W jakie garnki specjalistyczne warto zainwestować?

Opublikowano: 03-05-2018

Planując zakupy do nowej restauracji, a także przy okazji refreshingu całego lokalu lub odświeżenia karty menu, warto zainwestować w sprzęt, który pomoże kucharzom w pracy. Końcowy efekt zależy rzecz jasna od umiejętności zespołu i użytych składników, ale nawet przy najlepszych chęciach wysiłki może zepsuć złej jakości wyposażenie kuchenne. Podstawowym narzędziem pracy kucharza jest garnek, ale oprócz podstawowych modeli o różnych wielkościach, warto zaopatrzyć się w garnki specjalistyczne. Korzystanie z nich ułatwi proces obróbki i korzystnie wpłynie na smak i strukturę dań. 

Garnek do ryb

http://123gastro.pl/pozostale-garnki/9481-garnek-do-ryb-450x150x100-mm.html

W komplecie znajduje się garnek ze stali nierdzewnej o wymiarach 450x150x100mm wraz z pokrywką oraz rusztem. To dobra inwestycja właściwie w każdej restauracji, ponieważ ryby cieszą się powszechnym uznaniem gości i dobrze jest mieć je w karcie menu. Ten garnek pozwala na przygotowywanie ryb w całości i z zachowaniem właściwych parametrów obróbki. Dostępne są również modele w innych rozmiarach, np.: 600x180x110mm.

Garnek do szparagów

http://123gastro.pl/pozostale-garnki/949-garnek-do-gotowania-szparagow-45-l.html?search_query=garnek+do+szparagow&results=1

Aby szparagi zachowały swoje cenne witaminy i minerały, warto przygotować je we właściwym garnku. Prezentowany, 4,5l. model wykonany został z wysokiej jakości stali nierdzewnej 18/10 z satynowym wykończeniem, a w zestawie posiada pokrywę oraz wkład. W garnku można ugotować również inne warzywa, jak choćby marchew i pietruszkę. 

Garnek do duszenia

http://123gastro.pl/niskie/9203-garnek-do-duszenia-d-360-mm-112-l-z-pokrywka.html?search_query=garnek+do+duszenia&results=2

Profesjonalny garnek ze stali nierdzewnej z technologią wielowarstwowego dna, która zapewnia dobre przewodzenie ciepła. Dodatkowo, kapsułowe dno gwarantuje odporność na korozję, a uchwyty są wielopunktowo zgrzewane, dzięki czemu nie nagrzewają się. Model posiada w komplecie pokrywkę i doskonale sprawdza się w kuchniach do procesu duszenia przygotowywanych składników dań. 

Garnek z kranem 

http://123gastro.pl/pozostale-garnki/1004-garnek-z-kranem-tomgast-50-l-i-pokrywa.html

To niezwykle praktyczny, 50l. garnek, który sprawdza się podczas gotowania i odcedzania dużej ilości warzyw. Wykonany ze stali nierdzewnej 18/10 z satynowym wykończeniem i tłoczony z jednego kawałka stali. Ten model w komplecie posiada pokrywę i kran z przekręcanym zaworem spustowym. Można myć go w zmywarce, używać na płytach indukcyjnych, a jego dno posiada trzy aluminiowo-stalowe warstwy. 

Garnek do pierogów 

http://123gastro.pl/pozostale-garnki/4578-garnek-do-gotowania-pierogow-makaronu-profi-line-z-wkladem-i-pokrywka-55-l-sr-400-x-445-h.html

Taki garnek świetnie sprawdza się do gotowania pierogów, ale też makaronu, ryżu, czy kopytek. Posiada ruchomy, perforowany wkład, który umożliwia zachowanie pożądanych parametrów gotowania. Mimo dużej objętości – 55l., garnek ma lekką, choć solidną konstrukcję. Jest to model o min. grubości ścianki 2,5mm, z polerowanym rantem i podwójnym nitowaniem mocować uchwytów. 

Zapraszamy do nowego sklepu – www.123gastro.pl