Lato z Radiem na Dolnym Śląsku
Opublikowano: 06-07-2010

W kolejny wakacyjny weekend, 3 i 4 lipca 2010 roku, ekipa „Lata z Radiem” odwiedziła województwo dolnośląskie. Koncerty odbyły się w Świeradowie-Zdroju i Polanicy-Zdroju.
Punktualnie o godzinie 16.00 mieszkańcy i turyści przebywający w tych uzdrowiskach usłyszeli sygnał polki „Lata z Radiem”, po którym duet prowadzących – Roman Czejarek i Zygmunt Chajzer powitali wszystkich przybyłych gości, zaprezentowali miasteczko LzR i plan imprezy.
Po powitaniu na scenie pojawił się niezawodny Pan Japa, który przygotował dla najmłodszych widzów cudowne przedstawienie i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.
Po zakończeniu części przeznaczonej dla dzieci, na scenie pojawił się szef wakacyjnego gotowania – Robert Sowa, który zaprezentował swoją ekipę kulinarną i przedstawił menu skomponowane na „Lato z Radiem”.
Kolejnym punktem programu były konkursy przygotowane przez sponsorów imprezy – firmę Prymat, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Producenta proszku Vizir
Po części konkursowej na scenie pojawił się w oba dni zespół Wanda i Banda. Po ich występie zaprezentowano kolejną porcję konkursów sponsorskich firm Żubr i Lazur, zaprezentowano grillowe przysmaki Roberta Sowy oraz wypuszczono do nieba magiczne helowe balony Cyfry Plus.
O 19.40 rozpoczęły się koncerty gwiazd. W Świeradowie-Zdroju zagrali Stachursky i Varius Manx, natomiast w Polanicy-Zdroju: Stachursky i Patrycja Markowska.
Oba koncerty zakończyły się przepięknym pokazem sztucznych ogni, podczas których zabrzmiała pożegnalna polka „Lata z Radiem”.
To był kolejny weekend pełen muzycznych atrakcji oraz konkursowych i kulinarnych emocji. Dzięki pięknej pogodzie, oba dni zgromadziły w miasteczkach „Lata z Radiem” i na koncertach mnóstwo osób. Było po prostu super!
W kolejny weekend zapraszamy na „Lato z Radiem” do Ełku (10 lipca) i Kętrzyna (11 lipca).
Zdjęcia źródło: latozradiem.pl
*****************Tam byliśmy, czyli kilka słów o Świeradowie-Zdroju i Polanicy-Zdroju
Świeradów-Zdrój jest położony w południowo – zachodniej części województwa dolnośląskiego, w sercu Gór Izerskich. Jest miejscowością uzdrowiskową i turystyczną nastawioną na kuracjuszy, narciarzy, rowerzystów i turystów pieszych. W mieście znajduje się bogata oferta organizowanych corocznie imprez kulturalno-rozrywkowych. Z zabytków należy wymienić Kościół p.w. Św. Józefa, który został wybudowany w latach 1898 – 99 dzięki staraniom hrabiny Marii von Schaffgotsch. Koniecznie należy zajrzeć do Łazienek Leopolda. Budynek ten służył kąpielom w wodach mineralnych. Obecnie zabytkowy sprzęt został zastąpiony nowoczesnym, jednak kuracje, których można w Łazienkach Leopolda zażywać nie zmieniły się drastycznie.
Świeradów-Zdrój to także uzdrowisko posiadające bardzo bogate zaplecze zabiegowe i SPA. Charakterystyczny dla tej miejscowości jest Dom Zdrojowy, zwieńczony 45-metrową wieżą zegarową z galerią widokową. Znajduje się w nim najdłuższa hala spacerowa w Polsce. Ma ona 80 metrów długości, 10 metrów szerokości i tyle samo wysokości. Przy głównym wejściu do hali znajduje się źródełko leczniczej wody radonowo-żelazistej.
Mnogość szlaków pieszych, tras rowerowych, a zimą atrakcyjne tereny do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego czynią ze Świeradowa doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku. Przepiękne widoki na dolinę Kwisy dostarczą wszystkim niezapomnianych przeżyć. Świeradów-Zdrój Dolina Młodości ZAPRASZA.
Polanica-Zdrój
Uzdrowisko malowniczo wplecione w Góry Stołowe i Bystrzyckie, w sercu Kotliny Kłodzkiej, to Polanica-Zdrój. To miejsce gdzie miłość przeplata się z uśmiechem mieszkańców, zapachem parzonej kawy w kawiarni czy szumem wartkiej Bystrzycy Dusznickiej, która przepływa przez polanicki deptak. W gwarze kawiarenek i restauracji, można spędzić tu urocze popołudnie, a wieczorne lampiony i latarnie rozświetlają deptak pełen spacerowiczów. Smaki świata królują w polanickiej gastronomii, każdy znajdzie tu coś dla rozkoszy podniebienia.
Polanica–Zdrój od wielu już lat znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych uzdrowisk w kraju. Zawdzięcza to nie tylko klimatowi, położeniu i świetnym leczniczym wodom mineralnym, ale przede wszystkim dzięki doskonałej bazie sanatoryjnej i zabiegowej. Jedne sanatoria kuszą basenem, inne położeniem w centrum uzdrowiska, a jeszcze inne bliskością lasów czy też dzikich, rwących strumyków i kwiecistych łąk. Szeroka gama zabiegów i różnych form aktywności oferowana przez poszczególne sanatoria sprawia, że pobyt w Polanicy mija niepostrzeżenie, dostarczając wielu wrażeń i wspaniałych wspomnień.
Masaże, kąpiele perełkowe, okłady borowinowe, gimnastyka, coraz popularniejszy i modny nordic walking to tylko niewielka część bogatej oferty polanickiego uzdrowiska. Trasy spacerowe i rowerowe w tym dla miłośników kolarstwa górskiego, szlaki turystyczne jak "serduszkowy" i "dzieciak" dla najmłodszych, sprzyjają aktywnemu spędzaniu wolnego czasu i obcowaniu z przyrodą.
Na wprost zabytkowego, 100-letniego sanatorium "Wielka Pieniawa" zobaczymy kaskady kolorowej fontanny, które tryskają wieczorami ku niebu w tle rozbrzmiewającej muzyki. Oprócz Parku Zdrojowego i pijalni warto zobaczyć rzeźbę Niedźwiedzia Polarnego, która stanęła tu w 1910 roku i stanowi znak zasięgu lądolodu skandynawskiego na Ziemi Kłodzkiej.
Godne polecenia jest odwiedzenie Muzeum Misyjno-Etnograficznego, w którym pokazywane wyroby rękodzielnicze, ozdoby, rzeźby, tkaniny, przedmioty kultowe pochodzące z Polinezji Francuskiej, Peru, Kongo i Zairu przyciągają uwagę swoją egzotyką. Zostały one przywiezione przez zakonników i tworzą wystawę prezentowaną w zabudowaniach klasztornych Zgromadzenia Misyjnego "Christus Rex". Piekielna Góra i Piekielna Dolina to kolejne miejsca, które zadziwią nas widokami.
Tego się nie da przegapić. Wspaniałe widoki, klimat i wody lecznicze to idealne warunki do zdrowotnego i rekreacyjnego wypoczynku. Kto choć raz odwiedzi to miejsce, choćby na chwilę, na pewno tu powróci.