Weganizm, laktowegetarianizm, fleksitarianizm

Opublikowano: 17-06-2021

Weganizm, laktowegetarianizm, fleksitarianizm – sprawdź, czy znasz różnice

Coraz więcej osób decyduje się na znaczne ograniczenie lub całkowitą eliminację produktów odzwierzęcych z jadłospisu. Wybór ten często jest podyktowany względami etycznymi, ekologicznymi lub zdrowotnymi. Istnieje kilka rodzajów wegetarianizmu, a jego najpowszechniejsze formy to weganizm, fleksitarianizm i laktowegetarianizm. Sprawdź, czy znasz różnice w tych sposobach odżywiania.

Weganizm

Weganizm jest najbardziej radykalną formą diety wegetariańskiej. Z jadłospisu należy wyeliminować wszystkie gatunki mięsa, w tym drób i ryby oraz jajka i nabiał. Dieta wegańska wyklucza również wszystkie inne produkty pochodzenia odzwierzęcego, takie jak miód czy artykuły spożywcze z żelatyną wieprzową.

Laktowegetarianizm

Czy wegetarianie mogą jeść jajka? A co z mlekiem i innymi produktami mlecznymi? Dyskusja na te tematy sprawiła, że powstały dwie kolejne odmiany wegetarianizmu: laktowegetarianizm i laktoowowegetarianizm. Laktowegetarianizm – wyklucza mięso, drób, ryby i jaja. Dopuszcza spożywanie mleka i jego przetworów. Laktoowowegetarianizm – w tym rodzaju diety wegetariańskiej nie można jeść mięsa, w tym drobiu i ryb. W jadłospisie mogą znajdować się za to jajka, mleko, przetwory mleczne i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak miód.

Fleksitarianizm

Dieta fleksitariańska, zwana również semiwegetariańską, to zyskująca na popularności forma wegetarianizmu. W układaniu jadłospisu najważniejsza jest elastyczność. Menu oparte jest głównie na produktach roślinnych – warzywach, owocach, zbożach i nasionach. Od czasu do czasu można jeść jajka, nabiał i ryby, a nawet mięso (głównie drób), ale w niewielkich ilościach. Formą zbliżoną do fleksitarianizmu jest pescowegetarianizm (inaczej peskatarianizm). W tym przypadku należy zrezygnować z mięsa (czerwonego i białego). Można za to jeść ryby, jajka i nabiał. 

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Niezależnie od tego, czy wolisz fleksitarianizm, czy bliżej Ci do idei weganizmu, trzeba pamiętać o tym, aby wraz z wybraną dietą dostarczać do organizmu niezbędne składniki odżywcze. Mięso jest dobrym źródłem żelaza, w rybach znajduje się cenny jod, a w nabiale – białko i wapń. Gdy tych produktów zabraknie, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich zamienników. Odpowiednio ułożona dieta wegetariańska, przeprowadzona pod kontrolą dietetyka, jest gwarancją dobrego zdrowia i lepszego samopoczucia. Dobrym źródłem białka dla wegan są nasiona roślin strączkowych. Wapń znajdziesz między innymi w produktach z soi, a żelazo w brokułach i suszonych owocach (figi, morele). W celu uzupełnienia niedoborów jodu warto korzystać z jodowanej soli, pamiętając o tym, aby nie przekraczać dziennej normy spożycia. Jeśli szukasz odpowiednio zbilansowanej diety wegetariańskiej, warto zapoznać się z ofertą firm cateringowych. Praktycznie każdy dobry catering dietetyczny ma w swojej ofercie pakiety dla wegan i wegetarian. Przekonaj się, że dieta wegetariańska jest nie tylko zdrowa, ale również smaczna.