Kulinarny Instytut z Winterhalterem – część pierwsza
Opublikowano: 25-02-2011


Wśród uczestników znaleźli się:
– Mirosław Ciołak (Hotel Tęczowy Młyn, Kielce),
– Konrad Klimek (Dworek nad Stawem, Wodzisław Śląski),
– Krystian Kubski (Centrum Konferencyjno – Wypoczynkowe, Kocierz),
– Adrian Kaczmarczyk (Hotel DeSilva, Pyrzowice),
– Tomasz Grabowski (restauracja Trattoria, Sosnowiec),
– Dawid Pietrasz (Hotel Szafranowy Dwór, Czeladź),
– Rafał Orłowski (restauracja Piwnica Rycerska, Kęty).
Pierwszego dnia, jedną z najciekawszych kuchni europejskich przybliżył kucharzom Marek Widomski– członek elitarnej Fundacji Klubu Szefów Kuchni i właściciel „Instytutu Kulinarnego w Krakowie”.
Kuchnia francuska najczęściej kojarzona jest z żabimi udkami, nie bez kozery o Francuzach mówi się potocznie żabojady. Ponadto Francja słynie ze ślimaków, bagietki, niezliczonej liczby serów szczególnie pleśniowych, win, no i oczywiście champagne. Nie zapominając o przepysznym deserze – creme brulee. Poza różnicami jedzeniowymi w poszczególnych regionach, wyróżniamy tzw. wysoką kuchnię – haute cuisine(serwowana w wykwintnych restauracjach i hotelach) i nową kuchnię – nouvelle cuisine (zdrowe, lekkie dania, szybko przyrządzane).
Wrócę jednak do naszych polskich kucharzy i warsztatów kulinarnych. Pierwszego dnia w ciągu kilku godzin panowie dowiedzieli się jak przygotować smaczną przystawkę z awokado i krewetkami koktajlowymi, na liściach sałaty z dressingiem koktajlowym. Następnie ugotowali zupę ziemniaczaną z chrupiącymi wiórkami bekonu, natką pietruszki i oliwą truflową, krem marchewkowy, ze świeżo wyciskanym sokiem pomarańczowym i odrobiną bitej śmietany.
Francuzi a w zasadzie Francuzki notorycznie odchudzające się znane są z konsumowania dużej ilości sałat. Dlatego na szkoleniu nie mogło zabraknąć tej zielonej propozycji z różnymi dodatkami np.: pasztetem, wątróbką gęsią, łososiem i roladką kurczakową.
Kolejnym setem była sola. Podana na czterech różnych sosach – pomarańczowym, cytrynowym, szpinakowym i czosnkowym, po prostu rozpływała się w ustach.
Drugiego dnia, warsztaty poprowadził Marcin Filipkiewicz– szef kuchni w Hotelu Copernicus w Krakowie. Pan Marcin zaproponował kilka ciekawych smaków. Na początek łosoś z ziołowym sosem i sałatką, krwista polędwica z chrupiącymi dodatkami, następnie pstrąg z ciepłą sałatką ziemniaczano-porową a na deser parfait z karmelizowanymi jabłkami. Bez wątpienia, była to uczta dla oka i podniebienia, nie mówiąc już o różnych technikach kulinarnych, które zostały użyte do przygotowania wymienionych dań.
Każda kuchnia, niezależnie od rodzaju proponowanych dań, wielkości restauracji i powierzchni zaplecza wymaga higieny. To nieodzowny element zdrowych i smacznych potraw. Dlatego Kulinarny Instytut z Winterhalterem propaguje hasło „Perfecyjna Higina – Wyśmienita kuchnia”. Stronę higieny w kuchni omówił w bardzo przystępnej formie Waldek Hołówka – Ekspert ds. wdrożeń nowoczesnych technologii zaplecza kuchennego i zmywalni w firmie Winterhalter, również członek elitarnej Fundacji Klubu Szefów Kuchni.
Pierwsze warsztaty za nami. Uczestnicy opuścili Instytut Kulinarny w Krakowie zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia kulinarne. Poznali ciekawe rozwiązania, które będą wykorzystywać w swojej codziennej pracy w kuchni.
Patron honorowy:
Patroni medialni:
*********************
Winterhalter Gastronom to przodujący europejski producent przemysłowych zmywarek do naczyń. Firma specjalizuje się w produkcji zmywarek dla piekarni i cukierni oraz hotelarstwa, gastronomii a także zakładów żywienia zbiorowego. Paleta produkcyjna obejmuje: maszyny do mycia naczyń, szkła, sztućców, garnków, blach do pieczenia przyrządów kuchennych, zmywarki tunelowe z przenośnikiem taśmowym. Winterhalter nie tylko dostarcza zmywarki. Swoim klientom oferuje kompletne systemowe rozwiązania: od uzdatniania wody, poprzez szybkie, niezawodne i oszczędne w eksploatacji zmywarki, po środki czyszczące i nabłyszczające oraz odpowiednio dostosowany osprzęt (stoły, kosze, etc.).
Dorota Karwacka
PR smarten.pl