Tarta z rabarbarem i truskawkami idealna na lato
Opublikowano: 16-06-2020
Tarta z rabarbarem i truskawkami idealna na lato niewątpliwie kojarzy się ze spotkaniami z przyjaciółmi w ogrodzie. O tej porze roku na stołach królują owoce sezonowe, kolorowe przekąski oraz lekkie ciasta. Idealną propozycją na deser podczas letniego przyjęcia, jest tarta z rabarbarem i truskawkami. Składniki na ciasto:
- 200g mąki
- 1 łyżka cukru
- 1/2 łyżeczki soli
- 100g masła
- 90 ml zimnej wody
Składniki na nadzienie:
- 360 g rabarbaru
- 300 g truskawek
- 1 cytryna
- 130 g cukru
- 1,5 łyżki skrobi kukurydzianej
- 1,5 łyżki roztopionego masła
W misce wymieszaj mąkę, cukier i sól, następnie dodaj masło pokrojone na kawałki i ugniataj przez chwilę. Następnie dodaj zimną wodę i ugniataj ciasto, aż składniki dobrze się ze sobą połączą. Uformuj ciasto w kulę, zawiń folią spożywczą i włóż do lodówki na ok. 45 minut.
W tym czasie rabarbar pokrój w kostkę, a truskawki w ćwiartki. Przesyp do miski dodaj do nich startą skórkę z jednej cytryny. Następnie posyp cukrem i skrobią kukurydzianą, ale nie mieszaj składników ze sobą.
Rozgrzej piekarnik do 190 stopni.
Blat oprósz mąką i wyjmij ciasto z lodówki. Podziel je na dwie części – jedną mniejszą, drugą znacznie większą. Większą część rozwałkuj do koła o średnicy ok. 30 cm, a następnie przełóż je na formę do tarty.
Wymieszaj nadzienie owocowe z cukrem i skrobią kukurydzianą i umieść je na cieście. Zostaw niewielki odstęp między nadzieniem a brzegiem ciasta. Brzegi zawiń do środka tak, aby zachodziły na nadzienie. Pozostałą część ciasta zetrzyj na tarce i posyp wierzch tarty. Posmaruj kruszonkę roztopionym masłem i posyp łyżką cukru.
Piecz tartę przez około 35-45 minut. Gdy ciasto się zarumieni, oznacza to, że tarta jest już gotowa. Ostudź ją na kratce.
Ciasto podawaj w towarzystwie musującego półsłodkiego różowego wina Marani o aromacie poziomek, kompotu truskawkowego i żurawiny.
O Marani:
Wina Marani są oryginalnymi gruzińskimi winami, produkowanymi w regionie Kacheti – Telawi. Winiarnia łączy nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania wina. Beczki dębowe sąsiadują tu z tradycyjnymi amforami glinianymi – KWEWRI, zakopanymi w ziemi piwnicy, którą nazywa się „Marani”. Region Kacheti dzieli się na siedem najważniejszych mikroregionów dla win o zastrzeżonym nazewnictwie miejsca pochodzenia upraw winorośli. Prawy brzeg rzeki Alazani zajmują mikroregiony „Tsinandali”, „Vazisubani”, „Akhasheni” i „Mukuzani”, a mikroregiony „Napareuli”, „Kvareli” i „Kindzmarauli” są położone przy malowniczym podnóżu Dużego Kaukazu, na lewym brzegu rzeki Alazani. Tutaj rodzą się wyborne wina czerwone i białe, wytrawne i półsłodkie ze złożonym bukietem i niepowtarzalnym smakiem, które zyskują uznanie na całym świecie.