Konkurs Kulinarny Talent 2019

Opublikowano: 03-04-2019

11.edycja konkursu Kulinarny Talent, która odbyła się 28 marca 2019 roku, drugiego dnia 23. Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro i 12. Międzynarodowych Targów Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel, potwierdziła wysoki poziom umiejętności finalistów. Uczniowie dwunastu szkół gastronomicznych z całej Polski, wyłonieni w preselekcjach stanęli do walki o prestiżowy tytuł, który otwiera im furtkę do kariery w branży gastronomicznej.

Kulinarny event prowadził Robert Sowa i Krzysztof Ibisz, którzy dopingowali uczestników zaciętej walki o podniebienia wymagającego jury.

Mottem przewodnim tegorocznej edycji była polędwica wieprzowa Goodvalley. Ponadto do przygotowania konkursowych dań musiały zostać wykorzystane następujące produkty: 

– Frytki z batatów lub Frytki Ultimate marki Farm Frites;

– minimum 3 przyprawy z portfolio Prymat GastroLine;

– Smalec gęsi Agro-Top;

– minimum 1 rodzaj Pepitek oraz produkt mrożony Bonduelle Food Service;

– napar z wybranej herbaty Herbapol Linia Premium;

Na przygotowanie autorskiego dania, pod presją czasu i w obecności kamer, uczestnicy mieli jedynie 40 minut.

W tej edycji wszystkie miejsca na podium należały do kobiet!

fot. Piętka Mieszko/AKPA

Pierwsze miejsce w 11. edycji  konkursu „Kulinarny Talent” zajęła Kinga Piotrowska z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku. Jej autorskie danie – „Polędwica wieprzowa w aromatach sadu i wędzarni” zyskała największe uznanie wśród jurorów konkursu. „Wspólnie z tatą wędziłam polędwicę. Chcąc zachować jej smak użyłam jedynie soli i kolorowego pieprzu, a całość usmażyłam na gęsim tłuszczu. Jako dodatki podałam: risotto z pepitkami i boczniakami oraz purée z frytek z batatów doprawione gałką muszkatołową, cydrem i pudrem z wiśni.  Dodatkowo użyłam oliwy tymiankowej i czarnuszki” – powiedziała zwyciężczyni.  Warto dodać, że Kinga nigdy wcześniej nie brała udziału w konkursie kulinarnym. Patrząc na jej umiejętności wróżymy dalsze sukcesy.

Druga na podium była Marlena Niźnikiewicz z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Usługowych w Chorzowie, która przygotowała „polędwiczkę wieprzową marynowaną w bejcy z naparu z herbaty Earl Grey. Na miejscu trzecim uplasowała się Julia Stanik reprezentująca Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu.

fot. Piętka Mieszko/AKPA

W tym roku przyznaliśmy również nagrody specjalne. Dyplom za najlepszy smak otrzymała Magdalena Marszałek z Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu, a nagroda specjalna przyznana przez Mecenasów Konkursu – firmy Prymat GastroLine, Agro-Top, Bonduelle Food Service oraz Farm Frites trafiła do rąk Emila Kasprzyckiego z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach.

Dwanaście potraw oceniało profesjonalne jury pod przewodnictwem Jerzego Pasikowskiego, w składzie: Marcin Budynek, Wiesław Bober, Wojciech Harapkiewicz, Łukasz Ancypo i Igor Bragin.

W jury degustacyjnym zasiedli m.in. Odeta Moro, Daria Ładocha, David Gaboriaud oraz Karol Domański (Dyrektor Działu Zakupów Agro-Top).

Prace konkursowe oceniane były według kilku kryteriów: użytych technik, kreatywności i estetyki podania.

„Stawiamy na oryginalność, kreatywność i smak. Młodzież jest coraz bardziej odważna i stawia na indywidualność, co nie do końca mnie przekonuje, ale warto podkreślić, że cały czas chcą się uczyć. Podglądają naszą pracę, oglądają programy kulinarne,  testują. Podobała mi się uczestniczka, w której daniu pobrzmiewały silne tradycje regionalne połączone z modną, orientalną nutą, bo to pokazuje, że chcą się rozwijać” – powiedział Robert Sowa.

scena z: Łukasz Ancypo, Daria Ładocha, fot. Piętka Mieszko/AKPA

„Już po raz szósty jestem jurorem w konkursie „Kulinarny Talent” i jestem pod ogromnym wrażeniem poziomu umiejętności uczestników. Ich kreatywność jest coraz większa, aranżacja talerza i dobór składników stoi na bardzo wysokim poziomie” – przyznał Wiesław Bober.

Okazuje się, że poza talentem kulinarnym i kreatywnością, od przyszłych szefów kuchni, coraz częściej wymaga się zdolności autoprezentacji. „Mając porównanie z poprzednimi edycjami, obserwuję, że uczestnicy coraz częściej potrafią mówić o tym, co robią. Coraz większą popularnością cieszą się otwarte  kuchnie, a klienci spragnieni wiedzy, chcą  mieć możliwość porozmawiać z szefem kuchni. Kucharz musi dobrze gotować, mieć prezencję i rozmawiać z ludźmi” – powiedział Krzysztof Ibisz.

Tegoroczna edycja po raz kolejny pokazała, że uczestnicy w swojej pracy kierują się kreatywnością i wyobraźnią plastyczną, koniecznymi atrybutami dobrego szefa kuchni. „Ten konkurs to krok do wielkiej kariery i odkryć kulinarnych. Jestem pod wielkim wrażeniem ich determinacji i pasji.  Przyznaję, że jestem surowym sędzią, ale uważam, że to jest przepustka do lepszego smaku. Chciałabym, żeby ci młodzi ludzie mogli się rozwijać, a rozwój jest możliwy tylko wtedy, kiedy będą wiedzieć, jakie błędy popełnili.  W swoich ocenach biorę pod uwagę kompozycję smaków i estetykę podania. Sukces restauratora to nie tylko talent, ale również osobowość i umiejętność uwodzenia. I tego im życzę” – dodała Daria Ładocha.

scena z: Odeta Moro, fot. Piętka Mieszko/AKPA

„Gratuluję organizatorom i przede wszystkim Robertowi, który jeździ po całej Polsce i wyławia utalentowanych, młodych ludzi. Oni marzą o tym, żeby w przyszłości zdobywać kulinarne szczyty. Widać w nich pasję i serce, jestem zaskoczona różnorodnością i oryginalnością smaków” – dodała Odeta Moro.

Podczas konkursu odbyły się liczne pokazy i degustacje. Publiczność i goście konkursu mogli skosztować:

– wyśmienitego smalcu gęsiego Agro-Top podanego tradycyjnie z wiejskim chlebem i ogórkiem kiszonym

– dań na bazie produktów Bonduelle Food Service przygotowywanych przez Mariusza Gachewicza

– frytek Farm Frites, które serwował Patryk Dziamski

– herbat linii Herbapol Premium i Breakfast oraz napoi Green Up i Naturalnej Ice Tea marki Herbapol

– słodkich i słonych przekąsek z piekarni Inter Europol

– win z portfolio Partner Center

– nalewek i wódki czystej Saska

Swoje stanowisko miała również firma ChemaN, która zapewniła kitle i fartuszki dla uczestników konkursu oraz Hurtownia Owoców i Warzyw Bukat.

Pięknie dziękujemy wszystkim, bez których nie byłoby tego wydarzenia:

– Mecenasom Konkursu (Prymat GastroLine, Agro-Top, Farm Frites oraz Bonduelle Food Service)

– Sponsorom głównym (Herbapol, Hotel Fabryka Wełny, Goodvalley);

– Patronom Honorowym (Związek Polskie Mięso, Stowarzyszenie Szefów Kuchni Ukrainy);

– Sponsorom (Wypożyczalnia Gastro Magic Service, Winterhalter, Convotherm, ChemaN, Inter Europol, Bukat, Fine Dine, N31 by Robert Sowa, Fork Restaurant, Magazyn Wina Mokolove, Przewodnik Restauracje Przyjazne Dzieciom);

– Patronom Medialnym (NewsGastro.pl, Food & Friends, DoradcaSmaku.pl, Food Service, Oui Chef, Biznes, restauracje & catering, Papaja.pl, Poland 100 Best Restaurants, Wszystko dla kucharzy, Poradnik Restauratora, Akademia Kulinarna, Kucharze.pl, Szef Kuchni, Przegląd Gastronomiczny, Gastronomia na obcasach, Echo dnia);

– oraz naszym wspaniałym jurorom i gościom.

Dziękujemy za wsparcie, za Waszą obecność, za wspólnie spędzone chwile i niepowtarzalną atmosferę. Miło nam, że byliście z nami i mamy nadzieję na dalszą współpracę podczas kolejnej 12 edycji konkursu Kulinarny Talent 2020. Do zobaczenia za rok!

scena z: Igor Bragin, fot. Piętka Mieszko/AKPA

__________________________________________________________________________________

PODSUMOWANIE DOTYCHCZASOWYCH EDYCJI KONKURSU

Dotychczas do konkursu zgłosiło się prawie 400 chętnych, ale w finałach wystartowało tylko 120  osób.

Prowadzący. Gospodarzami poprzednich edycji wraz z Robertem Sową  byli: Krzysztof Ibisz, Agnieszka Hyży, Filip Chajzer, Dorota Wellman, Joanna Jabłczyńska, Bartek Jędrzejak, Paweł Pochwała i Marta Kuligowska.

Degustacyjne jury gwiazd tworzyli m.in.: Rafał Maserak, Grażyna Wolszczak, Agnieszka Hyży, Hanna Lis, Joanna Racewicz, Filip Chajzer, Andrzej Sołtysik, Katarzyna Cichopek, Agnieszka Kołodziejska, Olga Bończyk, Marek Sierocki, Tomasz Dedek, Marcin Żewłakow, Marek Jaszczak (Prezes Stella Pack SA), Odeta Moro, Weronika Książkiewicz, Paulina Smaszcz-Kurzajewska, Anna Wendzikowska, Łukasz Zagrobelny, Ewa Wojciechowska, Katarzyna Dowbor, Mariusz Czerkawski, Jacek Kopczyński, Ewa Wachowicz, Zygmunt Chajzer, Maciej Nowak, Anna Ibisz, Tomasz Szczepanik (Pectus), Dominika Gawęda i Paweł Rurak Sokal (Blue Cafe), Marta Grycan, Mateusz Borek, Bożydar Iwanow, Roman Kołtoń, Ula Chincz, Anna Popek, Michał Olszański, Tomasz Iwan, Marcin Mroczek, Monika Jarosińska, Filip Bajon.

W jury profesjonalistów zasiadali: Jerzy Pasikowski, Kurt Scheller, Dawid Łagowski, Wiesław Bober, Tomasz Purol, Patryk Dziamski, Grzegorz Łapanowski, Teo Vafidis, Wojciech Modest Amaro, Joseph Seeletso, Tomasz Jakubiak, Grzegorz Kazubski, Rafał Targosz, Marcin Budynek, Tomasz Borucki, Joanna Ochniak, Iwona Niemczewska, Liliana Filipiak, Kazimiera Staszel, Paweł Mieszała, Filip Schmidt i Tomasz Pawlusek.

Zmagania konkursowe obserwowali: Kurt Scheller, Karol Okrasa, Pascal Brodnicki, Marcin Przybysz, Carlos Gonzales-Tejera, Katarzyna Dowbor, Agnieszka Popielewicz, Andrzej Strejlau i Piotr Adamczewski. Dwukrotnym gościem honorowym konkursu była Pani Jolanta Kwaśniewska.

Podczas konkursów zorganizowane zostały dwie akcje charytatywne, z których dochód przekazano fundacjom: „Porozumienie bez barier” (2012 rok) i „Sprzymierzeni z GROM” (2015).

Dzięki konkursowi wyłaniamy i promujemy kulinarne „perełki” – młodych i zdolnych kucharzy, którzy dzięki uzyskaniu miana „Kulinarnego Talentu” mają większe szanse zaistnienia w branży. Kilku laureatów wcześniejszych edycji konkursu zostało docenionych przez polskich mistrzów kulinarnych i pracuje w renomowanych restauracjach:

Paweł Witek (zwycięzca z roku 2014) zasilił team Roberta Sowy, następnie pracował w Chateau la Chaire na wyspie Jersey. Obecnie pracuje w N31 restaurant&bar by Robert Sowa.

Marcin Popielarz (laureat z 2012 roku), szef kuchni cenionej restauracji Biały Królik w Gdyni. Finalista konkursu S. Pellegrino Young Chef 2018 w Mediolanie, który w drodze do finału pokonał szefów z Europy Środkowo-Wschodniej.

Mateusz Wichrowski (laureat z 2011 roku), jest szefem kuchni posiadającej symbol Bib Gourmand restauracji Brasserie Warszawska.

Maciej Siąkowski (zdobywca 3. miejsca w 2010 roku), pracował w restauracji Roberta Sowy, następnie pełnił funkcję Executive Sous Chef w warszawskiej restauracji Senses, która otrzymała gwiazdkę Michelin. Obecnie szef kuchni w Ole Restaurant & Cocktail Bar.