Kalifornijskie wino i pojedynek sommelierski

Opublikowano: 13-04-2019

Mawia się, że człowiek nie przepracowuje ani jednego dnia w życiu, jeśli jego praca jest pasją. Według mnie tak muszą się czuć osoby, które pracują przy produkcji wina. Na przykład wina kalifornijskiego, które miałam przyjemność degustować podczas niezwykłego wydarzenia. Zostałam bowiem zaproszona na „Pojedynek Sommelierski”, gdzie w szranki stanęła Monika Włosińska z Adamem Pawłowskim. Organizatorem wydarzenia, które mocno zaznaczyło się w mojej pamięci byli CALIFORNIA WINES POLSKA i magazyn FOOD SERVICE.

Czy jest lepszy sposób na promocję wina niż organizacja nietuzinkowego, niespotykanego wydarzenia? Czy można znaleźć lepsze towarzystwo dla wina niż znakomite menu? A wszystko dodatkowo okrasić zaangażowaniem dwóch znakomitych sommelierów i doprawić udziałem grupy ekspertów, których zadaniem było rozsmakowywanie się w mistrzowskim food & wine pairingu. Tak właśnie zrobili organizatorzy „Pojedynku Sommelierskiego” czyli CALIFORNIA WINES POLSKA i magazyn FOOD SERVICE. Nie ukrywam, że otrzymanie zaproszenia na tak wyrafinowane, wysmakowane spotkanie było dla mnie ważnym wyróżnieniem. Znalazłam się bowiem w kameralnej grupie ekspertów i jurorów, do jakiej należeli także: Agata Godlewska, Agnieszka Wojtowicz, Jola Figurska, Dorota Minta, Tomasz Kołecki, Paweł Demianiuk i Michał Paradowski.

Na autorski lunch Artura Wiśniewskiego w wersji mięsnej lub wegetariańskiej zostaliśmy zaproszeni do restauracji Ed Red Warszawa Hala Mirowska. Innowacyjny pomysł na event polegał na pojedynku sommelierów na pairing win kalifornijskich z daniami z Ed Red. I trzeba przyznać, że tak Monika Włosińska z restauracji WHITE ONE, jak i utytułowany Adam Pawłowski przyjemnie zaskoczyli swoimi wyborami. Naszym zadaniem było degustowanie i ocenianie, jak wybrane wino komponuje się z danym daniem. Kto wygrał? Biorąc pod uwagę znakomite menu, które zamieszczam poniżej, jak i wyśmienite, kalifornijskie wina – wygranymi byli eksperci! W tym ja! A jeśli chodzi o sommelierów to ich pojedynek, pomimo rozbieżności zdań jurorów, finalnie zakończył się zasłużonym w mojej ocenie remisem. Trzeba przyznać, że wykazali się wyrafinowaną wrażliwością i fantastyczną znajomością tematu.

Kalifornia jest wyjątkowym regionem winiarskim z uwagi na rzadko spotykaną różnorodność panującego tam klimatu. Podejmując temat najogólniej trzeba mocno podkreślić, że nie można mówić po prostu o winie kalifornijskim. Byłoby to zbyt duże uproszczenie. Radykalnie różna temperatura, rodzaj gleby, stopień oddalenia od oceanu mają bowiem znaczące przełożenie na walory produkowanego wina. I w tym kontekście należy podzielić je na te pochodzące z ciepłego oraz z zimnego klimatu. Sommelier Adam Pawłowski sugeruje, by Kalifornię postrzegać nie jako stan, a kraj. Być może z uwagi na jej powierzchnię, która jest większa niż Polska. A może z powodu statystyk, ponieważ właśnie w Kalifornii produkuje się 90% wina w USA. Przy czym Stany Zjednoczone są czwartym producentem wina na świecie. I za ów sukces odpowiada… klimat. To on jest dyrygentem i decydentem w kwestii różnorodności właściwości organoleptycznych kalifornijskiego wina. Prym tu wiedzie rzecz jasna ocen. Im do niego bliżej, tym winnice mają chłodniejsze, ale ostatecznie sprzyjające warunki. Winorośl z głębi lądu będzie wzrastała w tym samym stanie i w tym samym czasie w zdecydowanie cieplejszym, wręcz gorącym klimacie kontynentalnym. 

Chłodniejsze regiony winiarskie przypadają na Północne i Środkowe Wybrzeże Kalifornii (Mendocino, Anderson Valley, Alexander Valley Sonoma Coast, Sant Cruz Mountains, Monterey, Santa Barbara County) i tam uprawiane są takie odmiany, jak pinot noir, chardonnay, a także szczepy cabernet sauvignon i syrah. Natomiast wspomniany klimat kontynentalny w głębi lądu to Dolina Centralna, gdzie uprawa jest możliwa wyłącznie dzięki irygacji. Tu rolę oceanu, który zapewnia w chłodniejszym regionie mgłę i bryzę, zastępują rzeki, jeziora i delty. Choć natura nie jest w tym regionie tak szczodra, dużym powodzeniem cieszą się takie szczepy, jak merlot, zinfandel i cabernet sauvignon. Mając choćby tak podstawową wiedzę dość łatwo jest zrozumieć, z jak dużą różnorodnością kalifornijskiego wina mamy do czynienia. Degustacja ośmiu z nich podczas pojedynku sommelierów była dla mnie niezwykłą przygodą oraz świadectwem, że warto ten temat zgłębić.

Czy Kalifornia stała się moim ulubionym regionem? Myślę, że w chwili obecnej mocno pretenduje do roli lidera, a z całą pewnością rozbudziła moją ciekawość. Uważam, że warto szukać, próbować, łączyć, porównywać. Wino kalifornijskie ma dużą szansę, by mocno zaznaczyć swoją obecność na polskich stołach. Zachęcam do zapoznania się z wine pairingiem, jaki przygotowali na potrzeby pojedynku sommelierzy. Jak widać propozycje były różnorodne, ale wszystkie ostatecznie trafione. Kalifornia to wino zdecydowanie interesujące, bogate, zaskakujące i o szerokim spektrum doznań smakowych i zapachowych.  Serdecznie polecam! 

Menu mięsne:

  • Creme brulee z foie gras, suszoną miechunką i sękaczem

Adam Pawłowski: Chardonnay Merryvale 2016, Starmont, Napa Valley. Importer: Mielżyński

Monika Włosińska: Ghost Pines Chardonnay 2016, E& J Gallo. Importer: PWW

  • Bycze jądra z sosem z wędzonej, białej czekolady, piklami z winogron i pistacjami

Adam Pawłowski: Birichino Malvasia Bianca 2015, Monterey. Importer: Gentelman`s Wine Selection

Monika Włosińska: Stag`s Leap Wine Cellars Karia Chardonnay 2015. Importer: Centrum Wina

  • Stek z owędzanej łopatki wołowej z jarmużem, puree z topinamburu i pumperniklu

Adam Pawłowski: Ridge Estate Cabernet Sauvignon 2014, Santa Cruz Mountains. Importer: Winkolekcja

Monika Włosińska: Boony Doon, Le Cigare Volant 2011, Santa Cruz. Importer: Gentelmen`s Wine Selection

  • Lody czekoladowe z bezą i serem pleśniowym

Adam Pawłowski: Zinfandel Seghesio 2016, Sonoma County. Importer: Mielżyński

Monika Włosińska: Blend Delicato Noble Vines „The One” Black 2016, (Cabernet Sauvignon, Merlot, Zinfander). Importer: Vininova

Menu wegetariańskie:

  • Marynowany burak na odcedzanym jogurcie, z suszoną śliwką, pistacjami i chabrem

Adam Pawłowski: StagsLeap,Sauvignon Blanc 2016, North Coast, Napa, Stag’s Leap. Importer: Centrum Wina

Monika Włosińska: IronstonePinotNoir 2015, Lodi. Importer: WineAvenue

  • Racuch z bryndzą i dżemem z pomidorów

Adam Pawłowski: BirichinoMalvasia Bianca 2015, Monterey. Importer; Gentleman’s Wine Selection

Monika Włosińska: WenteEricsChardonnay Small Lot 2017. Importer: Endorwina

  • Ziarno z płaskurki z palonym masłem, szpinakiem i borowikami

Adam Pawłowski: MerryvaleChardonnay 2016, Starmont, Napa Valley. Importer: Mielżyński

Monika Włosińska: BoonyDoon, Le Cigare Blanc 2014, Central Valley. Importer: Gentleman’s Wine Selection

  • Sery zagrodowe z konfiturą z rokitnika i grzankami

Adam Pawłowski: SeghesioZinafandel 2016, Sonoma County. Importer: Mielżyński

Monika Włosińska: Birichino Malvasia Bianca. Importer: Gentleman’s Wine Selection

fot: Marcin Cedzyński dla „Food Service” lub Marcin Cedzyński/Food Service