„Pływam bez promili” – konferencja

Opublikowano: 10-08-2010

sie_171.jpg4. sierpnia w Hotelu Marriott w sali „Wisła” odbyła się konferencja poświęcona kampanii „Pływam bez promili”. Organizatorem akcji jest Polish Vodka Association (PVA).

Okazuje się, że PVA jest organizacją, która nie tylko chroni interesy polskiej wódki i promuje ją jako„narodowy produkt” ale bierze również na siebie odpowiedzialność za rozsądne i rozważne korzystanie z tej używki. Stąd zaangażowanie Stowarzyszenia w kampanię społecznej odpowiedzialności, którą organizują już po raz czwarty z partnerami takimi jak WOPR, PZK, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa, PZW, PZŻ oraz PZMWiNW.

Na wstępie Andrzej Szumowski prezes PVA powitał partnerów, gości oraz media a następnie przedstawił założenia kampanii.

Społeczna odpowiedzialność jaka spoczywa nie tylko na koncernach alkoholowych, ale także na każdym z nas jest bardzo ważnym aspektem życia i edukacji kolejnych pokoleń. Stowarzyszenie Polska Wódka – Polish Vodka Associationjest organizacją, która ma na celu m.in. propagowanie inicjatyw, które mają wpływ na kształtowanie postaw społecznych, związanych z odpowiedzialnym spożywaniem alkoholu.

plywam_logo.jpgAkcja „Pływam bez promili” ma na celu rozpowszechnianie wiedzy o niebezpieczeństwach, jakie wiążą się z korzystaniem z kąpielisk po spożyciu alkoholu. Pływanie pod wpływem alkoholu jest najczęstszą w Polsce przyczyną utonięć. Alkohol, nawet w niewielkiej ilości, zwiększa zagrożenie utraty równowagi, grozi spowodowaniem szoku termicznego i utraty sił, przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu umiejętności rozpoznania i oceny stopnia niebezpieczeństwa. Wejście do wody, nawet po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu w upalny dzień, może skończyć się tragicznie. Dlatego też w trwającym sezonie wakacyjnym przestrzeganie przed łączeniem żywiołu wody i alkoholu jest jednym z najważniejszych priorytetów PVA.

sie_154.jpg  sie_147.jpg 

Na konferencji zabrali również głos obecni przedstawiciele z partnerskich stowarzyszeń. Wszyscy zgodnie apelowali o rozwagę i rozsądek w trakcie korzystania z wody. Padły również dane na temat utonięć, które są przerażające. Niestety Polakom brakuje wyobraźni. Rekordzista wyjęty z wody miał 3,8 promila alkoholu we krwi. Tragiczny w tym jest fakt, że mamy taką kulturę wypoczynku. Wyjeżdżamy nad jezioro czy morze i na plaży sięgamy po alkohol. Pojawia się brawura. Wskakujemy do wody i staje się tragedia. Gorsze jednak jest nieme przyzwolenie na ten proceder osób stojących obok. Mało kto zwraca uwagę nietrzeźwej osobie by nie wchodziła do wody czy  nie korzystała z wodnej rekreacji sportowej.

sie_141_-_kopia.jpg  sie_150.jpg  sie_166.jpg

Musimy pamiętać i powtarzać głośno: Alkohol wyklucza wodę, woda wyklucza alkohol!Cztery lata temu gdy kampania ruszyła, PVA było prekursorem w Europie i praktycznie na całym świecie w promowaniu społecznej odpowiedzialności w aspekcie spożywania alkoholu nad wodą. Jeśli dzięki każdej kolejnej akcji choć jedna osoba skorzysta z hasła pływam bez promili a tym samym uratuje się, to warto to robić. Bo ludzkie życie jest bezcenne!

sie_185.jpg

W ramach kampanii, w nadmorskich kurortach, a także w miejscowościach położonych nad jeziorami i rzekami w całej Polsce rozwieszone zostaną plakaty informujące o zagrożeniach związanych z uprawianiem sportów wodnych po spożyciu alkoholu.

Kampania obejmie także bardziej aktywne działania edukacyjne, które będą promowane podczas dwudniowej akcji 14-15 sierpnia br. w Ustce, poprzez stronę internetową http://www.plywambezpromili.pl oraz imprezy sportowe organizowane przez partnerów.

Informacje o Partnerach kampanii:

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – specjalistyczne stowarzyszenie o zasięgu ogólnokrajowym 75-ciu tysięcy ratowników wodnych, które od ponad 48 lat działa w celu organizowania pomocy oraz ratowania osób, które uległy wypadkowi lub narażone

są na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na wodach.

Polski Związek Kajakowy – jest ogólnokrajowym związkiem sportowym, zrzeszającym stowarzyszenia i związki stowarzyszeń, sportowe spółki akcyjne, inne osoby prawne oraz jednostki działające w sporcie, turystyce, rekreacji kajakowej oraz w kajakarstwie niepełnosprawnych.

Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa – jego główne cele to szkolenie młodzieży we wszystkich dziedzinach kajakarstwa, organizacja cyklu Grand Prix dla bardziej zaangażowanych sportowo turystów kajakowych, inicjowanie szkoleń i doszkoleń dla instruktorów turystyki i sportu kajakowego.

Polski Związek Wędkarski – związek, zrzeszający blisko 650 000 członków, reprezentujących wszystkie środowiska i grupy społeczne, który jest kontynuatorem historii i tradycji zorganizowanego wędkarstwa polskiego, w 2010 roku obchodził jubileusz 60-lecia PZW.

Polski Związek Żeglarski – związek sportowy o zasięgu krajowym zrzeszający Okręgowe Związki Żeglarskie istniejący obecnie od 1957 roku.

Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego (PZMWiNW) – stowarzyszenie działające

na podstawie ustawy prawo o stowarzyszenia oraz ustawy o sporcie kwalifikowanym, zrzeszające kluby i zawodników uprawiających sporty motorowodne, narciarstwo wodne, wakebordzistów oraz skuterzystów wodnych.

Polish Vodka Association (PVA) – organizacja zrzeszająca osoby, firmy i instytucje pragnące chronić tradycję oraz wartości związane z polskim przemysłem spirytusowym.

Organizator:

logo_pva_granatowe_litery.jpg

Partnerzy:

logo_4.jpglogo_pz.jpgmedia_logo.jpgwopr.jpgmotorowodni_-_logo.jpg

pzw.jpg  pzkaj.ok.jpg

Patroni medialni:

newsgastro-portal-gastronomiczny-2010.dobry.jpglogo_obcasy.jpglogo_poprawione_-_ostateczne_-_7.jpg  

logo_polonia1.jpg tele5.jpg db001.jpg   kurier_supski.jpgzagle001.jpgplanetafm_poziom_male.jpg