexicana z kawałkami warzyw wprowadzi nas w prawdziwie meksykański klimat.

cooking-12

Celebrowanie posiłków z najbliższymi

Homecooking nie musi zatem wiązać się z długimi godzinami w kuchni. Czasami do wspólnego gotowania wystarczy zaprosić rodzinę i przyjaciół i wspólnie celebrować posiłki na miarę najlepszych szefów kuchni. – Jedzenie w restauracjach ustępuje miejsca tradycyjnemu, domowemu gotowaniu. Polacy chętnie eksperymentują, odtwarzając egzotyczne dania z kuchni chińskiej czy tajskiej. Sami decydują o wyborze składników, dlatego też coraz chętniej sięgają po warzywa z  targów zamiast dużych hipermarketów. Nie zapominajmy także o tym, jak popularne są dania fast-food typu hamburger. Mając odpowiedniej jakości mięso, świeże warzywa i sos zyskujemy wartościowy posiłek zaledwie w ciągu parunastu minut – dodaje Łukasz Kotaniec, producent sosów Folwark. – Chodzenie do restauracji daje mi inspirację do gotowania w domu. Lubię udoskonalać dania i doprawiać je według własnych preferencji, mam również wpływ na jakość używanych składników – dodaje Arkadiusz Gólski z bloga R’n’G Kitchen.