Jak smażyć pączki?

Opublikowano: 06-02-2019

Kiedy Tłusty Czwartek zbliża się wielkimi krokami, pora odpowiedzieć na to najważniejsze pytanie. Jak smażyć pączki? Takie idealne – lekkie, sprężyste, nienasączone tłuszczem? Dowiecie się tego z naszego poradnika!

Przygotuj się do Tłustego Czwartku

Specjalnie dla Was zebraliśmy najważniejsze informacje, dzięki którym przygotujecie się do Tłustego Czwartku. Wysmażenie pączka idealnego tylko pozornie może wydawać się proste. W cukierniczej rzeczywistości na każdym kroku czai się szereg błędów do popełnienia – począwszy od ciasta.

Diabeł tkwi w cieście

Ciasto to podstawa udanego pączka. Jeśli będzie wykonane z nieodpowiednich składników, nie wyrośnie, to nawet najlepszy tłuszcz do smażenia nie pomoże. Zaleca się, żeby używać mąki z wysoką zawartością glutenu, który odpowiada za tworzenie struktury ciasta.

Kiedy nadziewać?

Poza ciastem pozostaje inna ważna kwestia: kiedy nadziewać pączki? Tradycyjnie robiono to przed smażeniem, współcześnie – zdania są podzielone. Późniejsze nadziewanie pozwala wygodniej regulować ilość marmolady, natomiast wcześniejsze, zdaniem wielu, wpływa na ciekawszy, głębszy smak.

Jeśli z powodzeniem przejdziemy przez pierwsze etapy przygotowania pączka, czeka nas jeszcze decydujące starcie – czyli smażenie! Pomożemy Wam wyjść z niego obronną ręką.

Jak smażyć pączki we frytownicy?

Zacznij od odpowiedniego przygotowania pączków do smażenia: oczyść je z nadmiaru mąki itd. Następnie wybierz właściwą fryturę – płynną lub półpłynną. Poprawi ona ergonomię i efektywność smażenia, a gotowe pączki, po ostygnięciu, nie będą miały nieapetycznej warstwy tłuszczu na zewnątrz.

Najlepsza frytura powinna mieć wysoki poziom dymienia – powyżej 220°C, i odpowiedni skład chemiczny: z przewagą jed­nonienasyconych kwasów tłuszczowych (MUFA) i z niską zawartością kwasów tłuszczowych nasyconych (SAFA). Takie tłuszcze charakteryzuje wysoka odporność na rozpad w wyniku oddziaływania wysokich temperatur oraz do­bry profil żywieniowy.

Zadbaj o odpowiednią temperaturę smażenia: 175-180°C. Nie przegrzewaj tłuszczu. W ten sposób uzyskasz doskonale usmażone produkty i maksymalnie wydłużysz czas użytkowania tłuszczu.

Dbaj o sprawność i czystość smażalników oraz patel­ni. Sprawny termostat i odpowiednia temperatura smażenia to klucz do sukcesu.

Jak smażyć pączki, żeby nie były surowe w środku?

Ciepło przechodzi dalej w głąb ciasta. Poczekaj chwilę, aż temperatura wewnątrz pączka osiągnie 40°C, co pozwoli drożdżom dobrze wykonać ich pracę – ostatecznie dezaktywować oraz ściąć białka obecne w cieście pochodzące z mąki, jajek i mleka.

Jak smażyć pączki, żeby nie były ciemne?

Dbaj, aby do tłuszczu nie dostawały się: woda, mąka, okruszki, przyprawy itp. Filtruj fryturę przynajmniej raz dziennie. Wydłu­żysz w ten sposób cykl życia frytury nawet o 50%, unikniesz nadmier­nego jej dymienia, a twoje pączki będą miały piękny kolor.

Jak smażyć pączki, żeby nie były tłuste?

Nie przepełniaj smażalnika, stosunek smażonej żywności do ilości tłuszczu powinien wynosić 1/10. W przeciwnym wypadku temperatura tłuszczu spadnie i pączki wchłoną więcej tłuszczu.

Utrzymuj odpowiednią temperaturę smażenia: 175-180°C – zbyt niska temperatura może spowodować wydłużenie się procesu smażenia i zwiększenie wchłaniania się tłuszczu do pączków.

źródło – https://smazymy.com/jak-smazyc-paczki-poradnik/