„Smaki Regionów 2019”

Opublikowano: 01-10-2019

Trzy nagrody dla Zespołu Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie podczas targów „Smaki Regionów 2019”.

Szanowni Państwo,

Z satysfakcją przekazujemy bardzo dobrą wiadomość z targów „Smaki Regionów 2019”, które odbyły się w dniach 28-30.09.2019 w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP). W dniu 30.09.2019 Zespół Szkól Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie (szczeciński „gastronomik”) otrzymał trzy prestiżowe wyróżnienia:

-Nagrodę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę; za pielęgnowanie polskiego regionalnego dziedzictwa kulinarnego;

                                             

-Klucz do Polskiej Spiżarni 2019, stanowiący wyróżnienie za wyjątkowy wkład w dziedzictwo kulinarne;

-Perłę 2019 dla zespołu w składzie: Szymon Makowiecki, Jakub Rosów, uczniowie klasy III a tżug Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja
w Szczecinie, pod kierownictwem nauczyciela i mentora młodych kucharzy, pani Wioletty Skuratowicz, za jej autorskie przepisy na zupę i danie główne, oparte na zachodniopomorskich produktach tradycyjnych i regionalnych. Nagrodzone dania to „Kremowy żurek na bursztynowym piwie z pierożkami nadziewanymi białą kiełbasą i śliwką” oraz „Pstrąg łososiowy z serem krowietta w kapuście włoskiej, czarną soczewicą i glazurowanymi burakami”.

W konkursowym zestawie potraw wykorzystane zostały tradycyjne i regionalne produkty, w tym między innymi Pstrąg łososiowy (Gospodarstwo Rybackie „Zielenica” Anna i Łukasz Skowrońscy, Zielenica, Gmina Malechowo), Ser krowietta (Gospodarstwo Ekologiczne „FRYKAS” Edyta i Cezary Szczupak, Marwice Gmina Widuchowa), Wino białe (Winnice Kojder, Babinek, Gmina Banie), sok malinowy (Gospodarstwo Rolne „Malinowy Ogród” Teresa Ambroziak, Lekowo, Gmina Świdwin), Chleb wiejski wojenny (Gmina Chociwel), Piwo Szczecińskie Bursztynowe (Browar „Stara Komenda” – Szczecin), Biała kiełbasa (F.H.U. „IRGO” Ireneusz Jung – Przelewice), Boczek wędzony (Ekologiczne Gospodarstwo Rolne Alicja i Jan Springer – Świerczewo, Gmina Gryfice).

Konkurs „NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO – SMAKI REGIONÓW” to najważniejszy w Polsce konkurs, dotyczący dziedzictwa kulinarnego. Jest to konkurs, organizowany przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Urzędy Marszałkowskie. Partnerem konkursu jest Związek Województw RP. Przebiega w dwóch płaszczyznach: na najlepszy regionalny i tradycyjny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i tradycyjną.

Perła 2019 jest już drugim takim z rzędu wyróżnieniem, przyznamy Zespołowi Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie. W tegorocznej edycji szczeciński gastronomik został dodatkowo uhonorowany nagrodą Prezydenta RP oraz Kluczem do Polskiej Spiżarni. Dzięki temu szkołą będzie na zawsze wpisana do historii dziedzictwa kulinarnego w Polsce. Nagrodzone dania staną się elementem polskiej i regionalnej tradycji kulinarnej. To także niezwykle ważny powód do dumy dla szkoły, która posiada tak uzdolnionych uczniów oraz tak zaangażowanych i kreatywnych nauczycieli, jak pani Wioletta Skuratowicz. To także bardzo ważny powód do satysfakcji dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, jako jednego ze współorganizatorów konkursu oraz władz miasta Szczecin, które patronuje szkole.