Premiera czekolady RUBY RB1 w Polsce

Opublikowano: 01-10-2018

O premierze czekolady rubinowej 

opowiada redaktor naczelna portalu Newsgastro Małgorzata Piotrowska

To było wyjątkowe wydarzenie, które będę najpewniej wspominała przez lata. Nie może być inaczej, kiedy człowiek ma możliwość najeść się do syta tak wielu fantastycznych słodyczy, gdzie główną rolę odgrywa zupełna nowość na międzynarodowym rynku – czekolada rubinowa RB1. A wszystko w ramach obowiązków służbowych! Czy można wyobrazić sobie lepszą pracę…?

O rubinowej czekoladzie pisaliśmy na Newsgastro na początku marca w artykule Cellebaut i ich rubinowa czekolada RB1. Ale bądźmy szczerzy… pisać lub czytać o czymś, a mieć możliwość osobistego i bezpośredniego obcowania z tym – to ogromna różnica. Zwłaszcza kiedy ma się świadomość, że właśnie jesteśmy świadkami wydarzenia historycznego. Co nie jest przesadą, kiedy przypomnimy sobie, że czekolada rubinowa – po ciemnej, mlecznej i białej – jest największym odkryciem w świecie czekolad od 80 lat. Nic zatem dziwnego, że świat cukierników, piekarzy i szefów kuchni był ciekaw, jak będzie można wykorzystać RB1 w ich codziennej pracy, co wniesie, jak zaskoczy. I oto jesteśmy po uroczystej premierze rubinowej czekolady „Feel the SPARK” , jaka miała miejsce w Warszawie w czwartek 27 września. Wrażania? Czekolada rubinowa jest rzeczywiście „intensywną rozkoszą sensoryczną”. W smaku delikatnie jagodowa z mocno wyczuwalną, soczystą gładkością. I ten kolor! Przygotowana na premierę degustacja, a także katalog dla branży gastronomicznej nie pozostawiają złudzeń – z tą czekoladą szefowie kuchni i rzemieślnicy czekolady mogą zrobić naprawdę wiele wyjątkowych słodyczy. Odsyłam do źródła, jeśli macie ochotę na wprowadzenie w swoich lokalach takich nowości, jak np.: baton kokosowy Ruby, krem maślany Ruby, ciasteczko Ruby, tabliczki Ruby, szafranowy baton Ruby i wiele, wiele więcej. Rzecz jasna samodzielne próby i teksty z tym niezwykłym produktem z całą pewnością są dla pasjonatów największą przyjemnością. 

Przypomnijmy sobie kilka faktów. Callebaut® wraz z rubinową czekoladą Finest Belgian Chocolate RB1 dostarcza pierwszą czekoladę rubinową w pełni dedykowaną szefom kuchni i cukiernikom. Jej wyjątkowość jest najbardziej wyczuwalna w czystej postaci, ale świetnie komponuje się także z wieloma innymi produktami. Ziarno kakao Ruby pochodzi z Brazylii, Kwadoru i Wybrzeża Kości Słoniowej. Intensywny smak i charakterystyczny, czerwonawy/ różowy kolor czekolady rubinowej jest najzupełniej naturalny, a do produkcji nie używa się żadnych barwników czy aromatów. 

Wynalezienie rubinowej czekolady jest dziełem globalnych centrów badawczo-rozwojowych Barry Callebaut z siedzibą we Francji i Belgii – częścią globalnej sieci 28 centrów badawczo-rozwojowych – Uniwersytetu Jacobsa i ponad 175 lat doświadczenia w pozyskiwaniu i wytwarzaniu. Rubinowa czekolada została przetestowana i zatwierdzona w ramach szeroko zakrojonych badań konsumenckich prowadzonych przez niezależne agencje badawcze Haystack i Ipsos w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach i Japonii.