Nicejskie podsumowanie
Opublikowano: 04-11-2013

Leonardo da Vinci w Zespole Szkół nr 1 – nicejskie podsumowania
Od lat ciekawa oferta edukacyjna to priorytet Zespołu Szkół nr 1 – Technikum nr 1 w Grodzisku Mazowieckim. Dlatego szkoła z powodzeniem podejmuje działania, służące zwiększeniu skuteczności oraz atrakcyjności kształcenia zawodowego, zapewniając im finansowanie ze środków unijnych.
W czerwcu 2013 r. 32-osobowa grupa uczestników projektu „Profesjonalizm zawodowy i integracja kulturowa jako efekt ponadnarodowych staży”, realizowanego w ramach Programu UE „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci IVT Mobilność udała się do Nicei, by w czasie 3-tygodniowego pobytu na Lazurowym Wybrzeżu zdobywać kwalifikacje zawodowe, językowe, kulturowe i społeczne.
Warto podkreślić, że to już trzecie przedsięwzięcie tego typu sfinalizowane przez ZS nr 1. Szkoła od kilku lat współpracuje bowiem z Honorowym Konsulem Polski w Nicei oraz tamtejszym Stowarzyszeniem Restauratorów (UNION PATRONALE DES CAFETIERS RESTAURATEURS ET METIERS DE LA NUIT CÔTE D’ AZUR). Do tej pory praktykę w nicejskich restauracjach i hotelach odbyło 96 uczniów z klas gastronomicznych i hotelarskich, a już wkrótce przygotowania do wyjazdu na staż zawodowy rozpocznie kolejna grupa uczestników.
Stażyści poznali tajniki kuchni francuskiej i śródziemnomorskiej, jak również pogłębili umiejętności, dotyczące obsługi konsumenta i gościa hotelowego. Sprawniej posługują się językiem francuskim, są komunikatywni, ale jednocześnie widzą potrzebę dalszego rozwijania swoich umiejętności językowych. Stali się także bardziej samodzielni i zaradni.
Francuscy restauratorzy i hotelarze chwalili uczniów ZS nr 1 za dobrą postawę, chęć do pracy i uczenia się, czynione postępy czy obowiązkowość i punktualność. Po zakończeniu praktyki uczestnicy projektu „Profesjonalizm zawodowy i integracja kulturowa jako efekt ponadnarodowych staży” otrzymali dokument Europass Mobilność, potwierdzający uzyskane przez nich umiejętności. Trzeba również dodać, że stażyści – jako jedni z pierwszych w Polsce – zdobywali kwalifikacje w ramach ECVET (Europejskiego Systemu Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu Zawodowym).
Będąc w Nicei, uczniowie odwiedzili Szkołę Gastronomiczno – Hotelarską Lycée Paul Augier, spotkali się z przedstawicielami organizacji goszczącej oraz lokalnych mediów.
Niewątpliwą atrakcją był bogaty program kulturowy, obejmujący zwiedzanie Nicei, Monaco, Saint-Tropez, Saint-Paul de Vence i Antibes. Uczestnicy projektu udali się również do uroczego miasteczka Villeneuve-Loubet, gdzie znajduje się Muzeum Sztuki Kulinarnej im. Augusta Escoffiera – najsłynniejszego francuskiego kucharza, nazywanego „królem kucharzy i kucharzem królów”.
Po powrocie do kraju stażyści Programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci upowszechniali rezultaty projektu, m.in., uczestnicząc w warsztatach prowadzonych przez szefa kuchni jednej z warszawskich restauracji – Luca Dernaucourt, rodowitego Francuza, który swoje ogromne doświadczenie zdobywał w wielu wiodących międzynarodowych hotelach i restauracjach na świecie. W ten sposób uczniowie ZS nr 1 w Grodzisku Mazowieckim przygotowywali się do wzięcia udziału w pokazie kulinarnym, który był jedną z atrakcji imprezy „14 lipca 2013 na Francuskiej”, zorganizowanej przez CCIFP Francuską Izbę Przemysłowo-Handlową w Polsce. Nicejscy stażyści asystowali Lucowi Dernaucourt i prezentowali swoje umiejętności w dziedzinie gastronomii.
Realizacja projektu zakończyła się spotkaniem podsumowującym z udziałem Honorowego Konsula Polski w Nicei – Michela Forkasiewicza, jego małżonki – Jolanty Forkasiewicz, przedstawicieli lokalnych władz, mediów oraz rodziców praktykantów. Młodzież zaprosiła przybyłych gości na prowansalski poczęstunek, który przygotowała, korzystając z receptur przywiezionych z Francji, a także na projekcję filmu, dokumentującego przebieg stażu.
Cieszy fakt, że już wkrótce kolejna grupa uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim będzie zdobywać doświadczenie zawodowe w nicejskich restauracjach i hotelach, ucząc się od najlepszych.
mgr Anna Wrona
wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1
w Grodzisku Mazowieckim
koordynator projektu