Jak podkręcić smak potraw?
Opublikowano: 27-06-2017
10 złotych rad Jarka Walczyka!
Celem każdego szefa kuchni jest osiągnięcie doskonałego smaku serwowanych dań, przy zachowaniu maksymalnej efektywności pracy. Żeby sprostać wymaganiom branży gastronomicznej producenci półproduktów dostarczają kucharzom najlepszych rozwiązań, które zadowolą zarówno ich, jak i restauracyjnych gości. Jedno z nich proponuje Kruszwica, oferując Olej z Esencją Masła. Jak profesjonalnie podkręcić smak przygotowywanych potraw dzięki Olejowi od Kruszwicy i nie tylko, podpowiada Jarek Walczyk, prezes Klubu Szefów Kuchni.
Dzięki tym prostym wskazówkom wzniesiesz swoje dania na wyższy, smaczniejszy poziom wtajemniczenia:
- Warzywa są nieodłącznym elementem niemal każdego posiłku. Przed grillowaniem warto zamarynować je w sosie winegret z ziołami i przyprawami (np.: pieprzem lub gorczycą), a po obróbce termicznej, jeszcze gorące, posmarować pędzelkiem nasączonym Olejem z Esencją Masła. Kruche, sezonowe jarzyny z maślanym posmakiem to idealne dopełnienie doskonałego dania.
- Marynowanie to podstawowy sposób na podkręcenie smaku mięsa, szczególnie przed grillowaniem czy duszeniem. Zwyczajowo do marynowania wykorzystuje się jeden z następujących składników: sól, ocet, sok z cytryny lub alkohol. Mięso przed marnowaniem powinno być dokładnie umyte i osuszone i jeśli jest taka potrzeba, pokrojone. Nie zaleca się jego porcjowania po zamarynowaniu. Pojemnik z zamarynowanym mięsem powinien być szczelnie zamknięty i odstawiony do lodówki. Długość marynowania zależy od rodzaju mięsa. Delikatne, jak np. drób czy jagnięcina, marynujemy przez 2 – 3 godziny. Karkówki czy łopatki można marynować nawet przez 12 godzin. Nie należy trzymać mięsa w marynacie przez zbyt długi czas, ponieważ może ono zostać spalone przez kwaśne środowisko. Celem marynowania jest nadanie aromatu. Należy o tym pamiętać, by nie zagłuszyć smaku mięsa.
- Ciekawym pomysłem na wzbogacenie smaku pieczonego mięsa jest obłożenie go na koniec procesu sianem, trawą żubrową, rozmarynem lub tymiankiem i podpalenie. Dzięki temu aromat ziół przedostanie się do mięsa, a ono zyska delikatny, wędzony posmak.
- Smak ryby doskonale wzbogacą nie tylko skórka z cytryny czy limonki, ale także zioła: rozmaryn, zielona pietruszka, koper, tymianek, oregano. Doskonałym pomysłem jest jej usmażenie na Oleju z Esencją Masła od Kruszwicy, który nada delikatny maślany smak i aromat.
- Zupa to najpopularniejsze pierwsze danie w Polsce. Doskonałym pomysłem na uzyskanie smacznej potrawy, która zaskoczy gości jest upieczenie warzyw posmarowanych uprzednio Olejem z Esencją Masła, a następnie przygotowanie na ich bazie kremu. Prosty, zaskakujący i pyszny duet wybornych smaków.
- Aby otrzymać niezrównany smak sosów najlepiej jako bazę wykorzystywać ten, który został z pieczenia mięsa. Wystarczy dodać nieco masła, mąki, jeśli jest potrzeba doprawić do smaku solą i pieprzem, by uzyskać aksamitny, delikatny i bogaty w smaku dodatek do mięsa.
- Nie od dziś wiadomo, że tłuszcz jest nośnikiem smaku. Warto więc, by nie zabrakło go w żadnym daniu. Do sałatek idealne będą oleje aromatyzowane ziołami. Do smażenia i pieczenia Olej z Esencją Masła. Nadadzą one potrawom głębszy wymiar i sprawią, że znane dania zyskają nowe, smaczniejsze oblicze.
- Ciasto naleśnikowe będzie o wiele bardziej delikatne i kruche, jeśli do środka dodamy Oleju z Esencją Masła. Oprócz tego naleśniki zyskają tak lubiany przez wszystkich maślany posmak, który świetnie komponuje się z miodem, konfiturami oraz owocami sezonowymi.
- Owoce morza kochają masło. Zastąpienie go Olejem z Esencją Masła sprawi, że wciąż będą miały maślany smak i aromat, ale dodatkowo zyskamy większą kontrolę nad procesem smażenia.
- Zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa – praca w kuchni to ciężka praca, ale najciekawsze smaki powstają z pozornie niepasujących do siebie połączeń. Dlatego warto ryzykować, nie bać się eksperymentów i nieoczywistych połączeń.
Smacznego!