Szparagi, szparagi…

Opublikowano: 10-05-2019

Właśnie ruszył sezon na szparagi!  Co roku rozpoczyna się on w połowie kwietnia i trwa do końca czerwca.

Szparagi mają liczne właściwości i wartości odżywcze, a do tego mało kalorii. Mogą zmniejszyć ryzyko powstawania nowotworów, odpowiadają za prawidłowy rozwój płodu i odchudzają. Ponadto są jednym z najskuteczniejszych afrodyzjaków.  

Ich działanie zdrowotne powinny docenić przed wszystkim osoby, które zamierzają zrzucić wagę. Są niskokaloryczne i zawierają wiele składników odżywczych – kwas foliowy, witamina C, witamina E, beta karoten, wapń, fosfor, potas oraz błonnik.  Do tego są jeszcze PYSZNE! 

Jak je przygotować? Gotowanie/ Pieczenie/ Grillowanie ….

  • białe szparagi trzeba obrać obieraczką ponieważ są bardziej włókniste
  • zielone szparagi nie wymagają obierania

W jednym i drugim przypadku trzeba je umyć i odciąć dół szparaga około 2 cm. Można też wygiąć szparaga, wtedy końcówka sama się powinna odłamać. Szparagi gotujemy w osolonej wodzie, w wysokim garnku, tak aby „główka” szparaga wystawała powyżej gotującej się wody. Główka szparaga jest najdelikatniejsza i wystarczy jak zmięknie podczas gotowania od pary. 

Gotujemy je pod przykryciem przez – zielone około 10 minut, białe około 15 minut. Czas gotowania zależy od grubości szparaga więc najlepiej jest kontrolować widelcem. Aby tylko nie przegotować.

 

SZPARAGI Z GRILLA

  • pęczek lub dwa młodych szparagów zielonych
  • sól
  • oliwa
  • patyczki do szaszłyków
  1. Szparagi wyjmuję z opakowania,  odłamuję twardą, łykowata część.
  2. Szparagi układam na blacie kuchennym lub desce do krojenia i przekłuwam dwoma patyczkami drewnianymi. W tej formie znacznie łatwiej jest je obracać na grillu.
  3. Szparagi nacieram oliwą i solę. Układam na rozgrzanym ruszcie, staram się aby główki szparagów znalazły się z chłodniejszym miejscu poza żarem. Grilluję szparagi kilka minut, odwracam na druga stronę. Po 4-6 minutach podaję.

 przepis – https://www.olgasmile.com/szparagi-z-grilla.html