ZNAMY ZWYCIĘZCÓW XI EDYCJI WINE&FOOD NOBLE NIGHT!

Opublikowano: 17-10-2018

Długo wyczekiwana, XI Gala Wine&Food Noble Night organizowana przez Noble Concierge już za nami. W szranki jak co roku stanęło dwunastu wybitnych kucharzy, którzy specjalnie na tę okazję wraz ze swoimi zespołami przygotowali autorskie menu (przystawkę i danie główne). Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali: 

III MIEJSCE 

Przystawka – Robert Koczwara, Fiorentina, Kraków

Danie Główne – Rafał Wałęsa, Sztuczka, Gdynia

Nagroda: udział w konferencji gastronomicznej Madrid Fusión 2019, fundator: Madrid Fusión, ekspres Nespresso z kompletem kawy w kapsułkach, fundator: Nespresso

II MIEJSCE 

Przystawka – Mariusz Kucharczak, Boletus – Zamek Kliczków, Kliczków

Danie Główne – Robert Koczwara, Fiorentina, Kraków

Nagroda: staż w restauracji Northcote (1 gwiazdka Michelin) fundator: L’Officiel Polska i Gościnność, udział w programie „Made Progress” fundator: Made Progress.

I MIEJSCE 

Przystawka – Rafał Wałęsa, Sztuczka, Gdynia

Danie Główne – Mariusz Kucharczak, Boletus – Zamek Kliczków, Kliczków

Nagroda: staż w restauracji Miramar Paco Péreza (2 gwiazdki Michelin), fundator: Noble Bank, przy wsparciu Akademii Gastronomicznej w Polsce, Vodka Cîroc 6 l, fundator: Diageo

WYRÓŻNIENIE JURY PROFESJONALNEGO

Jakub Kasprzak, Lumière, Baranowo

Nagroda: staż w restauracji El celler de can Roca (3 gwiazdki Michelin), fundator: Akademia Gastronomiczna w Polsce, Szampan Laurent Perrier La Cuvée Brut Jeroboam (fundator: Winkolekcja)

NAGRODA SPECJALNA AKADEMII GASTRONOMICZNEJ W POLSCE

Robert Koczwara, Fiorentina, Kraków

Nagroda: staż w restauracji El celler de can Roca (3 gwiazdki Michelin), fundator: Akademia Gastronomiczna w Polsce

Wine&Food Noble Night od innych konkursów kulinarnych wyróżnia skala przedsięwzięcia, jakość serwisu oraz dań i wyjątkowe nagrody dla zwycięzców, którzy wyjadą na zagraniczne staże i konferencje. Jednak  każdy z szefów staje przed zadaniem wyserwowania kilkuset dań dla gości w największej restauracji stworzonej specjalnie tylko na tę okazję. Przewodnim motywem scenografii tego wieczoru był kalejdoskop – proste, ale niezwykle przy tym kreatywne urządzenie: za pomocą jednego ruchu z kilku prostych elementów tworzy się za każdym razem inny, wielobarwny obraz.

Konkurs Wine&Food Noble Night składa się z dwóch etapów. W pierwszej kolejności następuje selekcja nadesłanych zgłoszeń i wybór 12 finałowych restauracji. W trakcie kwalifikacji sprawdzana jest karta menu, dobór smaków, jakość obsługi, dbałość o aranżację wnętrza restauracji.

W tym roku do Gali Finałowej zakwalifikowali się: Erwan Debono (Bez Tytułu, Warszawa), Arkadiusz Gawron (SmaQ Food&Wine, Katowice), Wiktor Ignaczak (ProVita, Kołobrzeg), Ernest Jagodziński (Autentyk – kuchnia i ludzie, Poznań), Jakub Kasprzak (Lumière, Baranowo), Robert Koczwara (Fiorentina, Kraków), Rafał Kopicki (PAPU, Warszawa), Mariusz Kucharczak (Boletus – Zamek Kliczków, Kliczków), Grzegorz Pawlik & Mateusz Suliga (Unicus Palace i Unicus, Kraków), Marcin Szwak (Chapeau Bas – Grand Lubicz, Ustka), Sebastian Truszkowski (Natura, Rozewie – Jastrzębia Góra) oraz Rafał Wałęsa (Sztuczka, Gdynia). 

Tegoroczny popis kulinarny Mistrzów i ucztę dla zmysłów otworzył Michał Stężalski z restauracji Szara Gęś w Krakowie ze swoimi propozycjami amuse bouche. Michał Stężalski zwyciężył w X, jubileuszowej edycji konkursu we wszystkich kategoriach oraz zdobył wyróżnienie Jury Profesjonalnego. Propozycjami amuse bouche na otwarcie tegorocznej Gali były: foie gras z rajskim jabłkiem i wanilią, pieczona gęsina z orzechem laskowym i brusznicą leśną, kozia bryndza z marmoladą z czerwonej cebuli i popiołem z buraka.

Jury profesjonalne w składzie: Adam Chrząstowski (Przewodniczący Jury Profesjonalnego, Ed Red), Maciej Dobrzyniecki (Prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce), Jarek Walczyk (Prezes Fundacji Klubu Szefów Kuchn, Pink Lobster), Artur Zymerman (Prezes Belvedere Gourmet Group), Agata Wojda (wieloletnia szefowa kuchni, m.in. Opasły Tom), Maciej Barton (Ostoja Chobienice) oraz gość specjalny, znawczyni międzynarodowej gastronomii – Esmeralda Capel (Madrid Fusión) zdecydowało, że Wyróżnienie Jury Profesjonalnego w XI edycji Wine&Food Noble Night otrzymał Jakub Kasprzak (Lumière, Baranowo). Jakub Kasprzak tego wieczoru przygotował:

  • Na przystawkę: Jesiotra z pszenicą, szczypiorkiem i chrzanem. 
  • Na danie główne: Kaczkę z czarną rzepą, dziką różą oraz czerwoną kapustą. 

Co zdecydowało o tym, że nagroda Jury Profesjonalnego (staż w restauracji El Celler de Can Roca*** Michelin (fundator: Akademia Gastronomiczna w Polsce) oraz szampan Laurent Perrier La Cuvée Brut Jeroboam  (fundator: Winkolekcja) powędrowało do Jakuba Kasprzaka opowiedział Adam Chrząstowski, Przewodniczący Jury Profesjonalnego: 

”Jury profesjonalne, jak sama nazwa wskazuje, patrzy na to wszystko, co jest prezentowane na tym konkursie od strony czysto technicznej, profesjonalnej. My oceniamy merytorykę, czyli to, czego gość restauracji zazwyczaj nie bierze pod uwagę – i nie musi, bo to nie jest jego rola. Bardzo się cieszę, że w tym konkursie jest powołane takie gremium, bo ocena gościa i profesjonalisty (jak widać chociażby po tegorocznych werdyktach) mogą się znacznie od siebie różnić. Lumière bardzo dobrze i bardzo świadomie podeszło do kompozycji dań, które ostatecznie przygotowali. W obu daniach było widać duży szacunek dla produktu, było widać, że kucharze starali się wydobyć z nich to, co w nich najlepsze – to są rzeczy, na które Jury Profesjonalne musi zwracać uwagę. Bardzo mnie to cieszy, bo to pokazuje, że szefowie kuchni decydujący się na start w konkursie takim, jak ten mają świadomość, że to nie jest danie jakie zaserwowaliby a la carte; z jednej strony chcą jak najlepiej pokazać swój styl, ale muszą też jednocześnie zmierzyć się z pewnymi utrudnieniami organizacyjnymi – to jest zupełnie inna skala niż codzienna praca tych kucharzy. Prawdę mówiąc zastanawiałem się, widząc listę startujących restauracji, jak sobie poradzą małe, autorskie koncepty, właśnie takie, jak Lumière czy Sztuczka – bo z jednej strony mocno podnosiły merytorycznie poziom, z drugiej strony – to nie do końca jest ich bajka. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony!”

Osobną nagrodę (staż w owianej kulinarną legendą El Celler de Can Roca – *** Michelin) przyznał w imieniu Akademii Gastronomicznej w Polsce jej Prezydent, Maciej Dobrzyniecki. To wyróżnienie otrzymał Robert Koczwara (Fiorentina, Kraków). Koczwara tego wieczoru wyserwował:

  • Na przystawkę: Foie gras bon bon z kaczki z wanilią, winem pedro ximénez, konfiturą z pigwy z jadalnym złotem i chałką.
  • Na danie główne: Jagnięcinę z sosem bordelaise, galaretką z wina Barolo, czarną soczewicą, pepperoncino, grasicą oraz piklowanymi warzywami. 

Co o poziomie tegorocznej edycji Wine&Food Noble Night mówi Maciej Dobrzyniecki? 

„Tegoroczna edycja Wine&Food Noble Night to zdecydowanie najwyższy poziom ze wszystkich konkursów, w których do tej pory miałem przyjemność uczestniczyć. Różnica w głosach Jury to były dosłownie ułamki, bo poziom restauracji był bardzo wyrównany. To, co mnie cieszy, to że restauracja A, czyli, jak się okazało – Fiorentina, była faworytem zarówno moim, jak i Esmeraldy Capel.”

Głosami publiczności najlepsi tego wieczoru:

  • Przystawka: Rafał Wałęsa (Sztuczka, Gdynia)
  • Danie główne: Mariusz Kucharczak (Boletus – Zamek Kliczków, Kliczków)

Zwycięskie dania to:

Przystawka: Tatar wołowy z szalotką i korniszonem, majonez ostrygowy, świeża pieczarka w pudrze z borowika, biszkopt z jeżyn, marynowane jeżyny, faworek tymiankowy

Danie główne: Poliki z dzika, purée z korzenia pietruszki z gruszką, sos winogronowy, chrust z pasternaku, puder paprykowy, oliwa z pokrzywy

Deser (poza konkursem, przygotowany w formule popisu mistrzowskiego), zaproszonym Gościom zaserwował Krzysztof Kopciński – Pastry Chef N31 Restaurant by Robert Sowa. Krzysztof Kopciński jest współautorem „Księgi szefów kuchni” oraz autorem deserów w „Kuchni polskiej XXI wieku” Wojciecha Modesta Amaro. Na Galę przygotował deser jogurtowy z bergamotką, zamszem czekoladowym, makaronikiem z kremem waniliowym z tonką, kruszonką z białej czekolady, praliną z orzecha laskowego, tiulem z białej czekolady z nutką czarnej porzeczki.

Co o poziomie tegorocznego konkursu uważa Edyta Brykała, prezes zarządu Noble Concierge? 

„W tym roku konkurencja była naprawdę ogromna, bowiem w konkursie spotkała się bardzo mocna 12-stka. Wielu z szefów po latach, po raz drugi stanęło w szranki, jak chociażby Mariusz Kucharczak z restauracji Boletus (Zamek Kliczków), który w 2015 roku reprezentował kołobrzeską restaurację Per Mare. A  wyróżniony przez jury profesjonalne Jakub Kasprzak z restauracji Lumière uczestniczył w W&FNN w ubiegłym roku, zajmując w głosowaniu publiczności trzecie miejsce. Można zatem powiedzieć, że wcześniejsze doświadczenie pomaga w osiągnięciu podium. Ale jak też widać po innych  – nie gwarantuje i na najwyższym podium za swoją przystawkę –  stanął debiutujący na Noble Night – Rafał Wałęsa i gdyńska Sztuczka. 

Ponadto, zebraliśmy mnóstwo gratulacji za wrażenia estetyczne, co ogromnie cieszy nas jako organizatorów. W tym roku postawiliśmy na ferie kolorów, ale też na mocniejszy akcent muzyczny – występ Bovskiej i Art Color Ballet zachwycił gości, podobnie jak scenografia.”

W trakcie Gali zaproszeni Goście mogli również obserwować kulinarnych mistrzów przy pracy na scenie live cooking. Swoje dania publiczności zaprezentowali: 

Witek Iwański (Raffles Europejski Warsaw) –  podwędzany seler z truflami, 

Paweł Chomentowski (White One) – mazurski jesiotr z dodatkami: dymu wiśniowego, koziej brody, kiszonego czosnku niedźwiedziego, rajskiego jabłka oraz chrobotka,

Sebastian Olma (Belvedere Restauracja) – smażona wołowina Wagyū  w emulsji ostrygowej z sezamem i kremowymi ziemniakami w tempurze.

Skala przedsięwzięcia powoduje, że przed Szefami Wielkiej Dwunastki zawsze stoi nie lada wyzwanie. Tak, jak każdy z nich ma własny, niepowtarzalny styl gotowania, tak każdy szuka najlepszej autorskiej metody na zwycięstwo. Zwycięzcy poprzednich edycji zgodnie jednak utrzymują, że najważniejsza w przygotowaniach jest strategia.

Łukasz Budzik (Mennicza Fusion), zwycięzca IX. edycji konkursu uważa, że należy się przygotowywać do niego z niebywałą precyzją, mierząc siły na zamiary (należy przygotować danie takie, które będzie możliwe do wydania przy zachowaniu tej samej gramatury, wyglądu i czasu wydania…), wielokrotnie przed konkursem testując recepturę i przygotowując jak najwięcej półproduktów wcześniej, we własnej kuchni… Michał Stężalski (Szara Gęś), zwycięzca X. edycji konkursu dodaje, że warto zapoznać się z poprzednimi edycjami konkursu, prześledzić trendy, ale przede wszystkim: pamiętać o zachowaniu swojego stylu gotowania i.. jak najwięcej elementów dania przygotować w kuchni konkursowej.

Rafał Wałęsa, który pod banderą restauracji Sztuczka wyserwował tego wieczoru mistrzowskiego tatara, o swoich emocjach tuż po zejściu ze sceny opowiada: 

„Przeplatają się we mnie różne uczucia: zmęczenie, euforia, spełnienie, satysfakcja. To jest duże wydarzenie i podchodziliśmy do niego z dużymi emocjami – nie byliśmy pewni, czy sobie poradzimy, bo pierwszy raz uczestniczyliśmy w konkursie na tak dużą skalę.” 

Dlaczego zatem Wałęsa zdecydował się zgłosić do Wine&Food Noble Night? 

„Przede wszystkim dla promocji.  Mało zabiegaliśmy do tej pory o tę sferę życia restauracji, planujemy to zmienić, start w tym konkursie mógł nam w tym pomóc.”

Mariusz Kucharczak w Wine&Food Noble Night brał udział po raz drugi. W 2015 roku zajął trzecie miejsce w obu kategoriach. Trzy lata później wrócił do rywalizacji i wygrał główną nagrodę w kategorii Danie Główne. Sam opowiada: „Przeanalizowałem swój udział w W&FNN sprzed trzech lat i do tegorocznego konkursu przygotowywałem się taktycznie wraz z całym zespołem. Wróciłem, by poprawić swój wynik i się udało. Nad daniami pracowaliśmy wspólnie kilka miesięcy – dosłownie – mięso jelenia wymagał długiego sezonowania, by nabrać odpowiedniej konsystencji. Nasza wygrana odbiła się szerokim echem – już na drugi dzień po konkursie do restauracji Boletus przyjeżdżali goście z pytaniami o zwycięskie danie główne. Osobiście najbardziej cieszę się z wygranych staży. Liczę, że odświeżę głowę, że pojawią się nowe kulinarne pomysły i inspiracje.”

O tym, jak wielkie emocje w kulinarnym świecie budzi konkurs Wine&Food Noble Night świadczy chociażby fakt, że zaledwie kilka godzin po ogłoszeniu wyników XI edycji Organizatorzy otrzymali pierwsze zapytanie o datę kolejnej, XII edycji. Cytując jednak myśl przewodnią tegorocznego Wine&Food Noble Night: „Najpiękniejszą rzeczą jakiej możemy doświadczyć, jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki” (A. Einstein). 

***

Wielka Dwunastka Wine&Food Noble Night 2018

Erwan Debono (Bez Tytułu, Warszawa)

Debono to kucharz o korzeniach francusko-tunezyjsko-włoskich. Jego kuchnię rozpoznacie po wpływach rejonów śródziemnomorskich. Nie brakuje w niej ryb oraz ziół. Mimo to do swojego menu chętnie wprowadziłby jeszcze więcej gatunków dzikich i rzadkich ryb. O swoim stylu gotowania mówi, że to prostota i bycie gourmand. Na pierwszym miejscu stawia swój zespół. Doświadczenie zdobywał w restauracjach we Francji (w tym w wyróżnionej * Michelin La Guérinière) oraz w USA. W 2015 roku został zwycięzcą francuskiego konkursu Trophée Etchebest.

Arkadiusz Gawron (SmaQ Food&Wine, Katowice)

W kuchni stawia na świetne dania z codziennych produktów. Doświadczenie zdobywał w hotelach w Warszawie i Katowicach. Dwa razy zwyciężył w konkursie kulinarnym Festiwalu Śląskie Smaki (2009 – Pszczyna, 2010 – Złoty Potok). Fascynuje go polska kuchnia regionalna. W gotowaniu jest pełen pasji i zaangażowania. Po godzinach miłośnik sportu.

Wiktor Ignaczak (ProVita, Kołobrzeg)

Wiktor Ignaczak za magiczny składnik w kuchni uważa masło. Oczarowania kulinarne przeżywa, kosztując kuchni swojej babci. Sam fascynuje się tzw. „bizzare foods”, w szczególności staropolskimi, takimi jak: młode rogi jelenia czy ogon bobra. Nowe dania kreuje szybko, dużo improwizuje, jednak z poszanowaniem dla klasyki oraz tradycyjnych technik. Prywatnie miłośnik BMW e30. Doświadczenie zdobywał m.in. w 4* hotelach w Rewalu (Hotel Residence) i Kołobrzegu (Diva, Baltic Plaza)

Ernest Jagodziński (Autentyk- kuchnia i ludzie, Poznań)

Doświadczenie zdobywał w Warszawie (Restauracja 99, Intercontinental Hotel) oraz w Poznaniu (City Park Hotel, Cucina). Dwukrotnie otrzymał tytuł Szefa Jutra wg Żółtego Przewodnika Gault&Millau (2016, 2017).  Jagodziński jest kulinarnym pasjonatem, ma duszę artysty i poświęca się kuchni w 100%. Inspiruje go kuchnia tajska. Ważne są dla niego rozmowy z Gośćmi i ich sugestie. Często podkreśla, że jego kuchnia jest właśnie dla nich – jeśli Goście mają ochotę na konkretny produkt, Jagodziński jest otwarty na sugestie i eksperymenty.

Jakub Kasprzak (Lumière, Baranowo)

Odbył liczne praktyki w restauracjach m.in. w USA, Kanadzie, Norwegii czy Austrii. Uczestnik szkolenia w Institut Paul Bocuse w Lyon – Ecully. Zdobywca 2. i 3. miejsca w konkursie Kulinarny Puchar Polski. Związany z inicjatywą Poznańscy Kucharze Razem. Kasprzak to zdeklarowany miłośnik kuchni francuskiej. W Lumière kreuje kuchnię autorską, wzbogacaną francuskimi elementami. Do swoich dań wykorzystuje tylko czyste, nieprzetworzone produkty najwyżej jakości, a inspiracji na nie poszukuje podczas podróży. Młody, zdolny, ambitny, pełen pasji, jako cel stawia sobie niezmienny, wysoki standard serwowanych dań.

Robert Koczwara (Fiorentina, Kraków)

Doświadczenie zdobywał w wielu włoskich restauracjach, jednak wydarzeniem przełomowym był dla niego staż w katalońskiej restauracji El Celler de Can Roca (*** Michelin). Idealny szef kuchni wg niego jest pracowity, sumienny i zaangażowany. W pracy ważny jest dla niego szacunek do produktu, który przekazuje codziennie młodym kucharzom. Stawia na jakość, świeżość i smak. Fascynuje się sezonowaniem mięsa i elementami kuchni molekularnej.

Rafał Kopicki (PAPU, Warszawa). 

Rafał to kulinarne uosobienie filozofii Slow Food. Jego najlepsze kulinarne wspomnienie to włoskie sery z małego gospodarstwa popijane lokalnym winem w Grottamarre we Włoszech. Rafał Kopicki corocznie wyróżniany jest również przez przewodnik Gault&Millau. W gotowaniu kieruje się zasadą, że przede wszystkim musi być smacznie. Jednocześnie szefuje restauracji Nowy Świat w Sopocie. Odbył staż w gwiazdkowej szkockiej restauracji The Peat Inn. Skromny i cierpliwy, wyróżnia się pokorą. Pasjonat gór i nart. Do swojej karty chciałby wprowadzić deser inspirowany carskimi jajkami Fabergé.

Mariusz Kucharczak (Boletus – Zamek Kliczków, Kliczków)

Mariusz Kucharczak doświadczenie zdobywał m.in. w restauracji hotelu Marine Hotel w Kołobrzegu oraz w restauracji hotelu Novotel Centrum w Poznaniu. Otrzymał nominację do tytułu Szefa Kuchni Tradycyjnej na Pomorzu wg Przewodnika Gault&Millau i dwa razy zajął 3 miejsce w konkursie Wine&Food Noble Night. Jego największe kulinarne oczarowanie to jak do tej pory kolacja w restauracji Rutz 1* Michelin w Berlinie. Gdyby cena produktów nie grała roli, do swojego menu chętnie wprowadziłby bobra. Fascynują go regionalne polskie produkty i mariaż tradycyjnych technik kuchni francuskiej z nowoczesnością.

Grzegorz Pawlik & Mateusz Suliga (Unicus Palace & Unicus, Kraków) 

Grzegorz Pawlik to perfekcjonista i miłośnik tradycyjnej kuchni. Laureat pierwszego miejsca w konkursie Gastro Hotel. Do dziś wspomina comber z jelenia w sosie madera Kevina Lofthouse’a, który dla Pawlika jest kulinarnym autorytetem. W wolnym czasie uprawia sport. Zorganizował wesele dla 120 osób mając do dyspozycji stół do snookera, mały piec gazowy i jednopalnikową kuchenkę gazową.

Mateusz Suliga kilkukrotnie organizował kolację w ramach wydarzenia Good France we współpracy z Ambasadą Francji. Nie stroni od nowoczesnych technik kulinarnych, ale czerpie również z małopolskich produktów regionalnych. W kuchni ceni sobie świeżość i takie też produkty go oczarowują. Wspomina marakuję bananową zerwaną prosto z krzaka na Maderze, czy pajdy domowego chleba z masłem własnej produkcji pewnej pani Marii mieszkającej w małej, podkarpackiej wsi. Chciałby poznać nazwisko geniusza, który jako pierwszy przygotował majonez. 

Marcin Szwak (Chapeau Bas – Grand Lubicz, Ustka)

Wielokrotnie nagradzany i tytułowany kucharz (ma na swoim koncie m.in. Wyróżnienie Jury Profesjonalnego Wine&Food Noble Night, nagrodę Grand Award w konkursie Poland 100 Best Restaurants, Czapkę Żółtego Przewodnika Gault&Millau, oraz zajęcie pierwszego miejsca w festiwalu Restaurant Week – ranking restauracji w Słupsku i Ustce). Ma różnorodne zainteresowania, począwszy od snowboardingu po operę i teatr. Miał okazję gotować dla takich osobistości, jak piłkarze Reprezentacji Polski w piłce nożnej czy Jan AP Kaczmarek i Agnieszka Holland. Umiejętnie łączy tradycję z nowoczesnością, inspiracje czerpie z natury. Pracoholik i perfekcjonista. Fan białych trufli i swojskich wędlin jego taty. 

Sebastian Truszkowski (Natura-Rosevia Resort, Rozewie)

Szef związany z Pomorzem. Tak, jak jego autorytet kulinarny (Anthony Bourdain) nie boi się eksperymentów. Daniem, które pamięta do tej pory, był halibut faszerowany flaczkami cielęcymi. Sam serwuje świeże ryby, ale lubi również podroby, takie jak: kacze języczki, grasica czy rybna wątróbka. W swojej kuchni łączy nowoczesność z technikami tradycyjnymi i regionalnymi, np. pieczenie w glinie czy wędzenie. Gotował dla finalistek Miss World w 2006 i podczas kolacji Prezydenta USA George’a Busha w Gdyni (2007). Oprócz kuchni pasjonuje się architekturą i techniką – sam zaprojektował i wykończył swój dom. Laureat licznych kulinarnych konkursów, m.in.: Złota Patelnia (2004) czy Sielawa Blues (2008)

Rafał Wałęsa (Sztuczka, Gdynia)

Szef kuchni i współwłaściciel gdyńskiej Sztuczki i sopockiej Sztuczki Bistro. Wyróżniany w przewodniku Gault&Millau, otrzymał również nominację przewodnika w kategorii Szef Jutra w 2014 r. Artystyczna i rockowa dusza. Inspirują go Gordon Ramsay oraz Marco Pierre White. Jego największe dotychczasowe wyzwanie to decyzja o otwarciu Sztuczki w 2012 roku. Rafał nie zwalnia tempa i w 2019 roku planuje otwarcie trzeciej restauracji w Gdańsku. Wzoruje się na klasycznej francuskiej kuchni. Mówi, że gotuje w sposób naturalny i uduchowiony. Stawia na ludzi. Magia w kuchni to dla niego team spirit.

***

Jury Profesjonalne Wine&Food Noble Night 2018

Adam Chrząstowski – Przewodniczący Jury Profesjonalnego 

Szef restauracji Ed Red Kraków i Ed Red Warszawa Hala Mirowska: pierwszych w Polsce steakhouse’ów serwujących samodzielnie sezonowaną na sucho wołowinę. Z wykształcenia filozof. Jego wieloletnie doświadczenie i ogromna wiedza kulinarna zostały zauważone przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które wybrało go na stanowisko głównego konsultanta kulinarnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Uważa, że najlepszym dodatkiem do kolacji jest dobre towarzystwo.

Jarek Walczyk

Szef kuchni i właściciel warszawskiej restauracji Pink Lobster. Prezes Fundacji Klubu Szefów Kuchni. Juror degustacyjny i techniczny prestiżowych konkursów kulinarnych. Doradca gastronomiczny sektora HoReCa i konsultant przemysłu spożywczego. Ambasador marek: Ambasador 92, ser Bursztyn/Spomlek, ZT Kruszwica. Zdobywca branżowych nagród i wyróżnień.

Agata Wojda

Wieloletnia szefowa kuchni warszawskich restauracji, m.in. „Opasły Tom” oraz „Absynt”. Zdobywczyni tytułu Kobieta Szef Roku w pierwszej edycji przewodnika Gault&Millau. Jej kuchnia została doceniona przez przewodnik Michelin, m.in. czterokrotnym wyróżnieniem Bib Gourmand. Muzykolog i skrzypaczka z wykształcenia. Reprezentuje polską kuchnię za granicą w kulinarnych projektach, m.in. w Belgii, Izraelu, we Włoszech. Jej kuchnia jest prosta, sezonowa i naturalna. Łączy w sobie tradycje, skupienie na produkcie i naturalne zestawienia smaków.

Maciej Barton

Leśnik z wykształcenia, kucharz z zamiłowania. Obecnie jest w trakcie studiów doktoranckich na UMK w Toruniu. Pierwotną ścieżkę zawodową zostawił, by stworzyć własne projekty – Dwór Ustronie i Folwark Ustronie. Wyróżniony w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”, zauważony przez Agencję Rynku Rolnego i Instytut Dziedzictwa Kultury. Ikony w kuchni według Bartona to Auguste Escoffier i Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Laureat drugiego miejsca w kategoriach: Przystawka oraz Danie Główne w 10- tej edycji Wine&Food Noble Night. 

Artur Zymerman

Od 2007 r. prezes zarządu Belvedere Gourmet Group, do portfolio którego należą m.in. restauracja Restauracja Belvedere Łazienki Królewskie oraz Catering Belvedere. Członek Rady Nadzorczej Herbapolu – Lublin. Ponad 25 lat związany z branżą HoReCa. Wiedzę o gastronomii zdobywał w hotelu Bristol w Warszawie, gdzie w wieku 31 lat został pierwszym polskim dyrektorem ds. gastronomii. Pełnił również funkcję zastępcy dyrektora, m.in. w Hotelu Westin i hotelu Sheraton. Edukował się w Szkole Gastronomicznej przy ul. Poznańskiej w Warszawie, a studia ukończył w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Turystyki w Warszawie.

Esmeralda Capel

Współzałożycielka i dyrektor ds. relacji międzynarodowych w Madrid Fusión, dyrektor agencji PCYC. Do 1981 r. była kierownikiem ds. relacji instytucjonalnych w hiszpańskim Departamencie Gospodarki. Współzałożycielka, udziałowiec i dyrektor Publicidad, Comunicación y Consultoría PCYC, agencji i firmy konsultingowej specjalizującej się w branży gastronomicznej i turystyce luksusowej. Od 2002 r. do dzisiaj współzałożycielka, udziałowiec i członkini zarządu w Foro de Debate – firmy będącej właścicielem Madrid Fusión – międzynarodowego szczytu gastronomicznego. 

Maciej Dobrzyniecki

Prezydent założyciel i aktualny prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce, pełniący również funkcję Członka Zarządu Międzynarodowej AG oraz sekretarza generalnego Europejskiej AG. Od ponad 20 lat propaguje głównie kuchnię polską, a także śródziemnomorską, kładąc nacisk na zdrowe żywienie i promocję naturalnych produktów. Pasjonat międzynarodowej gastroturystyki i enoturystyki, koneser win hiszpańskich.

PARTNERZY WINE& FOOD NOBLE NIGHT 2018

Winkolekcja z pieczołowicie opracowanym menu sommelierskim, 

Diageo z utytułowanym bartenderem Marcinem Krukiem, 

N31 Restaurant by Robert Sowa, który przygotował mistrzowski deser,

Gaggenau, które wraz z wielokrotnie nagradzanym szefem kuchni Witoldem Iwańskim przygotowało jedno z dań danie degustacyjnych na scenie live cooking,

Restauracja White One z Pawłem Chomentowskim, który również zadbał o doskonały pokaz live cooking,

Restauracja Belvedere z Sebastianem Olmą, który także przygotował mistrzowskie danie podczas sesji live cooking,

Nespresso ze specjalnie skomponowanym coffee pairingiem do deseru,

A także: Mastercard, Lexus, Asseco, MadeProgress, HB Reavis, Akademia Gastronomiczna w Polsce, Ambasador 92, Delice, Kinley, Madrid Fusion, Sofitel Warsaw Victoria, Pink Lobster, Ed Red, Gastro Magic. 

PATRONI MEDIALNI: TVN, DDTVN, L’Officiel, L’Officiel Homme, Monitor Magazine, VIVA!, Food Service, Szef Kuchni, Kuchnia+, Gościnność.