Rosół skuteczniejszy niż antybiotyki
Opublikowano: 25-01-2010

W sezonie zachorowań na grypę i przeziębienia, informacje prasowe o nowych rodzajach grypy i reklamy leków padają na wyjątkowo podatny grunt. Na medykamenty zwalczające grypę i przeziębienia wydajemy miliardy złotych rocznie. Tymczasem okazuje się, że najlepsze wyniki w testach skuteczności uzyskał rosół z kurczaka.
Najsłynniejsze wyniki na temat właściwości rosołu zostały opublikowane w roku 2000 w czasopiśmie Chest. Testowany rosół sporządzony był według przepisu żony Dr. Stephana Rennarda, która z kolei otrzymała go od swojej babci pochodzącej z Litwy. Składniki rosołu to: kurczak, cebula, słodkie ziemniaki, pasternak (kto jeszcze pamięta to warzywo?!), rzepa, seler, marchewka, seler, sól i pieprz. Również zupy z torebki miały podobny efekt.
Jak dokładnie działa rosół?
Po wypiciu rosołu, raptownie spadała ruchliwość białych krwinek odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji. Pewnie dlatego wypicie ciepłego rosołu daje nam poczucie uwolnienia od objawów przeziębienia, zwłaszcza w górnych partiach dróg oddechowych.
W innym rosołowym eksperymencie z roku 1978, badano jak gorące płyny poprawiają nasze samopoczucie w trakcie walki z infekcją. Tutaj też okazało się, że rosół skuteczniej niż gorąca woda poprawia funkcjonowanie śluzówki i rzęsek w nosie, tworzących podstawową barierę ochronną. Nie wiadomo dokładnie jakie składniki rosołu odpowiadają za jego dobroczynne działanie.
Skuteczność wielu środków mających zwalczać przeziębienia, pozostaje wątpliwa bądź żadna. W Stanach Zjednoczonych, firma Airborne Health Inc. została ukarana 30 mln dolarów grzywny za to, że reklamowała swój środek zawierający witaminy, minerały i zioła, jako „skutecznie zwalczający przeziębienia”. W Polsce bardzo popularne są niesterydowe leki przeciwzapalne. Tyle, że nie leczą one przeziębień ani grypy, a jedynie usuwają ich symptomy takie jak ból i obrzęki. Mogą również wywoływać niepożądane reakcje uboczne. Podobnie kwestia ma się z antybiotykami. W przypadku przeziębień wywołanych wirusami, stosowanie antybiotyków mija się z celem. Antybiotyki są skuteczne wobec bakterii. Wobec wirusów pozostają bezradne.
Rosół nie wywołuje efektów ubocznych. Jest też zdecydowanie łagodniejszy dla stanu finansów. I co najważniejsze, ma na swoje poparcie wyniki badań laboratoryjnych i nasze własne doświadczenia.
Opracowano na podstawie: http://www.nytimes.com/2010/01/02/health/02patient.html?ref=health
źródło: wybredni.pl