Różne oblicza burgera

Opublikowano: 18-06-2018

Do amerykańskiej kuchni trafił za sprawą imigrantów z Niemiec. Stał się symbolem dań typu fast food, ale może mieć także zupełnie inne oblicze. Przekonaj się o tym korzystając z naszych kulinarnych inspiracji. 

Burger z wołowiną, wersja z kotletem buraczanym, a może propozycja dla miłośników wieprzowiny? Producenci żywności, których wyroby zdobyły znak jakości „Doceń polskie” dzielą się przepisami na klasyczne i mniej typowe wersje popularnych burgerów. Propozycje łączą polskie i zagraniczne wpływy kulinarne, a ich składnikami są produkty wysokiej jakości nagrodzone przez Lożę Ekspertów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.

Certyfikatem programu wyróżniane są tylko artykuły spożywcze, które otrzymały od grona specjalistów z branży spożywczej wysokie noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Do oceny kwalifikowane są wyłącznie wyroby posiadające tzw. polski akcent wyrażający  związek żywności z naszym krajem. Najbliższa atestacja odbędzie się 25 lipca br. w Sosnowcu.
Jeszcze zanim Loża Ekspertów przystąpi do audytu, warto odwiedzić stronę programu oraz blog prezentujący wszystkie nagrodzone produkty spożywcze. Pod adresem www.blog.docenpolskie.pl dostępne są także (publikowane regularnie) przepisy kulinarne, jak również odnośnik do e-booka zawierającego 85 różnorodnych, smakowitych propozycji. 

Laureaci programu inspirują na różne sposoby. Wśród ich propozycji znajdziemy także opisy przygotowania różnych wersji burgerów. Zapraszamy do wypróbowania tych receptur!

I. Burgery
Propozycja producenta Oleju Wielkopolskiego Rzepakowego

Składniki:
– 250 g zmielonej wołowiny
– sól morska
– świeżo zmielony czarny pieprz
– 5 łyżek Oleju Wielkopolskiego Rzepakowego – TOP PRODUKT programu „Doceń polskie”

Dodatkowo:
– bułki hamburgerowe
– liście sałaty
– plasterki pomidora
– nasiona słonecznika
– plastry rzodkiewki

Przygotowanie:
Formujemy burgery, starając się nie ugniatać zbytnio mięsa. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Na patelni rozgrzewamy Olej Wielkopolski, a gdy temperatura oleju osiągnie ok. 180-200 stopni C., przenosimy burgery na patelnię i smażymy z obu stron po ok. 3 minuty. Bułki kroimy na połówki, opiekamy w tosterze. Dodajemy do nich burgery i pozostałe dodatki.

Inne przepisy są dostępne pod adresem www.olejwielkopolski.pl. 

Healthy Baked Red Vegan Beet Burger with Microgreens

II. Soczyste burgery buraczane z Aldamerem
Do ich przygotowania zaprasza Moniecka Spółdzielnia Mleczarska w Mońkach

Składniki:
– 150 g buraków
– 3 łyżki kaszki kuskus (zaparzonej)
– 1 jajko
– 1 łyżka mąki kukurydzianej
– 2 ząbki czosnku
– sól, czarny pieprz i majeranek do smaku
– olej rzepakowy do smażenia
– 8 plasterków sera Aldamer MSM Mońki (nagrodzonego znakiem jakości „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT)
– 4 bułki do burgerów
– 2 garście dowolnych sałat (roszponka, rukola itp.)

Przygotowanie:
Buraki obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach, dodajemy kuskus, jajko, mąkę kukurydzianą i rozdrobniony czosnek. Doprawiamy całość do smaku solą, pieprzem, majerankiem, po czym dokładnie mieszamy. Formujemy okrągłe kotlety i smażymy na średnio rozgrzanym oleju na lekko złoty kolor.
Bułki do burgerów kroimy na połówki i podpiekamy w piekarniku lub opiekaczu. Na połówkę bułki układamy plasterek sera, następnie jeszcze gorącego buraczanego kotleta, ponownie plasterek sera i sałaty, całość przykrywamy drugą połówką bułki. Powtarzamy czynność z wszystkimi bułkami. Serwujemy z dowolnym sosem (pomidorowym, majonezowym, tatarskim lub chrzanowym).

Inspiracji kulinarnych dostarcza także strona internetowa www.msm-monki.pl.

III. Mini hamburgery
Przepisem dzieli się Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „SPOŁEM” Kielce

Składniki ciasta na bułeczki: 

– 0,5 szklanki ciepłej wody

– 2 łyżki Majonezu Kieleckiego z czosnkiem

– 0,5 szklanki mleka w proszku

– 1 łyżeczka cukru

– 6 g świeżych drożdży

– 2 szklanki mąki pszennej

– 1 jajko do posmarowania bułeczek

– sezam do posypania

Składniki kotlecików wieprzowych:

– 40 dag mięsa mielonego wieprzowego

– 1 jajko

– 1 łyżka bułki tartej

– 1 cebula

– sól, pieprz

– przyprawa do mięsa mielonego

– czosnek granulowany

Składniki sosu:

– Majonez Kielecki z czosnkiem

Ketchup Kielecki łagodny Extra Wytwórczej Spółdzielni Pracy „SPOŁEM” Kielce – TOP PRODUKT programu „Doceń polskie”

– Musztarda Kielecka delikatesowa stołowa

– sól, pieprz

Dodatkowo:

– kilka liści zielonej sałaty

– plasterki zielonego pomidora

– plasterki pomidora
– żółty ser
– smażona cebula

Przygotowanie:
Pierwszym krokiem są bułeczki. Mleko w proszku rozpuszczamy w ciepłej wodzie i dodajemy majonez. Cukier oraz drożdże dokładnie mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia na około 15 min. Mąkę, jajo, sól i zaczyn mieszamy, a następnie wyrabiamy gładkie ciasto, po czym odstawiamy je w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (na około 1 godzinę). Z ciasta formujemy małe bułeczki, smarujemy je jajkiem, posypujemy sezamem i odstawiamy na 10 minut do podrośnięcia. Podrośnięte bułki pieczemy około 20 minut w temperaturze 170 stopni Celsjusza.

Czas na mięso. Mięso mielone przekładamy do miski, dodajemy pozostałe składniki, przyprawiamy i dokładnie wyrabiamy. Formujemy małe placuszki i smażymy na patelni grillowej na rumiano.

Pora przygotować sos: wszystkie składniki mieszamy i doprawiamy do smaku.

Bułeczki przecinamy, smarujemy sosem, układamy liść sałaty, mięso, plasterki pomidora i ogórka, cebulę i ser, przykrywamy drugą połówką bułki posmarowanej sosem i wbijamy pałeczkę.

Więcej przepisów można znaleźć pod adresem www.wspspolem.com.pl. 

* * *

Autor tekstu: Anna Koza, Adventure Media

* * *

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl

Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością i technologią żywienia, którzy tworzą Lożę Ekspertów. Zasiadają w niej m.in. członkowie Klubu Szefów Kuchni.
Twórca programu „Doceń polskie” jest  także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych.