Kuchnia z najwyższej półki, czyli Kulinarny Puchar Polski 2009
Opublikowano: 20-08-2009
Kulinarny Puchar Polski jest postrzegany jako najważniejszy i najbardziej prestiżowy konkurs kulinarny w Polsce. Świadczyc o tym mogą chociażby liczne publikacje w prasie ogólnopolskiej i czasopismach branżowych:
„Artur Pijanowski oraz Grzegorz Birek z Hotelu InterContinental w Warszawie zdobyli pierwszy laur w najbardziej prestiżowym konkursie kulinarnym w kraju – Kulinarnym Pucharze Polski 2008" (cyt. „Restaurator" nr październik 2008).
Zwycięzcy Kulinarnego Pucharu Polski 2008:
Artur Pijanowski i Grzegorz Birek z Hotelu Intercontinental
Rozpoczęta w ubiegłym roku praca nad społeczną świadomością marki Kulinarnego Pucharu Polski zaowocowała m.in. relacjami w telewizji ogólnopolskiej (TVN). Nowym pomysłem promującym Konkurs była wtedy zabawa nazwana Kulinarnym Pucharem Gwiazd, do udziału w której zaproszono Olgę Bończyk, Piotra Najsztuba i Bożenę Dykiel. Kibicowanie znanym gwiazdom wywołało wiele pozytywnych emocji wśród zwiedzających targi Polagra-Food.
Kulinarny Puchar Polski to konkurs, który przede wszystkim cenią sobie polscy kucharze. Ci, którzy chcą wziąć w nim udział muszą najpierw wygrać jeden z dziesięciu renomowanych konkursów kulinarnych, a następnie, w ramach zadania finałowego, przygotować określone wcześniej danie główne oraz przekąskę. Kulinarnym zmaganiom przygląda się międzynarodowe jury, które zwraca uwagę niemal na wszystko. Nie ma się co dziwić – najlepszy kucharz w Polsce musi być istotą prawie doskonałą, i to pod każdym względem. Zdobycie tego tytułu wymaga nie lada wysiłku i talentu. Co więcej, samo znalezienie się w gronie kucharzy, którzy otrzymali prawo startu w Kulinarnym Pucharze Polski, jest dużym osiągnięciem.
Wykaz renomowanych konkursów kulinarnych, których laureaci otrzymują nominację do Kulinarnego Pucharu Polski 2009:
- Primerba Cup 2008
- Wielkopolski Kucharz Roku 2008
- Profesjonalista Roku PPH&R 2008
- Arte Culinaria Italiana – Festiwal Kuchni Włoskiej 2009
- Festiwal Kuchni Greckiej 2009
- Kulinarna Gala Tur-Gastro-Hotel 2009
- Dorszowe Żniwa 2009 – Mistrzostwa Polski w potrawach z ryb morskich
- Zielone Czapki Bonduelle 2009
- Festiwal Kuchni Dworskiej 2009
- L’Arte de la cuisine Martell 2009
Porcja zasad
Uczestnikami Kulinarnego Pucharu Polski są dwuosobowe drużyny złożone z szefa i pomocnika. Chociaż ocenie podlega praca całego zespołu to nominację do nagrody otrzymuje szef zespołu, który oceniany jest za organizację pracy zespołu, przygotowanie stanowiska pracy, wysokie umiejętności zawodowe, smak, estetykę i sposób podania pracy konkursowej.
Przed kucharskimi dwójkami stoją dwa konkursowe zadania – przygotowanie przekąski i dania głównego. Wszystko musi być zrobione od początku do końca na miejscu. Od tej zasady są jednak pewne odstępstwa. Na przykład mięso może być wcześniej zamarynowane, odkostnione i obrane z błon, ryby oskrobane i wyfiletowane, a warzywa i owoce – umyte i obrane, ale nie pokrojone. Również grzyby mogą być umyte, blanszowane, ale niekrojone. Ta zasada dotyczy także ziemniaków i cebuli. Dopuszcza się także, aby owoce morza były oczyszczone i w razie potrzeby pozbawione muszli. Wybór sposobu przygotowania potraw pozostawiony jest całkowicie konkursowym ekipom.
Do zdobycia całe sto punktów
W kulinarnych zmaganiach drużyna może zdobyć maksymalnie sto punktów. W tym 10 za mise en place i czystość, czyli przygotowanie produktów i sprzętu, optymalny czasowo podział prac i ich punktualne zakończenie, czystość pracy i po jej zakończeniu, 20 punktów za fachowe przygotowanie – prawidłową technikę produkcji, zachowanie wartości odżywczych i prawidłowe zastosowanie termicznej obróbki produktów, 30 punktów za sposób przygotowania i prezentacji potrawy – w tym za wrażenia ogólne, brak sztucznych dodatków i czasochłonnych elementów w przygotowaniach oraz estetyczny wygląd oraz 40 punktów za smak potrawy – oceniany jako smak własny produktu, zestawienie smakowe produktów, prawidłowy dobór dodatków i doprawienie zachowujące smak własny surowca. Zawodnicy nie mogą stosować sztucznych ani przygotowanych wcześniej dekoracji i dodatków, gotowych farszów i sosów (fond, majonez i ketchup są dopuszczalne jako podstawa), ani uformowanych wcześniej elementów mięsa, warzyw, ciast lub ryb.
Organizatorzy:
Międzynarodowe Targi Poznańskie, Wielkopolska Izba Gastronomii
Patron honorowy:
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni
Sponsor Generalny:
Unilever Foodsolutions
Żródło: MTP.pl