VI Jubileuszowa Gala Żółtego Przewodnika Gault&Millau

Opublikowano: 02-12-2019

VI Jubileuszowa Gala Żółtego Przewodnika Gault&Millau na 2020 rok – za nami! Nie obyło się bez nagród i niespodzianek!

Szósta Gala Premierowa Gault&Millau odbyła się 25 listopada 2019 r. w Warszawie. Nie tylko była okazją dla debiutu Żółtego Przewodnika na rok 2020, ale także do wręczenia nagród najlepszym szefom kuchni. Dodatkowo tegoroczna Gala obfitowała w niespodzianki. Jak co roku przyznano trofea w pięciu kategoriach, a najważniejszy tytuł Szefa Roku przyznano Darkowi Barańskiemu, szefowi kuchni stołecznych restauracji Warszawska oraz Szóstka w Hotelu Warszawa.

W wydarzeniu pod honorowym patronatem Województwa Mazowieckiego, Warszawskiej Organizacji Turystycznej oraz Miasta Warszawa, wzięło udział  800 gości, w tym ponad 450 szefów kuchni z całej Polski.

Podczas Gali nastąpiło wręczenie nagród dla szefów kuchni, którzy swoją pracą, osiągnięciami i doświadczeniem promują polską gastronomię w kraju i zagranicą, inspirują i wytyczają nowe, kulinarne trendy.

Nagrody w pięciu kategoriach otrzymali:

 • Szef Roku – Darek Barański, restauracje Warszawska i Szóstka (Warszawa)
 • Szef Jutra – Łukasz Budzik, restauracja Mennicza Fusion (Wrocław)
 • Kobieta Szef – Flavia Borawska, restauracja Opasły Tom (Warszawa)
 • Młody TalentRafał Grzegorzek, do niedawna restauracja Dekompresja, a obecnie Dworzysko (Szczawno Zdrój)
 • Szef Kuchni Tradycyjnej – Rafał Kowalczyk, restauracja Stary Dom (Warszawa)

Podczas Gali premierę miała VI edycja przewodnika. Wiele z publikacji jest następstwem wprowadzenia latem tego roku bezpłatnej aplikacji mobilnej. W związku z jej pojawieniem się, wzorem innych krajów, w wersji drukowanej znalazły się wyłącznie restauracje, które uzyskały odznaczenie co najmniej jednej czapki. Zatem restauracje, które zakwalifikowały się do przewodnika z notą 10 lub 10,5 punktu znalazły się wyłącznie w wersji online.

 – Ze względu na rosnącą objętość przewodnika z żalem pożegnaliśmy się z drukowaniem rekomendacji produktów regionalnych i miejsc zakupowych. To jedna z moich ulubionych kategorii, a Polska była jedynym krajem, gdzie była drukowana. Musieliśmy zrobić ten ruch. Na pocieszenie zdradzę, że obecnie czekamy na nową wersję aplikacji, która pozwoli nam prezentować rekomendacje produktów i miejsc zakupowych w poręczniejszym, online’owym wydaniu – mówi Justyna Adamczyk, redaktor naczelna Żółtego Przewodnika.

Znacząco poszerzona została wprowadzona w ubiegłym roku kategoria POP. Polecane w niej nieformalne miejsca, sprzyjające kulinarnym przyjemnościom (coctail bary, cukiernie, kawiarnie czy unikalne street foody) cieszą się coraz większym powodzeniem, a jakość serwowanych tam dań i napojów stale rośnie.

Na tym nie koniec nowości. Ostatnia została wymuszona przez naszych inspektorów: część tekstów, tych opisujących restauracje niezmienne, klasyki w swoich kategoriach, ostoje stabilności i powtarzalności, pozostało niemal bez zmian. Po ich odwiedzeniu nasza ekipa inspektorów odmówiła pisania kolejnej laurki. Wszak opisaliśmy już pięknie pięć razy i nie mamy nic nowego do dodania. Zatem złote przeboje pozostają niezmienne! Nie robimy coverów! – dodaje Justyna Adamczyk.

Uroczysta gala odbyła się w przestronnych wnętrzach Expo XXI w Warszawie. W ramach kolacji odbyło się 5 pojedynków pomiędzy wybitnymi szefami fine diningowymi, a awangardowymi szefami POP. W każdym pojedynku szefowie dostali 25 minut aby przeprowadzić pokaz oraz ten sam motyw przewodni w postaci produktu wiodącego. W tym czasie ponad 60 kucharzy przygotowywało dla wszystkich gości porcje degustacyjne prezentowanych dań. Goście cieszyli się zatem smakiem 10 dań, do których podano starannie dobrane pairingi. Do kulinarnego ringu weszli:

 • Rafał Grzegorzek, Młody Talent 2020, który na Gali ogłosił swój transfer z restauracji Dekompresja w hotelu Dr Ireny Eris do restauracji Dworzysko oraz Bartosz Lisek z warszawskiego Lokalu na Rybę. Przygotowywali zimną przystawkę z łososia MOWI. Do dań parowane były lokalne, ekskluzywne wydania wódki Belvedere: Belvedere Lake Bartężek oraz Belvedere Smogóry Forest. Partnerami pokazu byli Mastercard oraz Belvedere.
 • Flavia Borawska, Kobieta Szef 2020, szefowa kuchni warszawskiego Opasłego Tomu i Przemek Błaszczyk, związany z Novo oraz awangardowym projektem OGIEŃ. Tematem przewodnim ich kreacji kulinarnych były polskie odmiany ziemniaka. Do dań serwowano piwo Grimbergen, zaś partnerami pokazu był Partner Techniczny Żółtego Przewodnika Gault&Millau Gastro Magic, największa w regionie CEE wypożyczalnia sprzętu gastronomicznego oraz właśnie Grimbergen producent tego wyśmienitego piwa klasztornego.
 • Rafał Kowalczyk, Szef Kuchni Tradycyjnej 2020, Stary Dom, Warszawa stawił czoła Kasprowi Krajewskiemu z łódzkich ato i ato sushi. Obaj przygotowali ciepłe dania z łososia MOWI, zaś towarzyszyły im francuskie wina Domaine de la Baume Grenache oraz Domaine de la Baume Sauvignon Blanc.

Partnerami tego pojedynku byli producent niezwykłego łososia MOWI i nowy Partner Przewodnika Uber Eats.

 • Szefowie Wojciech Harapkiewicz opuszczający Dworzysko i rozpoczynający pracę w restauracji Boreczna oraz Adrianna Marczewska z warszawskiego Wuwu stawili czoła przeciwnikowi oraz jeleniowi. Dania wspaniale uzupełniały francuskie wina Terres Domaine de la Baume Syrah i Domaine de la Baume Petit Verdot.
  Partnerami byli Partnerzy Główni Przewodnika: Lavazza oraz Citi Handlowy.
 • Ostatnim pojedynkiem był deser na bazie dyni, a w szranki stanęli Łukasz Budzik, Szef Jutra 2020 z wrocławskiej Mennicza Fusion i Tomasz Deker, właściciel Tomasz Deker Bakery i Bistro z Gdańska. Partnerami tego pokazu byli Grand Chais de France, producent wszystkich serwowanych w trakcie Gali win oraz Mazowsze, prezentujące najlepsze lokalne produkty regionu. Do deserów zaserwowano wino (oczywiście francuskie) Muscat Petit Grain Minervois oraz La Baume Chard Ice.

Partnerami Głównymi Żółtego Przewodnika zostali Citi Handlowy, z którym Gault&Millau współpracuje przy programie Citi Specials, Lavazza, której Żółty Przewodnik towarzyszy we wdrożeniu nowej strategii na polskim rynku oraz Mastercard, który coraz mocniej angażuje się w promowanie dobrej kuchni i oferowanie kulinarnych Bezcennych Chwil.

Doroczna gala Gault&Millau jest jednym z największych wydarzeń kulinarnych w Polsce
i podsumowaniem całorocznej pracy redakcji Żółtego Przewodnika. Justyna Adamczyk, redaktor naczelna przewodnika, angażowała się w wiele kulinarnych wydarzeń,
a anonimowi inspektorzy Gault&Millau przemierzali Polskę sprawdzając restauracje, które były opisane w poprzednich edycjach przewodnika i wyszukując nowe miejsca i produkty regionalne. Gala jest formą podziękowania wszystkim, którzy tworzą i rozwijają scenę gastronomiczną w Polsce.

***
Żółty przewodnik Gault&Millau powstał ponad 50 lat temu we Francji. Dyktuje trendy kulinarne w kilkunastu krajach świata i jest ogólnoświatowym źródłem informacji o tym, gdzie warto jeść. Najlepsze restauracje wyróżniane są kucharskimi czapkami. Ich liczba wskazuje na rangę restauracji i poziom serwowanych dań.

Gault&Millau Polska wydaje przewodnik od 2015 roku – przybliża najlepsze restauracje w kraju, ciekawe miejsca noclegowe oraz poleca najlepsze lokalne produkty. Każdego roku zespół kilkunastu całkowicie anonimowych inspektorów skrupulatnie ocenia około tysiąca miejsc w Polsce. Do przewodnika trafia mniej niż połowa i są to prawdziwe „perły gastronomiczne”. Gault&Millau Polska promuje także szefów kuchni, pracujących nad pielęgnowaniem tradycyjnych polskich smaków oraz propaguje świetnej jakości produkty i ich producentów.