22 marca Światowy Dzień Wody

Opublikowano: 21-03-2013

Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody Polska Akcja Humanitarna (PAH) pragnie przypominać, że woda jest życiem –  to dzięki niej możemy przetrwać i to właśnie ona jest niezbędnym warunkiem rozwoju jednostek i całych społeczeństw. W geście solidarności z 780 milionami ludzi na świecie, dla których dostęp do wody pitnej to nadal luksus, 22 marca w warszawskim metrze odbędzie się happening, a 23 marca PAH zaprasza do Muzeum Etnograficznego.

Metro_woda_grafika

 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia jedna dziewiąta mieszkańców Ziemi cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody. W tym roku przy okazji Światowego Dnia Wody PAH zwraca szczególną uwagę na fakt, że kobiety i dzieci w Afryce i Azji pokonują średnio 6 km, aby dotrzeć do ujęcia z wodą. Jednorazowo pokonują ten dystans z 20-litrowym kanistrem, a potrzeby rodziny są pięciokrotnie większe.

Dostęp do wody pitnej jest warunkiem rozwoju społeczeństw. Dzieci w krajach rozwijających się mają ograniczone możliwości edukacji, ponieważ spędzają swój czas na pracy w gospodarstwach domowych, m.in. zajmując się dostarczeniem wody z najbliższych źródeł. Kobiety na całym świecie poświęcają dziennie 200 milionów godzin na marsze po wodę. To czas, który mogłyby poświęcić na m.in. pracę zarobkową lub opiekę nad dziećmi. Polska Akcja Humanitarna przez 20 lat zapewniła dostęp do wody ponad 500 tysiącom osób, a 1,5 milionowi umożliwiła dostęp do należytych warunków sanitarnych. Obecnie PAH pracuje w Sudanie Południowym, Somalii i Autonomii Palestyńskiej.

Na Światowy Dzień Wody przygotowaliśmy happening KiloMETROwe Marsze po Wodę, który odbędzie się przy Metrze Centrum. Szukajcie nas w piątek 22 marca od godziny 11.00. Poprzez to wydarzenie chcemy uświadomić wszystkim pasażerom metra, że codziennie kobiety i dzieci w krajach Afryki i Azji pokonują 6 km, by dostać się do najbliższego ujęcia wody. Jednorazowo pokonują ten dystans z 20-litrowym kanistrem, a potrzeby rodziny są pięciokrotnie większe. Przejazd metrem tej odległości zajmuje 9 minut. Ile czasu zajmuje to mieszkańcom Sudanu Południowego?

Goście odwiedzający Muzeum Etnograficzne będą mogli spotkać się z pracownikami Polskiej Akcji Humanitarnej, dowiedzieć się więcej o działaniach PAH w Afryce i Autonomii Palestyńskiej oraz problemie braku dostępu do wody pitnej. Główną atrakcją Dnia Wody będzie gra wielkoformatowa „Woda w Sudanie Południowym” stworzona przez Karola Madeja – autora popularnej gry „Kolejka” i grafików z firmy rzeczyobrazkowe.pl. Podczas rozgrywki każdy gracz będzie mógł wcielić się w mieszkańca/kę Sudanu Południowego i zobaczyć jak wygląda ich życie i zwyczajny dzień. Dlaczego woda jest taka ważna, co wspólnego ma woda ze szkołą i co się dzieje kiedy nadchodzi susza – odpowiedzi na te i inne pytania pozna każdy uczestnik gry.

Do wzięcia udziału w grze zapraszamy zarówno dzieci, młodzież  jak i dorosłych – zapewniamy niezapomniane przeżycia i emocje. Rozgrywki odbędą się o godzinie: 12.30, 13.30 i 14.30. Zapraszamy drużyny 2-3 osobowe, w jednej rozgrywce może brać udział maksymalnie 5 drużyn. Udział w obchodach Dnia Wody i w grze jest bezpłatny. Gorąco dziękujemy Państwowemu Muzeum Etnograficznemu, ul. Kredytowa 1, Warszawa za chęć zorganizowania z nami tego dnia!

Jak włączyć się w obchody Światowego Dnia Wody?

Dołącz do obchodów on-line:

22 marca Światowy Dzień Wody

Opublikowano: 21-03-2011

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, w tym roku odbywa się pod hasłem "Woda dla miast. Odpowiadając na miejskie wyzwania". Ten temat ma zwrócić uwagę na trudne położenie mieszkańców miast, którzy nie mają dostępu do czystej wody pitnej. 

pah001.jpg

Mimo, że zbiorniki wodne zajmują 71% powierzchni globu, jedynie 2,5% światowych zasobów wody to woda słodka, a mniej niż 1% to woda pitna.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF (WHO/UNICEF JMP 2008) około 884 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody. Oznacza to w przybliżeniu, że co ósmy mieszkaniec Ziemi cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody. 3% z nich żyje w Europie; 53% pochodzi z Azji, 38% z Afryki.

Większość ludzi, którzy nie mają dostępu do bezpiecznych ujęć wody oraz urządzeń sanitarnych żyje w Azji. Jednak należy podkreślić, że największy odsetek ludzi bez dostępu do czystej wody i sanitariatów (w odniesieniu do całości populacji) występuje w Afryce, a nie w Azji (Water for Life Decade) .
Polska Akcja Humanitarna (PAH) realizuje Kampanię Wodną od 2004 roku. Światowy Dzień Wody jest okazją, aby przypomnieć, że czysta woda jest życiem, a dostęp do niej jest prawem każdego człowieka. Rosnące zapotrzebowanie na wodę powoduje wyczerpywanie się naturalnych zasobów wód gruntowych w pobliżu miast. Ponadto nieodpowiednie zarządzanie odpadami oraz brak sanitariatów powodują zanieczyszczenie gleb i skażenie wód gruntowych i powierzchniowych, które nie nadają się do użytku lub wymagają kosztownych instalacji oczyszczających.
Mimo, że istnieje wiele przepisów i praw związanych z kondycją życia ludzkiego, do niedawna nie istniał żaden międzynarodowy zapis legislacyjny określający dostęp do wody jako konstytucyjny warunek ludzkiej egzystencji. 28 czerwca 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZprzyjęło rezolucję, w której dostęp do czystej wody i sanitariatów uznano za prawo człowieka. Warto podkreślić, że bez zapewnienia ludziom dostępu do czystej wody szereg praw człowieka nie może być realizowanych.
agata_buzek_small.jpgŚwiatowy Dzień Wody to z jednej strony radosne święto, podczas którego możemy docenić wartość i rolę wody w naszym życiu. Tutaj w Polsce jesteśmy nią otoczeni, odkręcamy kurek i mamy jej pod dostatkiem. Jednak trzeba też zdać sobie sprawę, że dla milionów ludzi na świecie jest to wciąż nieosiągalny luksus. Ten dzień jest okazją aby o tym pomyśleć. Kampania Wodna PAH, ma na celu zapewnienie jak największej liczbie osób dostępu do wody pitnej i godnych warunków sanitarnych. Wspieram ją całym sercem.


Chciałabym także, aby Dzień Wody stał się pretekstem do tego, by małymi krokami zmieniać na lepsze także nasze nawyki. Każdy z nas może dbać o zasoby wodne na świecie i tym samym czuć się odpowiedzialny za przyszłe pokolenia. Na początek wystarczy, że będziemy pamiętać o zakręcaniu kranu przy myciu zębów i naprawimy w naszym domu cieknące krany.” – mówi Agata Buzek, ambasadorka Kampanii Wodnej realizowanej przez PAH.
PAH rozpoczęła obchody Światowego Dnia Wody już w piątek, 18 marca. Z tej okazji w Fabryce Trzciny odbyła się impreza z udziałem ambasadorów Kampanii Wodnej – Agaty Buzek i Piotra Adamczyka. Uroczystości rozpoczęły się od pokazu koszulek inspirowanych problemem dostępu do wody pitnej. Prezentowane projekty zostały wyróżnione w konkursie zorganizowanym przez PAH, na wybiegu pojawili się: Karina Kunkiewicz, Dorota Wróblewska, Magda Górska, Kasia Glinka, Leszek Stanek oraz Wojciech Malajkat.
Po pokazie odbyła się krótka prezentacja działań PAH. Jednym z kluczowych elementów imprezy były koncerty Mariki, Sidneya Polaka oraz grupy aFrykasy sunSystem. W przerwach pomiędzy zabawą, publiczność mogła również zobaczyć filmy oraz wystawę zdjęć Wojciecha Grzędzińskiego, który w marcu 2010 roku razem z pracownikami PAH podróżował po Sudanie Południowym, a efektem jego pracy jest fotoreportaż „Potrzeba wody w Sudanie”.
  
Projekty realizowane przez PAH obejmują m.in. działania w Autonomii Palestyńskiej i Sudanie Południowym.

W Autonomii Palestyńskiej od 2006 roku PAH zrealizowała 16 projektów na łączna sumę 3 milionów złotych, z czego 11 to projekty wodno-sanitarne.

Misja PAH w Sudanie Południowym została założona po zawarciu porozumień pokojowych,  w sierpniu 2006 roku w mieście Bor – stolicy stanu Jonglei. Do tej pory ze środków przekazanych przez firmy, instytucje publiczne i osoby prywatne PAH sfinansowała budowę 89 studni w Sudanie Południowym oraz 40 studni w Darfurze.

Ponadto PAH szkoli mechaników pomp; dostarcza narzędzia i części zamienne, służące naprawie pomp; prowadzi promocję higieny w społecznościach lokalnych i w szkołach; wyposaża szkoły w studnie i sanitariaty.