Wygodne, ekologiczne i zdrowe grillowanie

Opublikowano: 30-06-2020

Dlaczego przyszłością grillowania są grille gazowe?

Z każdym kolejnym rokiem rośnie świadomość ludzi w kwestii ochrony środowiska. Bycie „eko” już dawno przestało być dziwactwem, a stało się stylem życia. Dotyczy to różnych dziedzin życia. Dobrym przykładem tej rosnącej świadomości jest coraz większa popularność grillów gazowych. Jeśli nadal grillujesz w tradycyjny, „węglowy” sposób, to koniecznie przeczytaj przygotowany przez nas artykuł, który omawia największe korzyści z grillowania na gazie.

Proste rozpalanie i stała temperatura

Zapewne nie raz miałeś ogromny problem z rozpaleniem tradycyjnego grilla węglowego. W sytuacji, kiedy otaczająca Cię grupa głodnych znajomych patrzy Ci na ręce, można poczuć się bardzo niekomfortowo. W przypadku grilla gazowego taki problem nie występuje. Grill gazowy można rozpalić do pożądanej temperatury w mgnieniu oka. Grill węglowy potrzebuje na to zdecydowanie więcej czasu.

Ponadto grill gazowy znacznie ułatwia utrzymanie stałej temperatury na ruszcie. Większość potraw wymaga przygotowania w ściśle określonych i stałych warunkach. Grill węglowy nie jest w stanie utrzymać stałej temperatury. To przekłada się na obniżenie jakości przygotowanych potraw. W przypadku zwykłych kiełbasek nie będzie to odczuwalne. Ale już grillowanie całego kurczaka wymaga określonych warunków. Takie może zapewnić grill gazowy, który utrzymuje jednakową temperaturę przy dłuższy czas. Co istotne temperatura ta nie zależy od ilości węgla, warunków pogodowych czy kapiącego tłuszczu.

Grillowanie strefowe

To bardzo przydatna funkcja, która sprawia, że nie musisz rozpalać całego grilla, jeśli przyrządzasz potrawy dla 2-3 osób. Grille gazowe w większości przypadków są wyposażone w kilka, niezależnych palników, które możesz włączać pojedynczo. To pozwoli Ci przygotować zarówno obiad dla 2 osób, jak i przekąski na przyjęcie plenerowe. Poza tym grillowanie strefowe to także oszczędność czasu i pieniędzy.

Wygodne i bezpieczne grillowanie

Grill gazowy jest dużo bardziej „samodzielny” od grilla węglowego. Dlaczego? W przypadku grilla węglowego musisz cały czas pilnować ognia i dorzucać węgla. W grillu gazowym po prostu ustawiasz określoną temperaturę i martwisz się tylko o to, aby w odpowiednim momencie zdjąć potrawy z rusztu. Sam proces grillowania praktycznie nie wymaga Twojej ingerencji. Ty w tym czasie możesz poświęcić się w 100% rozmowom ze znajomymi.

Warto także wspomnieć o bezpieczeństwie grillowania na gazie. Płomień palnika możesz zgasić w ciągu sekundy. W przypadku grilla węglowego jego wygaszanie wymaga dłuższego czasu i dużej ostrożności.

Ekologiczne i zdrowe grillowanie na gazie

Już na wstępie wspomnieliśmy, że grillowanie na gazie jest bardziej ekologiczne. Dlaczego? Zapewne zdajesz sobie sprawę, że obróbka termiczna na grillu węglowym jest o wiele bardziej szkodliwa. Wynika to z faktu, że w trakcie grillowania wydzielają się szkodliwe substancje zarówno ze spalającego się węgla, jak i kapiącego w ogień tłuszczu. Jeśli chodzi o grill gazowy, to ilość tych związków jest nawet kilkadziesiąt razy niższa. To z kolei w prosty sposób przekłada się nie tylko na Twoje zdrowie, ale także ma dużo mniej negatywny wpływ na środowisko.

Grillowanie na węglu wydziela specyficzny zapach potraw, który na otwartej przestrzeni może być całkiem przyjemny. Niestety podczas grillowania na tarasie lub innej ograniczonej powierzchni może przysporzyć wielu problemów nie tylko Tobie, ale także Twoim sąsiadom. Grill gazowy nie wydziela dymu. A jeśli zatęsknisz za wędzonym posmakiem potraw, to zawsze możesz kupić specjalne drewienka aromatyzujące.

Tanie grillowanie na gazie

Analizując ceny grillów gazowych, możesz dojść do wniosku, że taka forma grillowania jest nieopłacalna. Nic bardziej mylnego. Sam grill gazowy jest oczywiście droższy od jego węglowego odpowiednika. Jednakże diabeł tkwi w szczegółach, którymi w tym przypadku są koszty eksploatacji. Grill węglowy to konieczność zakupu węgla i podpałki. Grill gazowy wymaga zakupu butli na gaz, która wystarczy na cały sezon. Koszt jednego grillowania na węglu to ok. 10 zł. Koszt grillowania na gazie to 2 zł. Kupując grill gazowy, obniżasz 5-krotnie koszty eksploatacji.

Przyszłością grillowania są z pewnością grille gazowe. Jeśli chcesz iść z duchem czasu i w dłuższej perspektywie zaoszczędzić sporo pieniędzy, to powinieneś skorzystać z oferty grillów firmy Koler. Więcej szczegółów na temat produktów firmy Koler znajdziesz na stronie www.koler.pl.