Zwyciężczynie konkursu firmy WELMAX

Opublikowano: 22-07-2010

BARDZO DZIĘKUJEMY ZA NADESŁANIE PRZEPISÓW. MISTRZ ROBERT SOWA MIAŁ NIEMAŁY PROBLEM BY WYŁONIĆ NALEPSZYCH, ALE UDAŁO SIĘ 🙂

GRATULUJEMY WSZYSTKIM ZWYCIĘŻCZYNIOM, BO WYGRAŁY KOBIETY!

OTO NAGRODZONE PANIE I ICH SMAKOWITE DANIA:

I miejsce zajęła Anna Jaworska

przegrzebki.jpgOrientalne inspiracje: przegrzebki z chińską kapustą

Składniki:

24 średniej wielkości przegrzebki bez muszli (zwane też małżami Św. Jakuba)

3 małe kapusty chińskie (tzw. bok choy, nie mylić z kapustą pekińską)

2 łyżki oliwy z oliwek do przegrzebków + 2 łyżki do kapusty

Sól i pieprz

Sos do przegrzebków:

2 szklanki białego wina wytrawnego

250 g masła (w temperaturze pokojowej)

2 łyżeczki octu ryżowego

1 łyżeczka sosu sojowego

3-4 szalotki

2 łyżeczki startego świeżego korzenia imbiru

1 mini kostka przyprawy smażona cebula

Sposób przygotowania:

Przegrzebki umyj, osusz i odstaw na czas przygotowania sosu. Szalotki umyj i pokrój w drobne plasterki. Na średnim płomieniu, w rondelku z grubym dnem wymieszaj wino, ocet, starty imbir, pokrojone szalotki oraz roztartą kostkę przyprawy smażona cebula. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz płomień i doprowadź do redukcji płynu (powinno zostać ok. 2-4 łyżek gęstego na dnie garnka). Cały czas mieszając dorzuć pokrojone na kawałki masło – cały czas ucieraj, do uzyskania kremowej konsystencji. Następnie dodaj sos sojowy. Trzymaj w cieple, nie dopuszczając do zgęstnienia. Rozpal grill. Przegrzebki posmaruj oliwką z oliwek. Kapustę chińską umyj, osusz, przekrój na pół i posmaruj oliwą. Ogrzej talerze (np. w piekarniku) Kapustę grilluje się po 1 minucie na stronie, a przegrzebki po 2-3 minuty na jedną stronę (w zależności od wielkości, ale podgrzewane za długo stracą jędrność i staną się gumiaste). Podaj 4 przegrzebki na jednym kawałku kapusty, polane przygotowanym sosem.

II miejsce zajęła Monika Jaworska-Stoppa

zgrilowane-pakuneczki.jpgGrilowane pakuneczki z radicchio i pancettą (inspirowane kuchnią włoską)

Składniki:

1 główka radicchio (używamy tylko 8 pierwszych największych liści)

250 g sera koziego

8 plasterków pancetta (albo naszego poczciwego polskiego boczku, ale chudego!, najlepiej wędzonego)

orzeszki piniowe • oliwa z oliwek (2-3 łyżki)

8 garści młodych liści szpinaku

2 łyżki ocetu balsamicznego (im starszy, tym lepszy)

 Sposób przygotowania:

Oddzielamy 8 pierwszych liści radicchio, myjemy je i odsuszamy. Ser kozi kroimy w plasterki – 8 kawałków, mniej więcej 1,5 cm grubości, owijamy w liść radichio, a następnie zawijamy plasterkiem pancetta. Trzymając zawiniątko, przebijamy je patyczkiem do szaszłyków. Robimy takie pakuneczki z pozostałych produktów. Na talerzyku rozlewamy 4 łyżki oliwy z oliwek i obcieramy nasz boczek (pomoże to zachować wilgotność potrawy i nie spalić jej na grillu). Przygotowane pakuneczki kładziemy na grill. W tym czasie na suchej patelni prażymy orzeszki pini oraz blanszujemy w garnku lub na patelni umyte liście szpinaku. Zgrillowane pakuneczki kładziemy na posłaniu ze szpinaku, posypujemy orzeszkami pini oraz robimy artystyczny zawijas smugą octu balsamicznego. Nie polecane jedynie wegetarianom i uczulonym na kozi ser. Pozostali: obowiązkowo w sezonie grilowym! Smacznego!

III miejsce zajęła Bernadeta Jarnot-Manecka

czarne_spagetti.jpgCzarne spaghetti z krewetkami

Składniki:

1 cebula

1 duży ząbek czosnku,

2 łyżki pokrojonej natki pietruszki

150 g krewetek królewskich

chlust białego wina (ok 1/3 szklanki)

puszka pomidorów pokrojonych

1 mała papryczka chili (lub mniej w zależności od potrzeb smakowych)

200 g czarnego spaghetti (barwione sepia)

pieprz i ewentualnie sól do smaku

odrobina soku z cytryny

oliwa z oliwek do smażenia

marynata do krewetek:

sok z 1/2 cytryny

czosnek niedźwiedzi suszony

2 łyżki oliwy z oliwek

Sposób przygotowania:

Zamarynować krewetki i zostawić na 30 minut. Na rozgrzanej oliwie zeszklić cebule i czosnek, dodać część pietruszki i posiekaną chili. Wrzucić krewetki z marynatą, smażyć razem pół minuty. Dodać pomidory, wlać wino do odparowania. Uzupełnić w razie potrzeby woda jeżeli sos zbyt mocno zgęstnieje. Doprawić sola, pieprzem i sokiem z cytryny. W międzyczasie ugotować spaghetti, odcedzić. Podawać z sosem posypane pietruszka. Córce bardzo smakowało:)


Wyróżnione osoby:

Aneta Klimecka

cytrynowe_skorupki.jpgKolorowa sałatka z kaszy kuskus w cytrynowych skorupkach

Składniki:

Na sałatkę:

350 g kaszy kuskus

1 szklanka warzywnego bulionu

1 duża cukinia

1/2 małego bakłażana

250 g brokułów

1/4 papryki czerwonej

1 mała marchew

1 mała pietruszka

mała biała cebula

1 ząbek czosnku

5 łyżek oliwy z oliwek extra vergine

sól pieprz



Sos do sałatki:

2 łyżki oliwy z oliwek extra vergine

2 łyżki soku z cytryny

3 łyżki posiekanej kolendry

sól pieprz



Cytrynowe skorupki
:

5 dużych cytryn

Sposób przygotowania: 

Do miski wsypujemy kuskus, zalewamy wrzącym bulionem jarzynowym i odstawiamy na 5 minut. Po tym czasie rozdrabniamy kaszę widelcem. Kasza gotowa. – Pora przygotować warzywa. Bakłażana kroimy w plastry i moczymy w osolonej wodzie przez 30 minut. W tym czasie możemy przygotować pozostałe warzywa. Obraną cebulę kroimy w półplasterki, obrany czosnek w cienkie plasterki. Umyte i osuszone warzywa : papryka oczyszczona z gniazd nasiennych, cukinia, marchew i pietruszka obrane ze skórki kroimy w kostkę; brokuł rozdzielamy na małe różyczki. Bakłażana odsączamy z wody, osuszamy i kroimy w kostkę. – Na patelni z 5 łyżkami oliwy z oliwek extra vergine podsmażamy cebulę, czosnek i bakłażana. Czekamy 5 minut, aż cebula będzie miękka, czosnek pachnący, bakłażan podsmażony. Następnie wrzucamy pozostałe warzywa, czyli cukinię, marchew, pietruszkę, paprykę i różyczki brokuła. Dusimy pod przykryciem 10 minut. – Gotowe warzywa dodajemy do miski z kaszą kuskus. Przygotowujemy sos: 2 łyżki oliwy z oliwek, 2 łyżki soku z cytryny i umyta, osuszona i posiekana kolendra, sól i pieprz. Mieszamy sos. Polewamy nim sałatkę i mieszamy starannie. – Przygotowanie cytrynowych skorupek: cytryny wyszorować i sparzyć wrzątkiem. Przekroić na dwie równe części. Wydrążyć cały miąższ łącznie z błonkami, najlepiej małą łyżką. Następne przy pomocy kuchennych nożyc wycinać wzorek, który ma przypominać kształtem "zygzak". Aby skorupki stały prosto na talerzu, odcinamy nożem końcówkę cytryny. Do tak przygotowanych skorupek dodajemy nadzienie – sałatkę. Sałatka jest najsmaczniejsza, gdy podana schłodzona (musi spędzić około 3 godzin w lodówce). Smacznego!

Marta Krawczyk

gryczane_pakunki.jpgGryczane pakunki

Składniki:100g kaszy gryczanej

1 opakowanie papieru ryżowego

50g pieczarek

szczypior czosnkowy

sos chili

olej sezamowy

sól, pieprz

Sposób przygotowania:

• kaszę ugotować w osolonej wodzie, • pieczarki pokroić w plastry, • usmażyć na patelni, dodać kaszę i jeszcze chwilę smażyć, • dodać 2 łyżki czosnkowego sosu chili, sól i pieprz, • na koniec dodać posiekany szczypior (część zostawić do dekoracji), wymieszać, • papier ryżowy moczyć w letniej wodzie, • nakładać na każdy arkusz porcje kaszy i zawijać w pakunek, • gotowe pakunki polać olejem sezamowym i posypać szczypiorkiem

Henryka Stachowicz

rolada_szpinak.jpgRolada szpinakowa

Składniki:

1 opakowanie mrożonego szpinaku lub 1 kg świeżego szpinaku,

1 łyżeczka masła,

4 ząbki czosnku,

dwa serki Almette śmietankowe

400 g. łososia w plastrach,

4 jajka

Sposób przygotowania:

Na patelni podsmażamy z masłem szpinak, sol, czosnek, pieprz( świeży szpinak kroimy, zagotowujemy, doprawiamy solą, lekko przestudzamy) odsączamy na sitku i studzimy. Dodajemy żółtka do szpinaku. Białka ubijamy na sztywno. Piane do szpinaku dodajemy delikatnie i mieszamy. Wylewamy na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia i pieczemy 15 min. w 190 st. Wystudzony placek smarujemy serkiem i na to układamy łososia tak aby pokrył całość. Zwijamy jak roladę i zawijamy ścisło w folię do żywności. Wkładamy do lodówki na kilka godzin.

Barbara Nowacka

roladki_z_lososoa.bmpRoladki łososiowe (koreczki)

Składniki:

2-3 placki tortilla (cienkie)

1 op. łososia norweskiego w plastrach

20 dag białego sera

2 łyżki śmietany szczypiorek (ew. koperek, inne zioła)

Sposób przygotowania:

Na każdym placku tortilla układamy pojedynczą warstwę łososia. Ser rozcieramy ze śmietaną, dodajemy posiekany szczypiorek (inne ziała) i przyprawiamy solą i pieprzem. Na warstwie łososia rozsmarowujemy porcję białego sera. Wszystko razem zwijamy. W gotową roladę wbijamy wykałaczki co około 1 cm, a następnie odcinamy kawałki ostrym nożem, tnąc po środku odległości między wykałaczkami. Koreczki te smakują bardzo wykwintnie, a są przy tym bardzo proste w przygotowaniu 🙂