Czytaj PL przy jedzeniu, Uber Eats wkracza do akcji
Opublikowano: 19-11-2020
Kiedyś babcie upominały, żeby nie czytać przy posiłku. Dziś organizatorzy akcji Czytaj PL oraz Uber Eats mówią coś zupełnie przeciwnego i zachęcają do tego, by przyjemność jedzenia łączyć z przyjemnością czytania. W dniach 16-22 listopada Uber Eats będzie dostarczać najbardziej smakowite literackie kąski. Każdy, kto w tym czasie zamówi jedzenie za pośrednictwem aplikacji Uber Eats otrzyma kod do bezpłatnego pobrania 12 książkowych bestsellerów dostępnych w formie e-booków i audiobooków. To pierwsza taka współpraca, w której największa w Polsce akcja wspierająca czytelnictwo łączy siły z czołową marką na rynku dostaw!
Dreszczyk emocji do deseru? Niesamowite historie przy ramenie? Kolacja w towarzystwie nagradzanego pisarza? To wszystko zapewnia współpraca Czytaj PL i Uber Eats. Już teraz, zamawiając potrawy z ponad 3500 restauracji w miastach, w których działają dostawcy Uber Eats, można uzyskać dostęp do 12 wyjątkowych tytułów, sygnowanych nazwiskami popularnych i uznanych autorów, m.in. Dominiki Słowik, Mariusza Szczygła, Jakuba Małeckiego, Mikołaja Łozińskiego i Remigiusza Mroza. Wystarczy w dniach 16-22 listopada zamówić jedzenie przez aplikację Uber Eats. Wszyscy korzystający z niej w tym czasie użytkownicy otrzymają informację o Czytaj PL, dostępnych tytułach i zasadach ich pobierania w aplikacji Woblink. A wszystko w myśl hasła tegorocznej edycji akcji – „Znowu czytam”, którym organizatorzy pokazują, że czytać, a szczególnie słuchać audiobooków, można w każdych okolicznościach.
– W Krakowie Mieście Literatury UNESCO wiemy, co znaczy dobra książka. Dajemy temu wyraz co roku w akcji Czytaj PL, kiedy we współpracy z wiodącymi polskimi wydawnictwami udostępniamy do czytania i słuchania 12 inspirujących bestsellerów. Kraków to miasto tętniące dobrą literaturą, ale i pełne dobrego jedzenia: od niedawna możemy poszczycić się tytułem Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. W naszej wspólnej akcji z Uber Eats łączymy te dwa światy i pozwalamy cieszyć się najlepszą literaturą w towarzystwie ulubionego posiłku dostarczonego wprost do domu – mówi Katarzyna Jakubowiak, koordynatorka akcji Czytaj PL z działu literackiego KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Czytaj PL, dzięki wieloletnim szeroko zakrojonym działaniom promującym czytelnictwo, stało się najbardziej znaną tego typu akcją w kraju. Jej zasięg zatacza coraz szersze kręgi, także zagranicą. Wspólna inicjatywa organizatorów Czytaj PL oraz Uber Eats to nie jedyne w tym roku wydarzenie towarzyszące akcji. Już 27 listopada rozpocznie się #znowuczytamchallenge – czytelnicze wyzwanie rozgrywające się w mediach społecznościowych, polegające na ustanowieniu rekordu w liczbie osób jednocześnie czytających e-booki i audiobooki. Do wyzwania #znowuczytamchallenge, które potrwa przez cały weekend 27-29 listopada, mogą stanąć wszyscy czytający. Wystarczy, że choć raz, w ciągu trzech dni, podczas których będzie trwało ustanawianie rekordu, opublikują w swoich kanałach społecznościowych zdjęcie ilustrujące gdzie i jak czytają elektroniczne książki oraz opatrzą je hasztagiem #znowuczytamchallenge.
O Czytaj PL 2020:
Historia Czytaj PL sięga 2013 roku, kiedy Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Akcja jest realizowana przez KBF – instytucję kultury Miasta Krakowa, w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Aby wziąć udział w tegorocznej odsłonie akcji, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodu QR zyskujemy dostęp do 12 bezpłatnych tytułów do czytania i słuchania. W tym roku akcja Czytaj PL po raz pierwszy zagościła na czytnikach książek elektronicznych. W listopadzie 12 bestsellerów można czytać na czytnikach inkBOOK Calypso oraz Onyx Boox.
Lista dostępnych książek:
- Jakub Ćwiek „Topiel” (Wydawnictwo Marginesy)
2. Wojtek Drewniak „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnictwo Znak)
3. Paulina Hendel „Strażnik” (We Need YA)
4. Mikołaj Łoziński „Stramer” (Wydawnictwo Literackie)
5. Karolina Macios „Czarne morze” (Wielka Litera)
6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie” (Karakter)
7. Jakub Małecki „Horyzont” (Wydawnictwo SQN)
8. Robert Małecki „Zadra” (Czwarta Strona)
9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów” (Wydawnictwo Filia)
10. Dominika Słowik „Zimowla” (Wydawnictwo Znak)
11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wydawnictwo Otwarte)
12. Mariusz Szczygieł „Nie ma” (wydawnictwo Dowody na Istnienie)
Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink
Partner strategiczny: Instytut Książki
Wydawcy: Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo SQN, Dowody na Istnienie, Wielka Litera, Czwarta Strona, Filia, Wydawnictwo Otwarte, We Need YA, Wydawnictwo Literackie, Karakter, Wydawnictwo Marginesy
Miasta partnerskie: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Grudziądz, Katowice, Legnica, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Siedlce, Słupsk, Sopot, Szczecin, Toruń, Warszawa, Zamość, Zielona Góra.
W promocję akcji włączyły się też Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego na Antarktydzie oraz Miasta Literatury UNESCO: Norwich (UK), Edynburg (UK), Seattle (USA), Reykjavik (Islandia), Nottingham (UK), Quebec (Kanada), Manchester (UK), Exeter (UK), Heidelberg (Niemcy), Mediolan (Włochy)
Uber Eats w Polsce
Odkąd firma zawitała nad Wisłą ponad 3 lata temu, do oferty aplikacji dołączyło 39 miast, zaczynając od Warszawy. Dzisiaj oprócz stolicy, są to: Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Łódź, Katowice, Lublin, Bydgoszcz, Toruń, Gliwice, Sosnowiec, Zabrze, Białystok, Szczecin, Rzeszów, Kielce, Radom, Olsztyn, Częstochowa, Ruda Śląska, Chorzów, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Rybnik, Tychy, Bielsko-Biała, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Płock, Tarnów, Kalisz, Włocławek, Legnica, Koszalin i Wałbrzych. Z usługi korzysta już ponad 2 miliony użytkowników. Rosnąca popularność aplikacji nad Wisłą szybko sprawiła, że Polska stała się jednym z największych rynków dla tej platformy w całej Europie. Usługa Uber Eats jest obecnie dostępna w ponad 6000 miast, w 45 krajach na całym świecie. Umożliwia użytkownikom zamawianie posiłków z ponad 400 tysięcy restauracji.
Kontakt dla mediów:
Karolina Szmytko
Business & Culture
k.szmytko@businessandculture.pl
tel. 733 800 806