Charczo – rozgrzewająca gruzińska zupa na jesień
Opublikowano: 17-09-2019
Jesień zbliża się wielkimi krokami. Ta pora roku kojarzy nam się z wieczorami spędzanymi na kanapie pod kocem, z gorącą herbatą w dłoni. Jesień kochamy także za pyszne, aromatyczne dania – szczególnie zupy. Jedną z propozycji, która świetnie sprawdzi się w chłodne dni, jest charczo, czyli gruzińska rozgrzewająca zupa. Jak ją przygotować?
Zupa charczo nie należy do najłatwiejszych w przygotowaniu dań. Jednak warto poświęcić jej więcej czasu, aby wydobyć wszystkie wspaniałe aromaty ze składników. Jest to niezwykle ważne w kuchni gruzińskiej. Gwarantujemy, że efekt końcowy wynagrodzi Ci wszystkie trudy!
Składniki:
- 500 g wołowiny
- 100 ml czerwonego sosu tkemali
(lub passaty pomidorowej) - 100 g orzechów włoskich
- 2 ząbki czosnku
- 1 marchewka
- 2 cebule
- 1 papryczka chili
- 5 łyżek ryżu długoziarnistego
- 1 pęczek natki pietruszki
- Koperek
- Kilka listków kolendry
- Sól, pieprz czarny, przyprawy
według uznania
Przygotowanie:
W dużym garnku zagotuj ok. 1,7 litra wody i włóż do niej wołowinę (cały kawałek wraz z kością). Gotuj na wolnym ogniu przez kilka godzin, aż mięso stanie się miękkie i aromatyczne. Następnie wyjmij mięso z powstałego bulionu (nie wylewaj go!). Pokrój mięso na większe kawałki i włóż je z powrotem do garnka z bulionem. Obierz marchewkę, czosnek oraz cebulę. Marchewkę pokrój w kostkę, a cebulę na cienkie paski. Do bulionu dodaj sos tkemali (lub passatę pomidorową) i gotuj przez 5 minut. Następnie dodaj pokrojoną marchewkę i gotuj przez kolejne 10 minut. Teraz wsyp do garnka cebulę, doprowadź zupę do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i gotuj przez 30 minut.
W tym czasie możesz przygotować pastę orzechową. Orzechy włoskie oczyść, a następnie podsmaż je na patelni. Wsyp do moździerza i zmiażdż je, aż uzyskasz konsystencję pasty. Czosnek przeciśnij przez praskę i dodaj do pasty orzechowej.
Czas dodać ryż do zupy. Gotuj go przez około 12 minut. Po tym czasie, dodaj do zupy pastę orzechową i gotuj przez około 15 minut. Dopiero teraz możesz zacząć przyprawiać zupę. Na koniec dodaj do niej posiekaną świeżą natkę pietruszki, koperek i kolendrę.
Rozgrzewającą zupę podawaj z gruzińskim wytrawnym czerwonym winem Marani Saperavi Cabernet.
O Marani:
Wina Marani są oryginalnymi gruzińskimi winami, produkowanymi w regionie Kacheti – Telawi. Winiarnia łączy nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania wina. Beczki dębowe sąsiadują tu z tradycyjnymi amforami glinianymi – KWEWRI, zakopanymi w ziemi piwnicy, którą nazywa się „Marani”. Region Kacheti dzieli się na siedem najważniejszych mikroregionów dla win o zastrzeżonym nazewnictwie miejsca pochodzenia upraw winorośli. Prawy brzeg rzeki Alazani zajmują mikroregiony „Tsinandali”, „Vazisubani”, „Akhasheni” i „Mukuzani”, a mikroregiony „Napareuli”, „Kvareli” i „Kindzmarauli” są położone przy malowniczym podnóżu Dużego Kaukazu, na lewym brzegu rzeki Alazani. Tutaj rodzą się wyborne wina czerwone i białe, wytrawne i półsłodkie ze złożonym bukietem i niepowtarzalnym smakiem, które zyskują uznanie na całym świecie. Importerem win w Polsce jest Marani 1915 Sp. z o.o. Więcej informacji na stronie: http://www.marani.com.pl/