Warzywa zapiekane – pory pod beszamelem, pomidory z cukinią
Opublikowano: 02-03-2010
Zapiekanka z pomidorów i cukini
Receptura na około 4 porcje
Pomidory 800 g
Cukinia 800 g
Wino białe typu chardonney 50 ml
Oliwa z oliwek 20 ml
Ziarno kopru włoskiego 10 g
Sól i świeżo zmielony biały pieprz
Przygotowanie pomidorów i cukini
Z pomidorów wycinamy szypułki i kroimy w poprzek w plasterki.
Cukinię obieramy ze skórki tak aby większa część zielonej skórki pozostała a następnie kroimy w plasterki cieńsze jak pomidory.
Przygotowanie i pieczenie zapiekanki
Płaską blaszkę posypujemy ziarnem kopru a boki blaszki wykładamy końcówkami plasterków pomidora. W tak przygotowanej blaszce układamy na sztorc plastry pomidora i cukini na przemian, tak aby utworzyły się rzędy. Pomidory i cukinia muszą być poukładane bardzo ciasno, aby podczas pieczenia gdy zmienia się objętość zapiekanka się nie rozpadła. Tak przygotowane pomidory zalewamy winem i oliwą z oliwek. Całość solimy i posypujemy białym pieprzem. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika o temperaturze 180°C i pieczemy do momentu lekkiego zrumienienia się po wierzchu. Następnie dopiekamy w temperaturze 150°C do momentu aż cukinia będzie miękka. W czasie pieczenia zapiekankę co pewien czas polewamy delikatnie wytworzonym wywarem.
Pory pod beszamelem
Receptura na około 4 porcje
Jasne części pora 400 g
Sos beszamelowy 100 ml
Ser żółty np. Gouda lub Chedar 80 g
Tarta bułka
Sól
Przygotowanie porów
Umyte jasne części porów kroimy w skośne niezbyt grube plasterki. Parzymy w lekko osolonej wodzie, tak aby por był chrupki. W tym celu po sparzeniu powinniśmy go szybko schłodzić w wodzie z lodem. Przed dalszymi czynnościami musimy por wyjąć na durszlak w celu dokładnego osuszenia.
Zapiekanie
Sos beszamelowy mieszamy z tartym żółtym serem i mieszamy z porami. Tak przygotowane pory wstawiamy do nagrzanego piekarnika do temperatury 135ºC w celu zagrzania potrawy, po czym całość posypujemy tartą bułką i zapiekamy pod salamandrą lub w piekarniku nagrzanym do temperatury 180ºC.
Kalafior pod beszamelem
Przepis jest identyczny jak pory pod beszamelem, oczywiście z tą różnicą, że zamiast pora używamy kalafiora. Możemy również użyć brokuły. Kalafior i brokuły są wdzięczniejsze do tego typu potrawy jak por gdyż po zblanszowaniu dają się doskonale formować w różne kształty i po zalaniu beszamelem i zapieczeniu poza smakiem i aromatem mogą być wspaniałym elementem dekoracyjnym. Pory pod beszamelem jednak mają przewagę nad kalafiorem bardziej wyrafinowanym smakiem.
Ryż pilaff – połączyć z warzywami
Ryż pilaff
Składniki
Ryż 100 g
Szalotka lub cebula 30 g
Olej lub masło 30 g
Bulion drobiowy 200 ml
Sól
W płaskim rondlu szklimy drobno pokrojoną szalotkę na, którą wsypujemy ryż. Chwilę mieszamy nie zdejmując z płyty tak aby każde ziarenko zostało obtoczone cienką warstwą tłuszczu. Następnie wlewamy odmierzony bulion, zagotowujemy i wstawiamy pod przykryciem do piekarnika nagrzanego do temperatury 170°C. W trakcie pieczenia pamiętamy aby przemieszać ryż długim widelcem. Ryż nie może być rozgotowany. Tym sposobem możemy gotować ryż z innymi rodzajami bulionów oraz z dodatkami warzyw lub grzybów czy boczku pamiętając aby dodać je podczas mieszania ryżu razem z szalotkami (przed wlaniem bulionu).