„Pływam bez promili” – społeczna odpowiedzialność w aspekcie spożywania alkoholu nad wodą.
Opublikowano: 17-08-2010

W weekend 14-15 sierpnia na plaży w Ustce miała miejsce kolejna odsłona kampanii społecznej „Pływam bez promili”. Jest to jedyna tego typu inicjatywa w Europie.
W tym roku po raz kolejny Stowarzyszenie Polska Wódka – Polish Vodka Association, wspólnie z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Polskim Związkiem Żeglarskim, Polskim Związkiem Wędkarskim, Polskim Związkiem Kajakowym, Stowarzyszeniem Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa oraz Polskim Związkiem Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego kontynuuje akcję społeczną pod nazwą „Pływam bez promili” (poprzednia nazwa to „Woda bez promili”). Jej celem jest propagowanie bezpieczeństwa związanego z odpowiedzialnym spożywaniem alkoholu nad, w i na wodzie.
W weekend, 14 i 15 sierpnia, osoby odpoczywające na plaży w Ustce miały okazję uczestniczyć w działaniach edukacyjnych poświęconych informowaniu o zagrożeniach wynikających z nieodpowiedzialnego spożywania alkoholu w obrębie akwenów.
Akcję wspierały całe rodziny – łącznie ponad 2 000 osób uczestniczyło w konkursach i atrakcjach zorganizowanych i prowadzonych przez wyspecjalizowanych animatorów. Dwudniowej kampanii pomogła także pogoda, serwując uczestnikom pogodny i słoneczny weekend podczas zmagań na plaży.
Program obfitował w atrakcje dla najmłodszych, takie jak: duży plac zabaw, konkursy, body painting, czy kursy tańca. Nie zabrakło w nim jednak elementów edukacyjnych oraz doskonalenia umiejętności niesienia pierwszej pomocy. Wszyscy przebywający tego dnia na plaży otrzymywali specjalnie przygotowane na tę okazję materiały informacyjne i gadżety.
Dzięki partnerowi akcji – Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu – wypoczywający mieli również niespotykaną okazję obejrzeć zawody sportowe o Puchar Polski w Ratownictwie Wodnym.
W ramach kampanii „Pływam bez promili” w siedzibach partnerów akcji na terenie całego kraju rozwieszone zostały plakaty, głoszące o zagrożeniach związanych z nieodpowiedzialnym spożywaniem alkoholu nad, w i na wodzie.
Albo pływanie, albo alkohol!
Od tej reguły nie może być wyjątków!
Szczegóły dotyczące kampanii dostępne są na stronie http://www.plywambezpromili.pl
Organizator:
Partnerzy:
Patroni medialni:
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – specjalistyczne stowarzyszenie o zasięgu ogólnokrajowym 75-ciu tysięcy ratowników wodnych, które od ponad 48 lat działa w celu organizowania pomocy oraz ratowania osób, które uległy wypadkowi lub narażone są na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na wodach.
Polski Związek Kajakowy – jest ogólnokrajowym związkiem sportowym, zrzeszającym stowarzyszenia i związki stowarzyszeń, sportowe spółki akcyjne, inne osoby prawne oraz jednostki działające w sporcie, turystyce, rekreacji kajakowej oraz w kajakarstwie niepełnosprawnych.
Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa – jego główne cele to szkolenie młodzieży we wszystkich dziedzinach kajakarstwa, organizacja cyklu Grand Prix dla bardziej zaangażowanych sportowo turystów kajakowych, inicjowanie szkoleń i doszkoleń dla instruktorów turystyki i sportu kajakowego.
Polski Związek Wędkarski – związek, zrzeszający blisko 650 000 członków, reprezentujących wszystkie środowiska i grupy społeczne, który jest kontynuatorem historii i tradycji zorganizowanego wędkarstwa polskiego, w 2010 roku obchodził jubileusz 60-lecia PZW.
Polski Związek Żeglarski – związek sportowy o zasięgu krajowym zrzeszający Okręgowe Związki Żeglarskie istniejący obecnie od 1957 roku.
Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego (PZMWiNW) – stowarzyszenie działające na podstawie ustawy prawo o stowarzyszenia oraz ustawy o sporcie kwalifikowanym, zrzeszające kluby
i zawodników uprawiających sporty motorowodne, narciarstwo wodne, wakebordzistów oraz skuterzystów wodnych.
Polish Vodka Association (PVA) – organizacja zrzeszająca osoby, firmy i instytucje pragnące chronić tradycję oraz wartości związane z polskim przemysłem spirytusowym.