Majowy grill

Opublikowano: 02-05-2020

 

Majówkowy grill „bez wąsika” 
 
Rozpoczynamy sezon grillowy! W tym roku, zamiast tradycyjnych żeberek, karkówki czy kiełbasek, zachęcamy Was do grillowych eksperymentów. Podrzucamy kilka kreatywnych przepisów od naszych czołowych szefów kuchni. Poza wegańskim grillem i inspiracjami z całego świata nie zabraknie Waszych ulubionych, bardziej tradycyjnych tematów tj. steki, ryby czy owoce morza!  Miejskie grillowanie czas zacząć! 
 
Na pierwszy rzut propozycja od Michała Lachura prowadzącego w CookUp zajęcia online w tematyce zdrowej kuchni roślinnej. Jeśli nie macie możliwości grillowania w ogródku czy na balkonie nie martwcie się. Poniższe propozycje można przygotować na różne sposoby: w piekarniku czy też na domowej patelni. 
 
Burger z czarnej fasoli z sosem musztardowym to idealnie zbilansowany zamiennik mięsa. Jest bogaty w błonnik i białko z trzech źródeł – zbóż, strączków i nasion. Świetna propozycja na wiosenne wzmocnienie sił. Możecie przygotować go też w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni. Należy go piec 20 minut z jednej strony, 10 minut z drugiej strony i gotowe. Smacznego! – opowiada Michał Lachur 
 
 
Przepis od Michała Lachura: 
Burger z czarnej fasoli z sosem musztardowym 
 
 
 
Składniki na 4 porcje:
4 czerstwe kajzerki
Masa burgerowa:
1 średnia cebula, pokrojona bardzo drobno
1 ząbek czosnku, przeciśnięty przez praskę
2 „jajka lniane” (2 łyżki zmielonego siemienia lnianego + 6 łyżek wrzątku)
100 g płatków owsianych, zmielonych
1/4 bochenka czerstwego chleba żytniego pełnoziarnistego (ew. bułka tarta razowa)
200 g marchwi, startej drobno
1 puszka czarnej fasoli, wypłukanej na sicie
1/2 pęczka kolendry
1 garść pestek słonecznika, zmielonych
2 łyżki oliwy z oliwek
4 łyżki sosu sojowego tamari
1 łyżeczka płatków chili (opcjonalnie)
1 łyżeczka kuminu mielonego
1 łyżeczka oregano
2 łyżeczki pieprzu ziołowego
1 łyżeczka soli himalajskiej lub kamiennej kłodawskiej
Dodatki:
1 cebula czerwona
2 pomidory malinowe
4 ogórki małosolne lub kiszone
50 g kiełków brokułu, buraka lub pora
1 garść rukoli
Musztarda
Ketchup
 
Bochenek czerstwego chleba namoczyć w zimnej wodzie. Cebulę poszatkować, czosnek przecisnąć przez praskę. Marchew zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Czarną fasolę zmiksować razem z oliwą i tamari. Całość wymieszać w dużej misce razem z przyprawami i zieleniną. Jeśli burgery mają zbyt rzadką konsystencję można dodać bułki tartej. Z masy uformować burgery pożądanej wielkości (standardowo mają średnicę krążka hokojewego). Burgery piec w piekarniku nagrzanym do 200°C przez około 20 minut, przewrócić i piec jeszcze przez około 10 minut. Po wyjęciu z piekarnika dać im trochę ostygnąć (aż nabiorą zwartej struktury) i przełożyć na grilla. Posmarować sosem sojowym z każdej strony i piec po 2-3 minuty z każdej strony. Czerstwe kajzerki zgrillować od wewnętrznej strony. Podawać ze świeżymi warzywami, musztardą i dobrej jakości  ketchupem. 
 
 
Przepis od Piotra Bruś-Klepackiego:
Domowe hot dogi z grillowanymi krewetkami, sezonowymi dodatkami i wędzonym jalapeño
 
 
Składniki na 4 porcje:
16 krewetek 
1 łyżka chipotle
1 łyżka majonezu
Sok z 1/2 cytryny
2 ząbki czosnku
1 główka sałaty rzymskiej
1 pęczek dymki
2 pomidory
Bułki do hot dogów 16 sztuk:
900 g mąki
400 ml wody
60 g masła
80 g cukru
2 jajka
1  1/2 łyżeczki soli
2 saszetki drożdży
 
Wymieszać wszystkie składniki w robocie kuchennym i wyrabiać ciasto przez 6 minut. Odstawić do wyrośnięcia. Następnie uformować bułeczki, ułożyć na blaszce. Poczekać kolejne 30 minut. Posmarować bułeczki masłem i piec w 170°C przez 15 minut. Po upieczeniu ofoliować, aby bułki się zaparowały i zmiękły. Krewetki zamarynować w posiekanym czosnku. Sałatę pokroić na 4 kawałki i skropić oliwą. Krewetki i sałatę zgrillować. Gotowe krewetki zamarynować w sosie przygotowanym z majonezu chipotle i soku z cytryny. Do bułek nałożyć sałatę i krewetki. Na wierzch nałożyć pomidory i posiekaną dymkę.  
 
 
 
Przepis od Sebastiana Olmy:
Grillowana polędwica wołowa z zielonymi szparagami, pieczarką portobello  i sosem holenderskim z zielonym pieprzem i wiosennymi ziołami
Przepis doskonale nadaje się też do przygotowana na patelni. Rozgrzejcie ją dobrze, a potem zmniejszcie delikatnie ogień i przez 4 minuty smażcie steki z każdej strony. 
 
 
 
 
Składniki na 4 porcje:
Sos holenderski:
50 g szalotki
1 łyżka ziaren czarnego pieprzu 
1 łyżka liście laurowych
150 ml czerwonego octu winnego
4 żółtka
200 g klarowanego masła
25 g zielonego pieprzu w zalewie
 
Do małego rondelka dodać posiekaną szalotkę, ziarna czarnego pieprzu, liść laurowy                    i czerwony ocet winny. Odparować całość do 1/3 objętości i przecedzić przez sitko aby uzyskać sam płyn. W rondelku zagrzać wodę, na rondelek położyć metalową miskę i dodać żółtka, mieszać cały czas dodając stopniowo wcześniej przygotowaną redukcję z czerwonego octu winnego. Gdy żółtko zacznie gęstnieć, dodawać stopniowo klarowane masło. Na koniec doprawić solą i posiekanymi ziarnami zielonego pieprzu.
 
Składniki na stek:
4 steki z polędwicy wołowej po 150 g każdy
4 pieczarki portobello
20 zielonych szparagów
1 łyżka oliwy z oliwek
1 garść mieszanki ziół i kiełków
Sól
Pieprz
Olej do smażenia
 
Pieczarkę portobello obrać, doprawić solą i pieprzem, polać oliwą z oliwek i grillować razem         z obranymi zielonymi szparagami. Steka z polędwicy wołowej doprawić do smaku i grillować według wskazówek szefa. Na talerzu ułożyć grillowane warzywa, stek z polędwicy wołowej i sos holenderski. Całość udekorować świeżymi ziołami.  
 
Marek Kropielnicki (w przeszłości Sous Chef restauracji Senses gdzie razem z zespołem zdobył prestiżową gwiazdkę Michelin) swoje przepisy na grillowane ryby doprowadził już do perfekcji. Miłośnik naturalnych smaków czerpie inspiracje ze zmieniających się pór roku i przyrody. Jego okonia morskiego w rozmarynie z powodzeniem można przygotować również w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni. Wystarczy rybę z dodatkami ułożyć na blaszce i w rozgrzanym piekarniku piec około 10 do 12 minut. 
 
Przepis od Marka Kropielnickiego:
Okoń morski   wędzony w rozmarynie z dzikim czosnkiem
 
 
 
Składniki na sos na 1 porcję:
1 cały okoń morski
Kilka gałązek rozmarynu
Czosnek niedźwiedzi świeży
1 łyżeczka masła
Cytryna
Sól 
Pieprz czarny
 
Rybę trzymać w całości (nie filetować) – dokładnie oczyścić jamę brzuszną z niepotrzebnych błon i wyciąć czerwone skrzela. Oskrobać rybę z łusek – uważać na bardzo ostre kolce na płetwie grzbietowej (najlepiej ściąć je nożyczkami). Wypłukać rybę pod zimną wodą i osuszyć ręcznikiem papierowym. Wetrzeć drobną sól w jamę brzuszną oraz na zewnątrz ryby. Złożyć listki dzikiego czosnku razem z łyżeczką masła i wcisnąć w jamę brzuszną. Grill nastawić na najniższym ustawieniu i położyć na całą powierzchnię rusztu gałązki rozmarynu (jeden przy drugim). Na to położyć rybę, zamknąć grill i piec przez około 25 minut. Po wyciągnięciu ryby, skropić mięso świeżą cytryną.
 
 
Maciej Bartkowiak, szef kuchni restauracji SHOKU w Warszawie, oddaje w Wasze ręce wyborny przepis na grillowanego antrykota, który stworzył zainspirowany doświadczeniami podczas pracy w Hiszpanii.
 
 Przepis na sos stworzyłem pod wpływem opowieści współpracującego ze mną kucharza z Argentyny. Właśnie rozpoczął się sezon na szparagi także tworzymy w ten sposób odświeżające wiosenne połączenie. Możecie ten przepis odtworzyć w domowych warunkach, nawet na patelni. Wystarczy rozgrzać patelnię, a potem zmniejszając do średniej mocy ogień smażyć 3 minuty z jednej i 3 minuty z drugiej strony. Smacznego. – dodaje Bartkowiak 
 
Przepis od Macieja Bartkowiaka:
Grillowany antrykot z argentyńskim sosem chimichurri, zielonymi szparagami  i masłem czosnkowym
 
 
 
Składniki na 1 osobę:
140 g antrykotu wołowego
20 ml oleju
6 zielonych szparagów
Sól
Pieprz
Masło czosnkowe:
30 g masła
1 ząbek czosnku
Sól
Pieprz
Sos chimichurri:
10 g natki pietruszki 
35 g zielonej papryki
1 gałązka oregano
1 ząbek czosnku
1 zielona papryczka chili długa
5 łyżek oliwy z oliwek
1 łyżka czerwonego octu winnego
1 szczypta soli
 
Sos chimichurri: pietruszkę i czosnek drobno posiekać. Papryki pokroić w jak najdrobniejszą kostkę. Całość umieścić w misce. Doprawić solą, oliwą, octem i oregano. Masło czosnkowe: masło 20 minut wcześniej wyjąć z lodówki. Czosnek drobno posiekać i dodać do masła. Doprawić solą i pieprzem. Rozłożyć na folii spożywczej i zawinąć w rulon. Odłożyć do lodówki bądź zamrażarki. Szparagi umyć i odłamać zdrewniałe końcówki. Polać oliwą z oliwek i doprawić solą oraz pieprzem, zgrillować. Stek z antrykotu wyjąć wcześniej z lodówki, aby nabrał temperatury pokojowej. Natrzeć olejem i posypać pieprzem. Grillować przez około 3 minuty z każdej ze stron. Odłożyć mięso na 4 minuty i doprawić solą.