Połączenie sieciowe z kuchnią!
Opublikowano: 29-05-2019
Jak skutecznie wykorzystać potencjał najnowszych technologii?
Obsługa urządzenia gastronomicznego z poziomu urządzenia mobilnego brzmi wspaniale, ale pomimo to szefowie kuchni często zachowują dystans i zapominają o wszystkich możliwościach, dobrodziejstwach cyfryzacji w kuchni. Nie wykorzystują ich potencjału w maksymalnym stopniu. Jak należycie podołać temu wyzwaniu?
Wszechstronne podejście
Już na starcie należy przeanalizować, które procesy w kuchni warto obsługiwać zdalnie za pomocą komputera, tableta lub smartfona. Zgodnie z ideą, urządzenia gastronomiczne podłączone do sieci przejmują wykonywanie uciążliwych czynności i wspierają procesy przyrządzania potraw. W czasie rzeczywistym przychodzą komunikaty w trybie push na przykład o załadunku czy zakończeniu przyrządzania. Obsługa jest na tyle prosta, że restauratorzy często rozważają podłączenie kilku urządzeń do sieci, a to często wymaga zastosowania kilku aplikacji. Wówczas to, co na początku było dziecinnie proste staje się uciążliwe i czasochłonne ze względu na ciągłe przeskakiwanie pomiędzy aplikacjami. Dlatego już na wstępie warto pomyśleć o połączeniu mobilnym nie pojedynczych urządzeń, a grup urządzeń. Wszechstronne podejście w maksymalnym stopniu pozwoli wyorzystać potencjał kuchni korzystającej z sieci.
Dbałość o aktualizacje
Szefowie kuchni pochłonięci obowiązkami często przekładają procesy aktualizacji oprogramowania na później. Z góry przyjmują, że to może poczekać. Błąd. Sprzęt podłączony do sieci zawsze powinien być zgodny z najnowszym stanem technicznym. Aktualizacje usprawniają działanie systemu. Większość urządzeń wykonuje automatyczne aktualizacje celem gwarancji jakości użytkowania sprzętu. Platformy też często w pełni automatycznie rejestrują i dokumentują np. wszystkie dane HACCP gwarantujące bezpieczeństwo przygotowywanych potraw. Warto pamiętać także o kopiach bezpieczeństwa ustawień urządzeń oraz eliminacji jakichkolwiek błędów w trakcie obsługi. Często w tego typu urządzaniach jest także możliwość podłączenia firmy serwisującej, która w razie problemów będzie otrzymywać natychmiastowe powiadomienia o błędach. Na podstawie odczytanych danych serwisowych firma będzie mogła podjąć odpowiednie decyzje umożliwiające szybkie rozwiązanie problemu.
Dołączenie do społeczności i czerpanie inspiracji
Restauratorzy często zapominają, że platformy cyfrowe oznaczają także dostęp do społeczności kucharzy i szefów kuchni z całego świata. Warto do niej dołączyć celem wymiany doświadczeń i porad z kolegami po fachu. Przynależność do takiej grupy skutkuje także znajomością najnowszych trendów w branży gastronomii. Tego, co sprzedaje się na rynku międzynarodowym. Warto korzystać z wiedzy udostępnianej w ramach takich systemów. Nowoczesna organizacja kuchni to wyzwanie, ale także satysfakcja. Po opanowaniu obsługi aplikacji przede wszystkim należy pamiętać o dodatkowych funkcjach, na przykład gotowych przepisach.
Inwestując w zdalne zarządzanie procesami przyrządzania potraw należy zdawać sobie sprawę z różnych następstw organizacyjnych. Tylko wtedy restauratorzy będę mieć pewność, że właściwie wykorzystują potencjał swojej kuchni.
Autor: Anna Pycińska – Marketing Manager RATIONAL