Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2010

Opublikowano: 26-10-2010

Drodzy Kibice Olimpiad Specjalnych!

biuletyn09-10_2010_img_5.jpgZ dumą mogę powiedzieć, że zakończyła się „impreza życia”, która okazała się źródłem satysfakcji dla uczestników Igrzysk i członków Komitetu Organizacyjnego ELIOS 2010.Dzięki transmisji w telewizji i Internecie, Ceremonię Otwarcia obejrzały setki tysięcy osób w Polsce i Europie. Widzowie byli pod ogromnym wrażeniem. Trenerzy, sportowcy, zaproszeni goście i kibice wciąż przesyłają szczere gratulacje i podziękowania. Nasi koledzy z Irlandii, którzy moim zdaniem zorganizowali w 2003 roku najlepsze Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, podsumowali nasze Igrzyska jednym słowem – brilliant. Uśmiech sportowców i uznanie ze strony tych wszystkich ludzi to dla mnie największa nagroda za wielki trud włożonej pracy w czasie dwóch ostatnich lat. W Polsce aktywności na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną zawsze napotykały na większe trudności niż porównywalne działania dla ich w pełni sprawnych rówieśników. Jestem przekonany, że od teraz będzie inaczej. Zrobiliśmy duży krok naprzód. Teraz od osób działających w Olimpiadach Specjalnych Polska zależy, jak ten sukces organizacyjny przełożymy na korzyści dla sportowców, ich rodzin, trenerów, wolontariuszy i samego Stowarzyszenia. Są już plany. Mam nadzieję, że dołączą się do nich wszyscy, którzy sympatyzują z naszym ruchem. Na pewno nie damy o sobie zapomnieć.

BARDZO DZIĘKUJĘ wszystkim osobom i instytucjom, które wpierały nas i przyczyniły się do tego sukcesu.



Bogusław Gałązka 


Dyrektor Igrzysk

Polacy zdobyli 173 medale: 86 złotych, 56 srebrnych i 31 brązowych



“Dziękujemy za możliwość przeżycia wspaniałych chwil podczas Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Warszawie. Nasi zawodnicy, ich rodziny i trenerzy byli pełni podziwu dla ogromnego wysiłku organizatorów. Nigdy nie zapomnimy tego wydarzenia!”

Tali Kornhauser

Vice Chairman of Special Olympics Israel



“Serdeczne gratulacje dla całego zespołu ELIOS 2010 za zorganizowanie Europejskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Tego właśnie się spodziewałam, że będzie: dynamicznie, przyjaźnie i wesoło. Prawdziwy kamień milowy w historii Olimpiad Specjalnych Polska oraz w życiu wielu z Was. Praca z Waszym zespołem to była prawdziwa przyjemność. Członkowie programów z Europy i Eurazji z pełną radością uczestniczyli w Igrzyskach. Wracając do domów zabrali ze sobą wiele cennych wspomnień po wizycie w Polsce.”

Martha Jo Braycich

Director Communications and Media Relations, Special Olympics Europe/Eurasia

„Pragnę Wszystkim serdecznie podziękować za możliwość poznania Was, współpracę, zaangażowanie oraz to, że mogłem tam z Wami być. Szczególne podziękowania dla wolontariuszy pracujących w sekcji bowlingu. Jesteście Wszyscy najlepszym dowodem na to, że mamy cudowną młodzież, która nie jest nastawiona roszczeniowo do świata. Kocham Was. Dziękuję również sędziom bowlingu za współpracę i serdecznie pozdrawiam.”

Piotr Rodak

z-ca głównego sędziego w bowlingu

Sponsorzy:

loga_elios.jpg

www.warsaw2010.eu

biuletyn09-10_2010_img_0.jpg

biuletyn09-10_2010_img_1.jpg

biuletyn09-10_2010_img_2.jpg

biuletyn09-10_2010_img_3.jpg

biuletyn09-10_2010_img_6.jpg

Redakcja:

Departament Marketingu i Komunikacji Komitet Organizacyjny Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2010 ul. Senatorska 13/15, 00-075 Warszawa Biuro prasowe, tel. 22 8296441 Sekretariat, tel. 22 8296463/65

Red. nacz. Katarzyna Galant Magdalena Grządkowska Aleksandra Golenda Proj.graf. Jarosław Bolek Korekta: Dariusz Dombrowski Foto: Adam Nurkiewicz/ Mediasport Biuro Prasowe ELIOS 2010 telefon: 22 829 64 41 e-mail: media@elios2010.pl

Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2010

Opublikowano: 30-08-2010

biuletyn08_2010_foto.jpg

Od Dyrektora Igrzysk

Drodzy Kibice Olimpiad Specjalnych!

Już za miesiąc będziemy gościć zawodników z 56 Narodowych Programów Olimpiad Specjalnych. Wszyscy w Komitecie Organizacyjnym czujemy, że to już za chwilę. Atmosfera staje się coraz gorętsza. Przyjazd do Polski potwierdzają goście z USA i Europy. W dniu 15 września na Lotnisku im. Fryderyka Chopina wyląduje ponad 1000 „specjalnych sportowców”. Coraz więcej instytucji i mediów rozpoczyna z nami współpracę. Wciąż jest wiele do zrobienia. W trakcie ostatniej Europejskiej Konferencji Olimpiad Specjalnych przedstawiciele krajów, których sportowcy przyjadą do Polski, jednoznacznie wyrazili duże nadzieje związane ze zbliżającą się imprezą. Wszyscy liczą na wspaniałe widowisko, świetną atmosferę, gorące przyjęcie przez polskie społeczeństwo. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby spełnić te oczekiwania. Bardzo liczymy na aktywny udział mieszkańców Warszawy i miast goszczących Narodowe Reprezentacje. Tych ostatnich nadal brakuje. Spodziewaliśmy się, że więcej miejscowości wykaże zainteresowanie współpracą przy organizacji Igrzysk. 6 września w Alexandroupolis (Grecja) zostanie zorganizowana uroczystość zapalenia Ognia Nadziei, która będzie transmitowana przez grecką telewizję. Mamy nadzieję, że Telewizja Polska również pokaże tak ważną dla Polski imprezę. Sztafeta z Ogniem dotrze do ośmiu europejskich stolic, a następnie do miast goszczących igrzyska w Polsce. Punktem kulminacyjnym będzie zapalenie znicza podczas Ceremonii Otwarcia na Stadionie Legii w Warszawie. Otwarcie ELIOS 2010 ma być wizytówką Igrzysk. Ceremonia – w co wierzymy -zachęci widzów do przyjścia kibicowania zawodnikom. Bądźcie z nami od 18 do 23 września!

Bogusław Gałązka

***

Aktualności:

23 lipcapodpisano ramową umowę pomiędzy TVP S.A. a Komitetem Organizacyjnym ELIOS 2010.Oznacza to, że Telewizja Polska została oficjalnie patronem medialnym Igrzysk, dzięki czemu m.in. 18 września widzowie będą mogli obejrzeć transmisję Ceremonii Otwarcia i Zamknięcia ELIOS 2010.

___

28 lipca na nowym Stadionie Legii w Warszawie ruszyła produkcja spotu reklamowego Igrzysk. Za kreację i realizację odpowiada agencja Focus Media Group. Około 60 – ciu wolontariuszy – w tym pracownicy TVP – zgłosiło się do statystowania w charakterze kibiców. Ich pomoc okazała się nieoceniona w osiągnięciu zamierzonego efektu, za co serdecznie dziękujemy. Spot po raz pierwszy ukaże się w telewizji na początku września. Więcej szczegółów na str. 2

___

Miasta Goszczące wnoszą ostatnie poprawki do planów powitania ekip narodowych. I tak np. reprezentacja Turcji, która zostanie zakwaterowana w mieście Łask w woj. łódzkim, będzie miała możliwość zobaczenia Bazy Sił Powietrznych Wojska Polskiego, w tym samolotów F-16. Goszcząca w Bytomiu reprezentacja Malty zwiedzi zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce. Natomiast ekipa z San Marino, która zamieszka w Wodzisławiu Śląskim będzie bawić się na Koncercie „Blues dla niepełnosprawnych”. Na scenie wystąpi zespół NIE-BO, który oprócz utworów własnych, zagra piosenki m.in.: Carlosa Santany, The Beatles czy Jimiego Hendrixa.

____

Zgodnie z porozumieniem z Zarządem Transportu Miejskiego, wszyscy akredytowani uczestnicy ELIOS 2010 m.in.: wolontariusze, dziennikarze, będą mogli przemieszczać się za darmo środkami komunikacji miejskiej w pierwszej strefie w czasie trwania Igrzysk. Do jazdy bez opłat będą uprawniały identyfikatory ze zdjęciem, które to uczestnicy otrzymają od organizatora. Dodatkowo zostaną wydane karty miejskie z logo ELIOS 2010 lub bilety, co umożliwi swobodne przejście przez bramki do metra.

***

Niczego mi nie brakuje, oprócz Ciebie – kulisy powstawania spotu reklamującego ELIOS 2010

Bogdan Snarski, Dyrektor ds. Marketingu i Komunikacji, opowiada co działo się na planie filmowym

biuletyn08_2010_img_3.jpgZawody Olimpiad Specjalnych przynoszą mnóstwo radości zawodnikom, ich rodzinom, ale również widzom oglądającym zawody. Nie inaczej było podczas nagrywania spotu reklamującego ELIOS 2010 w Warszawie.

Promocja Igrzysk polega głównie na jednym przekazie. Zapraszamy wszystkich na Igrzyska po to, aby zmienili nastawienie do osób z niepełnosprawnością intelektualną i oglądając zawody sportowe dostrzegli, że to są w wielu aspektach życia ludzie podobni do nas.

Pomysłodawcą spotu jest Agencja Focus Media Group. Strategia twórców to: Przyjdź i kibicuj. Hasło reklamy stanowią słowa: „Niczego mi nie brakuje, oprócz Ciebie” – czym chcemy zachęcić do obejrzenia dokonań sportowych, a tym samym, umiejętności i zdolności osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Współpracowało z nami około 60 osób – wolontariusze rekrutowani na Igrzyska, przyjaciele i znajomi osób pracujących na rzecz Igrzysk, ale również grono osób ze strony sponsorów, np. pracownicy TVP S.A. Nagranie przebiegało fajnie! Pracowaliśmy na nowym stadionie Legii – zaczęliśmy w południe, a skończyliśmy o północy. Entuzjazm wolontariuszy, ich zaangażowanie oraz emocje jakie przekazali, pozytywnie zaskoczył całą ekipę techniczną łącznie z Panią reżyser Suzan Giżyńską.

biuletyn08_2010_img_2.jpg

Głównego bohatera spotu gra Jacek Głowacki, przemiła osoba, sportowiec od lat związany z Olimpiadami Specjalnymi. Udział w spocie nie jest jedyną aktywnością Jacka na rzecz ELIOS 2010. Jako wolontariusz będzie również wręczał medale podczas Ceremonii Dekoracji. Wciąż jest wiele osób z niepełnosprawnością intelektualną w Polsce, które nie należą do Olimpiad Specjalnych. Tą akcją promocyjną chcemy skłonić rodziny i opiekunów tych osób do mobilizowania ich oraz siebie do aktywności społecznej poprzez ruch Olimpiad Specjalnych.

biuletyn08_2010_img_5.jpg

Spot reklamujący Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2010 zobaczymy na antenie jedynki i dwójki TVP na początku września. Serdecznie zapraszam do przyjścia na zawody i przekonania się, jak wygląda współzawodnictwo w sporcie w najszlachetniejszej postaci.

biuletyn08_2010_img_6.jpg

***

Kinga Królik, wolontariusz Biura Prasowego ELIOS 2010 o swoich wrażeniach jako odtwórczyni roli kibica

biuletyn08_2010_img_4.jpgPoczątkowo panowało małe skrępowanie – każdy zastanawiał się, jak może wyglądać scenariusz, na czym ma polegać nasza praca. Zastanawialiśmy się, jak będzie się zachowywał Jacek Głowacki– główny bohater spotu. Wielu wolontariuszy skorzystało z okazji i robiło zdjęcia nowemu stadionowi Legii.

Pierwsze prośby Pani reżyser o entuzjastyczne kibicowanie przyjęliśmy z niewielkim zawstydzeniem. Z każdym kolejnym dublem było jednak coraz głośniej, radośniej i pewniej. Pewniej do tego stopnia, że nikt nie słyszał już nawoływań o zakończeniu ujęcia. Niemałe znaczenie miała postawa Jacka, który swoim zapałem do działania mobilizował nas do jeszcze większego wysiłku. Chyba nie tylko ja, dzień po zdjęciach, czułam każdy mięsień w łydkach. Odniosłam wrażenie, że wszystkim udzieliła się sportowa, pozytywna energia. Podobnej, spodziewamy się podczas Igrzysk, na których nie tylko będziemy pracować, ale również kibicować zawodnikom na trybunach.

****

Program sportowy ELIOS 2010

W programie Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010, zaplanowano dziewięć dyscyplin sportowych oraz jedną dyscyplinę po kazową.

Przepisy sportowe Olimpiad Specjalnych powstały na bazie oficjalnych przepisów narodowych federacji sportowych i oficjalnych przepisów narodowych w danej dyscyplinie. Wszelkie różnice między przepisami wynikają z potrzeby zapewnienia możliwości uczestnictwa zawodnikom o różnym poziomie sprawności. Główną i zarazem najważniejszą różnicą jest zasada równości szans, która charakteryzuje wszystkie zawody Olimpiad Specjalnych. W myśl tej zasady tworzone są grupy sprawnościowe, składające się z ośmiu zawodników lub zespołów. Pod uwagę brane są również kryteria takie jak: wiek i płeć. Różnica miedzy najlepszym a najsłabszym zawodnikiem lub zespołem nie może przekroczyć 10%. Dlatego też program sportowy ELIOS 2010 różni się nieco od programu igrzysk olimpijskich wskrzeszonych przez barona Pierre’a de Coubertina. Mianowicie, oficjalna rywalizacja rozegra się w grupach sprawnościowych, które to zostaną wyłonione uprzednio w preeliminacjach lub grach obserwowanych. Preeliminacje są organizowane w ten sam sposób, co oficjalne konkurencje. Oto jak będą wyglądały zmagania zawodników na ELIOS 2010 w poszczególnych dyscyplinach:

MATP – Program Treningu Aktywności Motorycznej

biuletyn08_2010_img_12.jpg

MATP to program rehabilitacyjno – treningowy dla osób, które nie mogą uczestniczyć w oficjalnych zawodach Olimpiad Specjalnych z powodu: współwystępujących niepełnosprawności fizycznych lub niemożności zrozumienia zasad współzawodnictwa. W dniu 23 września, na SGGW, przy ul. Ciszewskiego 10 odbędzie się Dzień Treningowy MATP, na którym uczestnicy programu zaprezentują swoje umiejętności i osiągnięcia. Na arenie sportowej zobaczymy 30 zawodników z Olimpiad Specjalnych Polska i ich 30 trenerów. Wśród konkurencji zaplanowanych na hali sportowej zobaczymy m.in.:

    * unoszenie głowy z pozycji leżenia przodem – uniesienie i utrzymanie głowy;

    * skok z wykorzystaniem odskoczni – próba polega na wykonaniu odbicia i zeskoku z odskoczni z postawy stojącej, z lądowaniem obunóż na materacu gimnastycznym;

     * kręgle – toczenie piłki dowolnym sposobem do kręgli (dla osób na wózkach – kręgle ułożone są na stole).

Natomiast na basenie, zawodnicy wykonają:

         

* pokonanie dystansu 5 m

* przejście po dnie basenu z asekuracją opiekuna lub/i ze sprzętem pneumatycznym;

  

* przepłynięcie dystansu 5 m szerokości basenu stylem dowolnym z asekuracją opiekuna lub/i ze sprzętem pneumatycznym;

    * zanurzenie głowy pod powierzchnię wody.

Bowling

biuletyn08_2010_img_13.jpg

Rozgrywki odbędą się w dniach 20 – 23 września w Rodzinnym Centrum Rozrywki „Hulakula” przy ul. Dobrej 56/66. Weźmie w nich udział 132 zawodników (w tym: 56 kobiet, 76 mężczyzn) pod okiem 38 trenerów. Będą to ekipy z 23 programów narodowych. Pierwszego dnia zawodów sportowcy zostaną przypisani do odpowiednich grup na podstawie swoich wcześniejszych wyników i w tych grupach zostaną rozegrane preeliminacje a w kolejnych dniach oficjalne zawody. Będą to konkurencje takie jak: gry pojedyncze, gry podwójne, gry drużynowe. Każdy zawodnik może uczestniczyć w trzech konkurencjach.

Badminton

biuletyn08_2010_img_9.jpg

Zawody badmintona odbędą się w dniach 19 – 22 września w Ursynowskim Centrum Sportu i Rekreacji „Hala Arena”, przy ul. Pileckiego 122.

Weźmie w nich udział 81 zawodników (37 kobiet, 44 mężczyzn) oraz 25 trenerów. Będą to reprezentacje z 17 programów narodowych. Pierwszego dnia zostaną przeprowadzone gry obserwowane. Każdy sportowiec zagra z trenerem testującym, którego powoła organizator. Na podstawie uzyskanych wyników zostaną uformowane grupy sprawnościowe, w ramach których, odbędzie się oficjalna rywalizacja w konkurencjach takich jak: gry pojedyncze, gry podwójne i gry podwójne mieszane. Każdy zawodnik może startować w dwóch konkurencjach.

Wrotkarstwo

biuletyn08_2010_img_10.jpg

Zawody w tej dyscyplinie odbędą się 19 – 21 września na Hali Torwar Centralnego Ośrodka Sportu, przy ul. Łazienkowskiej 6a. Weźmie w nich udział 54 zawodników (w tym: 23 kobiety, 31 mężczyzn) pod opieką 13 trenerów. Będą to reprezentacje z 5 programów narodowych. Oficjalna część zawodów poprzedzona będzie preeliminacjami. Przewidziane konkurencje to: wyścig na 100 m, 300 m, 500 m, 1000 m oraz sztafeta 2×100 m i 2×200 m. Każdy zawodnik może brać udział w dwóch indywidualnych konkurencjach i jednej sztafecie.

Koszykówka zunifikowana

biuletyn08_2010_img_11.jpg

Zawody odbędą się w dniach 19 – 23 września.

Miejscem rozgrywania meczów koszykówki będzie Akademia Wychowania Fizycznego, przy ul. Marymonckiej 34 (hala gier zespołowych im. Zygmunta Krausa oraz boisko koszykarskie na Hali Lekkoatletycznej im. Janusza Kusocińskiego). W skład drużyn zawodów zunifikowanych wchodzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby pełnosprawne. Dokładniej o tym temacie pisaliśmy w lipcowym numerze Biuletynu Informacyjnego ELIOS 2010. W koszykówce zunifikowanej weźmie udział 16 drużyn męskich oraz 9 drużyn żeńskich. Łącznie wystąpi 229 zawodników (155 mężczyzn i 74 kobiet) pod opieką 65 trenerów. Będą to ekipy z 23 programów narodowych. Na początku, przez dwa dni będą trwać gry obserwowane, które polegają na rywalizacji typu „każdy z każdym” lub „mieszanej” w celu wyłonienia najlepszej drużyny z danej grupy. Eksperci ocenią drużyny i zadecydują o składzie grup sprawnościowych. Oficjalna część zawodów będzie miała postać rywalizacji drużynowej w ramach tych grup.

Lekkoatletyka

biuletyn08_2010_img_20.jpg

Zawody lekkiej atletyki odbędą się w dniach 19 – 23 września na stadionie lekkoatletycznym Akademii Wychowania Fizycznego, przy ul. Marymonckiej 34. Będzie w nich startować 366 sportowców (w tym: 172 kobiety, 194 mężczyzn) pod okiem 102 trenerów. Będą to reprezentacje z 55 programów narodowych. W tej dyscyplinie preeliminacje oficjalne konkurencje zostały podzielone na 4 kategorie. I kategoria jest dla zawodników o największej sprawności, którzy będą uczestniczyć w takich konkurencjach jak: bieg na 100 m, 200 m, 400 m, 800 m,1500 m, 3000 m (kobiety), bieg na 5000 m (mężczyźni), chód 400 m oraz 800 m, pchnięcie kulą mężczyzn (4kg), pchnięcie kulą kobiet (3kg), skok wzwyż oraz skok w dal z rozbiegu. II kategoria prezentuje się następująco: 100 m wyścig na wózkach, 200 m wyścig na wózkach, pchnięcie kulą mężczyzn na wózkach (4kg) oraz pchnięcie kulą kobiet na wózkach (3kg). III kategoria jest dla zawodników o najmniejszych możliwościach, którzy będą rywalizować w konkurencjach typu: chód na 50 m, bieg na 50 m, rzut piłeczką palantową oraz skok w dal z miejsca. W skład IV kategorii wchodzą: sztafeta 4×100 m, sztafeta 4×400 m, pięciobój (bieg na 100 m i 400 m, skok w dal z rozbiegu, pchnięcie kulą, skok wzwyż). Zawodnicy mogą startować w dwóch konkurencjach i jednej sztafecie wyłącznie w ramach jednej kategorii.

Piłka nożna

biuletyn08_2010_img_17.jpg

Rozgrywki piłkarskie odbędą się w dniach 19 – 22 września w Bemowskim Ośrodku Piłki Nożnej, przy ul. Obrońców Tobruku 11. W zawodach tej dyscypliny zagra 191 zawodniczek (19 drużyn) pod nadzorem 55 trenerów. Będą to reprezentacje z 20 programów narodowych. Preeliminacje mają postać gier obserwowanych na identycznych zasadach, co w koszykówce. W części oficjalnej będzie to rywalizacja 7-osobowych drużyn żeńskich.

Tenis stołowy

biuletyn08_2010_img_18.jpg

Zawody w tenisie stołowym odbędą się 19 – 23 września na hali tenisowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, przy ul. Ciszewskiego 10. Będzie w nich uczestniczyć 155 zawodników (75 kobiet i 80 mężczyzn) i 48 trenerów. Będą to ekipy z 36 programów narodowych. Gry obserwowane polegają tu na tym, że sportowcy rozgrywają kilka meczy z różnymi rywalami a komisja ocenia ich możliwości sportowe i klasyfikuje do odpowiedniej grupy sprawnościowej. Oficjalnymi konkurencjami tej dyscypliny będą: gry pojedyncze, podwójne (debel) oraz podwójne mieszane (miksty). Każdy zawodnik może wziąć udział w dwóch konkurencjach.

Tenis ziemny

biuletyn08_2010_img_19.jpg

Zawody tenisa ziemnego odbędą się w dniach 19 – 23 września na kortach AmTenis Akademii Wychowania Fizycznego, przy ul. Marymonckiej 34. Wezmą w nich udział reprezentacje z 15 programów narodowych, w tym 62 zawodników (24 kobiety, 38 mężczyzn) i 20 trenerów. Podczas gier obserwowanych sportowcy rozgrywają po jednym meczu a według wyników zostały sformułowane grupy sprawnościowe. W oficjalnej

Cykl zawodów Olimpiad Specjalnych Światowe igrzyska Olimpiad Specjalnych (dyscyplin letnich i zimowych) organizowane są co cztery lata. Co roku rozgrywane są również zawody rangi europejskiej, narodowej, regionalnej i lokalnej. Ostatnio światowe igrzyska odbyły się w Szanghaju w 2007r.

części tenisa ziemnego znalazły się: gry pojedyncze, gry podwójne oraz gry podwójne mieszane. Każdy zawodnik może uczestniczyć w dwóch konkurencjach.



Trójbój siłowy

biuletyn08_2010_img_16.jpg

Zawody tej dyscypliny odbędą się w dniach 19 – 22 września w kompleksie hal sportowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, przy ul. Ciszewskiego 10. Do rywalizacji przystąpi 93 zawodników (28 kobiet, 65 mężczyzn) z pomocą 25 trenerów. Będą to reprezentacje z 14 programów narodowych. Grupy sprawnościowe zostaną sformułowane według kategorii wiekowych, wagowych oraz na podstawie ostatnich wyników sportowych. Oficjalnymi konkurencjami bedą: wyciskanie w leżeniu na ławeczce, martwy ciąg, przysiad, kombinacja dwubój (wyciskanie + martwy ciąg) oraz kombinacja trójbój (wyciskanie + martwy ciąg + przysiad). Każdy zawodnik może startować w trzech konkurencjach i tylko jednej kombinacji.



Opracowanie:
Małgorzata Strzałkowska, Dyrektor Departamentu Sportu, Dorota Ronikier -Dolańska, Asystentka Biura Sportowego, Wioleta Zawadka, wolontariusz ELIOS 2010.

***

Ideą Olimpiad Specjalnych jest przekonanie, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią przy odpowiedniej zachęcie i treningowi uprawiać sport oraz cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w nim.

Organizacja Special Olympics ma 7 głównych Biur Kontynentalnych oraz Kwaterę Główną w Waszyngtonie. Obecnie zrzesza 200 programów narodowych na całym świecie, w tym 58 w Europie i Eurazji. Istnieją one z myślą o: zapewnieniu możliwości uprawiania sportu osobom z niepełnosprawnością intelektualną, rozwoju fizycznym sportowców, edukacji społeczeństw na temat niepełnosprawności tego typu i pozyskiwaniu nowych sportowców i członków Olimpiad Specjalnych.

Program sportowy ELIOS 2010

Cykl zawodów Olimpiad Specjalnych Światowe igrzyska Olimpiad Specjalnych (dyscyplin letnich i zimowych) organizowane są co cztery lata. Co roku rozgrywane są również zawody rangi europejskiej,narodowej, regionalnej i lokalnej. Ostatnio światowe igrzyska odbyły się w Szanghaju w 2007r.

Ceremonia Dekoracji w zawodach Olimpiad Specjalnych zaczyna się po pierwszej oficjalnej konkurencji i trwa równolegle z zawodami. Podium jest dla wszystkich zawodników/drużyn startujących w danej grupie sprawnościowej, czyli liczy 8 miejsc. Za pierwsze 3 miejsca przyznawane są me-dale: złoty, srebrny i brązowy a za kolejne miejsca specjalne wstążki.

***

Oni właśnie tego chcą – czuć, że istnieją w społeczeństwie – rozmowa z Bogusławem Lindą, Ambasadorem ELIOS 2010

biuletyn08_2010._bl.jpg

Jak się Pan dowiedział o ruchu Olimpiad Specjalnych?



Bogusław Linda, Ambasador ELIOS 2010:
Dowiedziałem się od organizatorów Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010. Zaproponowali mi udział w tym wydarzeniu w charakterze Ambasadora. Zgodziłem się, bo to wyjątkowa impreza a zadaniem Ambasadora jest promowanie Igrzysk oraz idei Olimpiad Specjalnych.

Z jakich względów ELIOS 2010 to wyjątkowa impreza?

BL:Po pierwsze, te Igrzyska dają nadzieję na zmianę postaw wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną i złamanie krzywdzących tych ludzi stereotypów krążących w opinii naszego społeczeństwa. Po drugie, to pierwsza taka sportowa impreza w Polsce na skalę europejską. Jak powiedziała Pani Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy,Hanna Gronkiewicz – Waltz na spotkaniu noworocznym z Ambasadorami i zawodnikami Olimpiad Specjalnych, będzie to sprawdzian przed EURO 2012.

Jak, Pana zdaniem, polskie społeczeństwo traktuje ludzi z niepełnosprawnością intelektualną?

BL: Nie zauważamy ich koło siebie.Boimy się kontaktu z nimi, nie wiemy jak się zachować.A tymczasem wystarczy się uśmiechnąć, spytać o drogę,powiedzieć „dzień dobry”,to może zrobić każdy z nas.Oni właśnie tego chcą – czuć,że istnieją w społeczeństwie. Normalne relacje międzyludzkie są dla nich bardzo ważne. Zatem dostrzeżenie w nich sąsiada znajomego z pracy lub sportowca jest kluczem do poznania tych ludzi takimi, jakimi naprawdę są.

Czy miał Pan okazję poznać osobę z niepełnosprawnością intelektualną?

BL: Tak. Poznałem bardzosympatyczną dziewczynę, Mieczysławę Koźlak, podczas sesji zdjęciowej do kalendarza Ambasadorów ELIOS 2010. Wspólnie pozowaliśmy do zdjęcia. Jest zawsze uśmiechnięta. Robi to, co każda nastolatka,uczy się, spędza czas ze znajomymi, chodzi na zakupy.Ponadto, jako zawodniczka Olimpiad Specjalnych, trenuje lekką atletykę. Jest także kapitanem drużyny piłkarskiej i asystentką trenera. Według mnie ma 6 kg medali albo 7 i wszystkie chowa w kanapie (śmiech). Miecia – tak ją nazywają znajomi – jest po prostu fantastyczna.

Czy miał Pan jeszcze kontakt z Miecią po skończonej sesji zdjęciowej?

BL: Tak. Mieliśmy okazję spotkać się kolejny raz na Turnieju Tenisowym Siemens varioExpert Cup w marcu tego roku. Razem z innymi zawodnikami i Ambasadorami ELIOS 2010 oglądaliśmy mecz zawodników Olimpiad Specjalnych z najlepszymi polskim tenisistami Mariuszem Fyrstenbergiem i Marcinem Matkowskim w mieszanym składzie. Ich zaangażowanie w grę zrobiło na mnie duże wrażenie i oglądało się ich z przyjemnością. Wszyscy świetnie się bawiliśmy.

Które cechy zawodników Olimpiad Specjalnych szczególnie Pana ujmują?

BL: Szczególnie ujmują mnie szczerość, optymistyczne nastawienie do świata i odwaga.Wszyscy zawodnicy Olimpiad Specjalnych, których miałem okazję poznać, są wyjątkowi. Już niedługo cała Polska przekona się o tym podczas Igrzysk we wrześniu.

A jak się mówi o osobach z niepełnosprawnością intelektualną w Pana najbliższym otoczeniu?

BL: Dopóki to człowieka nie dotyczy, to się o tym nie rozmawia. To właśnie powinny zmienić te Igrzyska.

Rozmawiała Alicja Walczyna,

biuletyn08_2010_ambasadorzy.jpg

Redakcja:

Departament Marketingu i Komunikacji

Komitet Organizacyjny

Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2010

ul. Senatorska 13/15, 00-075 Warszawa

Biuro prasowe, tel. 22 8296441

Sekretariat, tel. 22 8296463/65

Red.nacz. Katarzyna Galant

Kinga Królik

Alicja Walczyna

Wioleta Zawadka

Korekta: Dariusz Dombrowski

proj. graf. Jarosław Bolek

Foto: Michał Puchalski/Mediasport

Biuro Prasowe ELIOS 2010

telefon: 22 829 64 41

e-mail: media@elios2010.pl