Święto Toruńskiego Piernika już 5-6 września

Opublikowano: 03-09-2015

W pierwszy wrześniowy weekend toruńska starówka zamieni się w miodem płynącą i korzennymi przyprawami pachnącą krainę. Każdy kto myślał o wizycie w Grodzie Kopernika powinien go odwiedzić właśnie podczas Święta Toruńskiego Piernika. 5 i 6 września Toruń będzie tętnić życiem niczym jarmark z mocą piernikowych atrakcji, międzypokoleniową potańcówką i wieńczącym świętowanie jubileuszowym koncertem zespołu Kobranocka, z okazji 30-lecia. 

Siweto piernika

Święto Toruńskiego Piernika to najsłodsza miejska impreza w całej Polsce, kiedy to co roku Toruń odkrywa przed odwiedzającymi tajemnicę i smak swojego wyjątkowego słodkiego przysmaku. Pewne jest więc, że w weekend 5-6 września każdy, kto odwiedzi nadwiślańskie rodzinne miasto Mikołaja Kopernika rozsmakuje się w nim na zawsze. To bowiem wyjątkowa okazja, by od kuchni poznać tajniki wypieku jedynych prawdziwych Toruńskich Pierników wraz z mistrzami piernikarstwa Fabryki Cukierniczej Kopernik, wziąć udział w piernikowych warsztatach i poznać historię toruńskich przysmaków w interaktywnym Muzeum Toruńskiego Piernika. W tym roku podczas Święta Toruńskiego Piernika miasto otwiera swoje bramy także dla młodych, na których czekają różne atrakcje m.in.: Graffiti Jam „Piernikowy Street Art”, międzypokoleniowa potańcówka oraz jubileuszowy koncert Kobranocki z gościnnym występem takich artystów jak: Janusz Panasewicz, John Porter, Big Cyc, Muniek Staszczyk, Kayah oraz Organek.

MuzeumTorunskiegoPiernika_WarsztatyPiernikarstwa

„W tym roku Święto Toruńskiego Piernika będzie spektakularnym wydarzeniem, dla którego  toruńskie pierniki – słodki symbol miasta są pretekstem do pokazania kulinarnej, artystycznej
i kulturowej strony Torunia. Nie tylko otwieramy przed mieszkańcami i turystami tajniki piernikarstwa, ale sami otwieramy się na to, co tworzy współczesną historię miasta. Stąd chociażby koncert ikony polskiego rocka – Kobranocki, międzypokoleniowy dancing, czy też Piernikowy Street Art”
– mówi Jakub Kopczyński, marketing Manager Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A.

MuzeumTorunskiegoPiernika_XIXwiecznaFabryka

Interaktywne spotkanie z piernikiem
– Muzeum Toruńskiego Piernika (sobota i niedziela, godz. 11.00 – 18.00)

 Od godz. 11.00 w sobotę Muzeum Toruńskiego Piernika wraz z Fabryką Cukierniczą Kopernik zapraszają na ul. Strumykową 4 na pokazy i warsztaty wypieku pierników w dawnych kramach razem z mistrzami piernikarskimi. Wśród atrakcji także darmowe zwiedzanie muzeum w całości poświęconego pachnącemu symbolowi miasta, poczęstunek Toruńskimi Piernikami, pamiątkowe zdjęcie
z Torunia, piernikowa poczta oraz giełda piernikowych przepisów. Przez dwa dni na odwiedzających czekają piernikowe konkursy z nagrodami, gry plenerowe, a także możliwość wzięcia udziału w wyjątkowym nagraniu filmu „Lubię pierniki bo…” z opiniami mieszkańców i turystów, za co szczególnie uwielbiają toruńskie pierniki. 

MuzeumTorunskiegoPiernika_WarsztatyPiernikarstwa1

„Jako partner Muzeum Toruńskiego Piernika dołożyliśmy wszelkich starań, by powstało w Toruniu miejsce wyjątkowe, które wprowadzi w najprawdziwszy świat pierników. Udało nam się również przypomnieć jaką rolę pełni Fabryka „Kopernik”, najstarsza firma cukierniczą w Polsce, która wypieka Jedyne Prawdziwe Toruńskie Pierniki. Razem z mieszkańcami i odwiedzającymi chcemy to wspólnie świętować w tych dniach” – dodaje Kopczyński.

Powrót do piernikowej przeszłości
– Muzeum Etnograficzne (sobota i niedziela, godz. 11.00 – 16.00)

 Tajemnica Toruńskich Pierników, to nie tylko sam proces wypiekania, ale także unikalne składniki, w tym miód
i mąka, których od wieków dostarcza ziemia chełmińska. W Muzeum Etnograficznym w Toruniu pszczelarze opowiedzą więc o hodowli pszczół, pozyskiwaniu i przechowywaniu miodu. Można będzie zobaczyć ekspozycję bartnictwa, różne typy uli i sprzęt pszczelarski oraz pokaz odlewania świec z wosku pszczelego, a na stoiskach handlowych – kupić miód, mąkę na pierniki i domowe akcesoria kuchenne handmade. Ponadto pokazy rzemieślnicze: garncarstwo, tkactwo, plecionkarstwo oraz animacje zabawowo taneczne dla dzieci i dorosłych przy muzyce na żywo.

Taneczna zabawa bez pierniczenia
– dancing międzypokoleniowy (sobota, godz. 18.00 – 21.00)

Tego w Toruniu jeszcze nie było – jedna scena muzyczna łącząca wszystkie pokolenia… w tańcu oczywiście! W sobotę na Rynku Staromiejskim w Toruniu na oświetlony lampionami parkiet porwie zespół The Postman, który udowodni, że big-beat nie odszedł w zapomnienie oraz DJ Funktion. Gwarantowane prawdziwe show, powrót do lat 60. i szerokie uśmiechy, czyli w skrócie dobra zabawa w kulturalnym wydaniu. 

Szczypta wysmakowanego graffiti
– Piernikowy Street Art (sobota, godz. 11.00-16.00)

 To konkurs dla artystów graffiti i nie tylko, w którym Nagrodą główną jest realizacja zwycięskiego projektu na ścianie Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A przy ulicy Stefana Żółkiewskiego 34.Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest stworzenie projektu graffiti/street art o tematyce związanej
z piernikiem lub/i nawiązującej do piernikarskiej tradycji miasta Torunia. Twórcy dziewięciu najlepszych prac wyłonionych poprzez Facebooka wykonają je na żywo podczas Święta Toruńskiego Piernika na Rynku Staromiejskim w Toruniu. 

 Mozaika ze 100 kg pierników

Na Rynku Staromiejskim w Toruniu stanie również imponująca piernikowa mozaika przedstawiająca wizerunek Mikołaja Kopernika wraz z układem heliocentrycznym. Wykonana z 15 tysięcy różnych pierników instalacja była największą atrakcją tygodnia województwa kujawsko-pomorskiego w polskim pawilonie na światowej wystawie Expo w Mediolanie w maju br. 

MozaikaZ15tysiecyPiernikow

Waży około 300 kg, w tym około 100 kg to pierniki, a do jej wykonania użyto 7 rodzajów toruńskiego specjału.

Ostre brzmienie legend polskiego rocka
– jubileuszowy koncert Kobranocki z okazji 30-lecia

Zwieńczeniem dwudniowych obchodów Święta Toruńskiego Piernika będzie koncert Kobranocki, który odbędzie się w niedzielę o godz. 18.00 na Hali Widowiskowo-Sportowej Arena Toruń. Z okazji 30-lecia aktywności artystycznej zespołu gościnnie na scenie pojawią się również: Janusz Panasewicz, John Porter, Big Cyc, Muniek Staszczyk, Kayah oraz Organek. Podczas koncertu gwiazdy podpiszą  okazjonalne pierniki, które Fabryka Cukiernicza Kopernik przekaże na cele charytatywne.

Beznazwy-1