Międzynarodowy sukces polskiego cukiernictwa 

Opublikowano: 03-11-2019

Jowita Woszczyńska mistrzynią świata Cake Designers World Championship

 Jowita Woszczyńska z Cukierni Sowa  w Bydgoszczy zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Świata Dekoratorów Tortów, które odbyły się w dniach 19-20 października br. podczas gastronomiczno-hotelarskich targów Host w Mediolanie. Polka pokonała 16 konkurentów z całego świata, zdobywając uznanie jurorów i serca publiczności.

W odbywającym się co dwa lata Cake Designers World Championship biorą udział osoby zajmujące artystycznym dekorowaniem tortów. W trwającym dwa dni konkursie każdy uczestnik ma za zadanie zaprezentować przywieziony tort dekoracyjny oraz przygotować na miejscu w ciągu 8 godzin miniaturę tego tortu, a także 2 torty do degustacji. Tegorocznym tematem mistrzostw była „Tradycja i kultura Twojego kraju”. Nasza reprezentantka konkurowała z przedstawicielami 16 państw: Brazylii, Chin, Francji, Holandii, Hong Kongu, Korei Płd., Makau, Maroka, Meksyku, Niemiec, Peru, Porto Rico, Sri Lanki, Stanów Zjednoczonych, Węgier i Włoch. Ich prace oceniało 6-osobowe międzynarodowe jury profesjonalistów.

Jowita Woszczyńska już po raz drugi reprezentowała Polskę na tych mistrzostwach. Dwa lata temu zdobyła brązowy medal. W lutym br. zwyciężyła Mistrzostwa Polski w Dekoracji Tortów podczas targów Expo Sweet w Warszawie, co dało jej przepustkę do ponownego startu w Mediolanie. Tym razem pokonała wszystkich rywali, zdobywając złoty medal, puchar i nagrodę 2500 euro oraz nagrody specjalne: za najlepszy tort dekoracyjny oraz tort degustacyjny. Srebrny medal oraz nagrodę medialną wywalczyła Manuela Taddeo z Włoch, a brązowy Monica Munante Legua z Peru. Nagroda za najlepszy tort dekorowany na miejscu trafiła do przedstawiciela Chin.

Tort dekoracyjny przygotowany przez Jowitę ma 160 cm wysokości. Na atrapie tortu znajdowały się dekoracje z jadalnych surowców, które są autorską interpretacją tematu konkursu. Całość powstawała prawie 5 miesięcy.

Na górnym piętrze znajduje się figurka Fryderyka Chopina grającego na fortepianie pod wierzbą płaczącą. Poniżej jest Mikołaj Kopernik obserwujący niebo oraz jego księgozbiór i skomplikowane przyrządy astronomiczne. Dalej – Jacek Malczewski oraz miniaturowa reprodukcja  jego obrazu „Zatruta studnia”, a także dzieła Władysława Ślewińskiego „Czesząca się”. Wzrok przyciąga kobieta w stroju łowickim, porcelana z Bolesławca, tradycyjne wzory kurpiowskie oraz symbole polskich smaków: bochen chleba, ziemniaki, zioła i kwiaty. U podstawy tortu widać dworek Chopina w Żelazowej Woli, chatę krytą strzechą oraz toruńskie kamieniczki z piernika. Wszystkie elementy są ręcznie wykonane i jadalne. Tort obraca się, co pozwala w pełni docenić jego walory estetyczne.

Precyzja, finezja, czystość i wielość zastosowanych technik wzbudziły uznanie publiczności i jurorów, którzy dopytywali o szczegóły wykonania.

Tort degustacyjny jest niepowtarzalną kompozycją tekstur i smaków, wśród których również odnajdujemy polskie aromaty. Tort składa się z biszkoptu piernikowego, chrupiącej warstwy migdałowej, musu czekoladowego oraz migdałowego, ganaszu pistacjowego, sękacza i żelki z owoców lasu (dereń, dzika róża oraz leśna malina). Całość pokryta jest marcepanem czekoladowym.

Jowita Woszczyńska jest z wykształcenia filozofem, a z zamiłowania dekoratorem tortów. Od 5 lat pracuje w znanej rodzinnej Cukierni Sowa w Bydgoszczy. Mimo sukcesów nadal pragnie doskonalić swoje umiejętności. Prywatnie jest szczęśliwą żona i matką dwójki dzieci, osobą skromną, pracowitą i zawsze uśmiechniętą.

Przygotowanie i udział w mistrzostwach wspierały firmy: Expo Sweet, Cukiernia Sowa, Callebaut, Masa Ticino oraz wiele innych osób.

Materiały prasowe (zdjęcia, filmy) – https://drive.google.com/file/d/1yhtUrKbbPdT0obTDJKU6D01sPRK6ScJe/view?usp=sharing

Zdjęcia dostępne w poniższym linku. Autorstwo zdjęć: „Cukiernia Sowa” (wysyłamy za zgodą).
https://drive.google.com/open?id=14Gyoldb_IClrMOWrQrhgHDnSTm1P7-zu