Pierogi w roli głównej
Opublikowano: 22-12-2019
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
Wonton i Jiaozi to najpopularniejsze pierogi w Chinach, z kolei w Hiszpanii prym wiodą emparady. Włosi natomiast stawiają na ravioli a Litwini na kołduny. Jako, że święta Bożego Narodzenia już niebawem, już teraz warto zastanowić się na jakie pierogi postawić w tym magicznym okresie. Jeżeli jednak nie mamy pomysłu, z pomocą przychodzą laureaci Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.
Pierogi w roli głównej
Św. Jacku z pierogami, módl się do Boga za nami, żeby te pierogi cały rok na stole były i nas od głodu broniły – to modlitwa, którą jeszcze do niedawana, w okolicach Podkarpacia odmawiano przed „pierogowym” posiłkiem. Dlaczego właściwie tam? Odpowiedź jest prosta i związana z historią pierogów w Polsce. Trafiły one do Naszego kraju za sprawą zakonnika i przeora klasztoru w Kijowie – Jacka Odrowąża. Według legend, w trakcie przejeżdżania przez Podkarpacie, mając mąkę, kapustę, grzyby oraz…uczucie głodu połączył wszystkie składniki tworząc pierwowzór obecnych pierogów.
Pierogi wpisały się w polską kuchnię i figurują w niej po dziś dzień. Do dyspozycji konsumentów są te gotowane, smażone czy też pieczone. W trakcie świat przeważają pierogi ruskie oraz z kapustą i grzybami. Coraz częściej natomiast konsumenci rezygnują z własnoręcznego przygotowania tego tradycyjnego dania na rzecz zakupu ich w dedykowanych temu miejscach – Nasza pierogarnia powstała z myślą o osobach szukających niepowtarzalnych smaków. Konsumenci coraz częściej cenią sobie doskonałe jakościowo a także sprawdzone pierogi a także swój czas, który zamiast poświęcić na ich przygotowanie mogą wykorzystać na chwile z najbliższymi – mówi Maciej Kapała właściciel krakowskiej pierogarni Sekret Smaku. – Tworzone przez Nas pierogi z kapustą i grzybami są wyjątkowe ponieważ przy produkcji korzystamy z wyrobów lokalnych producentów – mam tutaj na myśli farsz, którego zasadniczym składnikiem jest kapusta charsznicka. Zaś głównym produktem ciasta jest mąka. Ta, którą wykorzystujemy do produkcji naszych wyrobów pochodzi z Polskich Zakładów Zbożowych z Krakowa – dodaje Maciej Kapała. Kluczem dobrych pierogów jest odpowiednio przygotowane ciasto. Powinno być delikatne i pulchne. Ważne by dodać mąkę typu 450, natomiast warto zrezygnować z jajka. Nie można za to zapomnieć o letniej wodzie z solą i z kilkoma kroplami oleju.
O tym jak ważne jest odpowiednie przygotowanie pierogów wiedzą laureaci Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Oto lista wyróżnionych w ramach inicjatywy przysmaków. Każdy z nich nagrodzony został (niektóre więcej niż jeden raz) certyfikatem jakości produktu „Doceń polskie” a także tytułem TOP PRODUKT.
Wyróżnione pierogi:
– Pierogi z kapustą charsznicką należące do oferty firmy Maciej Kapała PRACOWNIA PIEROGÓW SEKRET SMAKU (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
– Pierogi domowe mix smaków z P.P.H.U WYROBEK Agnieszka Łukowicz (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
– Pierogi z mięsem – Z.P.H.U. Smakosz Wyroby Garmażeryjne (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
– Pierogi ze szpinakiem – Z.P.H.U. Smakosz Wyroby Garmażeryjne (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
– Pierogi ruskie – Z.P.H.U. Smakosz Wyroby Garmażeryjne (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
– Pierogi z mięsem z asortymentu ZPH EKO-VITA s.c. (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
– Pierogi ze szpinakiem z asortymentu ZPH EKO-VITA s.c. (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
– Pierogi ruskie z asortymentu ZPH EKO-VITA s.c. (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
– Pierogi z serem znajdujące się w ofercie ALMONTE Marek Osuchowski (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
– Pierogi z jagodami znajdujące się w ofercie ALMONTE Marek Osuchowski (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
– Pierogi z serem – Z.P.H.U. Smakosz Wyroby Garmażeryjne Sylwia Bosak (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
– Pierogi z mięsem z oferty firmy Pod Grunwaldem Sp. z o.o. (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
– Pierogi ruskie – PIEROGARNIA Renata Hałgas (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
– Wyborne pierogi z serem to propozycja z oferty firmy DELIKATES Sp. z o.o. (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
– Pierogi ruskie – Zakłady Mięsne mgr inż. Wojciech Dobija – (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
– Pierogi z mięsem – Zakłady Mięsne mgr inż. Wojciech Dobija – (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
– Pierogi meksykańskie z asortymentu przedsiębiorstwa Maciej Kapała SEKRET SMAKU (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
– Pierogi ruskie – Wyroby Garmażeryjne ADAMUS Adam Stańczyk – (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
– Pierogi ruskie znajdują się w ofercie Piekarni Hanna Schornik (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
***
Autor tekstu: Magdalena Matusik/Adventure Media
Zdjęcia: program „Doceń polskie”
* * *
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl
Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością i technologią żywienia, którzy tworzą Lożę Ekspertów. Zasiadają w niej m.in. członkowie Klubu Szefów Kuchni.
Twórca programu „Doceń polskie” jest także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych.