Tatarskie tradycje kulinarne według SEKO S.A.

Opublikowano: 20-07-2010

                                             

Sos tatarski, tatarska sałatka, tatar wołowy, tatarka… skąd wzięły się te tak popularne określenia w naszym kuchennym języku? Prawda jest taka, że naród tatarski przez długie lata niejednokrotnie burzliwego obcowania z Polakami odcisnął widoczne piętno na naszej kulturze. Należy do niej i kuchnia, w której do dziś funkcjonują skojarzenia związane z tatarskimi zwyczajami kulinarnymi.

salatka_tatarska_ze_sledziem_i_ogorkiem_seko_150g.jpg

W polskiej historii zawsze było miejsce na wpływy z orientalnych krain – zwłaszcza w czasach świetności Rzeczypospolitej Obojga Narodów, kiedy to magnaci wyprawiali się na Wschód, a nasz kraj był bramą cywilizacji zachodniej. Pomiędzy wieloma narodami dochodziło wówczas do intensywnej wymiany kulturowej, która przynosiła im korzyść na wielu polach – poczynając od ekonomicznych, poprzez duchowe, a na kulinarnych kończąc. Dzięki takim właśnie kontaktom w naszym otoczeniu pojawia się wciąż wiele nawiązań do kultury Tatarów – należy do nich krakowski Lajkonik, sienkiewiczowskie powiedzenie „złapał Kozak Tatarzyna…”, a także liczne zapożyczenia językowe. Wpływy kulinarne wyróżniają się na tym tle w sposób szczególny – wiążą się bowiem ze smakołykami, które na stałe goszczą na naszych stołach.

Tatar w kuchni

Tradycyjna kuchnia tatarska opiera się na nabiale, mięsie i warzywach. Jej wpływy widać do dziś w kuchni polskiej, chociażby w postaci niezwykle popularnego sosu tatarskiego. Najbardziej znaną potrawą o korzeniach tatarskich na naszych stołach jest oczywiście befsztyk tatarski, czyli po prostu „tatar” –  potrawa z mielonego mięsa wołowego, jaj i przypraw, podawana na surowo.

Jednym ze wspaniałych przykładów nowoczesnego zastosowania wschodnich przepisów jest „Sałatka tatarska ze śledziem i ogórkiem” firmy SEKO S.A. Niezwykle popularny na polskich stołach sos tatarski z warzywami wzbogacony został w tym przypadku o nowy, nieznany kuchni wschodniej akcent – charakterystyczny smak ryb. Jego obecność w tej kombinacji stanowi niecodzienną wariację na temat stepowej diety dawnych Tatarów.

Sałatka po tatarsku

 „Sałatką tatarską ze śledziem i ogórkiem” firmy SEKO S.A. zajadać możemy się w każdym miejscu i o każdej porze. Przede wszystkim – jest ona niedroga, a dzięki poręcznemu opakowaniu możemy spożywać ją na przykład w pracy, oddając się marzeniom o udziale w wojowniczych wyprawach pradawnych Tatarów.

Ponieważ nasza kuchnia sporo zawdzięcza przybyszom z azjatyckich stepów, smakując „Sałatkę…” warto również pomyśleć chwilę o pochodzeniu wielu potraw i długiej drodze, jaką musiały przebyć, zanim trafiły na stoły Polaków.



Skład:
sos sałatkowy, filety śledziowe marynowane, ogórek, pieczarki, cebula, jabłko, przyprawy.

Opakowanie: 150 g.

Cena: ok. 1,60 zł.

Więcej informacji na: www.sekosa.pl

Szef Kuchni Robert Muzyczka poleca



Autorski PRZEPIS NA „Sałatkę tatarską” Roberta Muzyczki, Szefa Kuchni „Dworu Korona Karkonoszy”, powstały na bazie półproduktów firmy SEKO S.A.

salatka_tatarska_aranzacja.jpg

„SAŁATKA TATARSKA ZE ŚLEDZIEM I OGÓRKIEM”

Składniki:

– 4 płaty śledziowe firmy SEKO S.A. (matjas),

– 4 ogórki konserwowe,

– 1 mały słoiczek pieczarek konserwowych,

– 1 mały słoiczek papryki konserwowej,

– 1 średnia czerwona cebula,

– 2 jajka ugotowane na twardo,

– 2 łyżki majonezu,

– 1 łyżki śmietany kwaśnej,

– pieprz do smaku,

– ½ pęczka kopru.

Wykonanie:

Płaty śledziowe namoczyć w wodzie, aby straciły nadmierną słoność. Odsączyć i pokroić w cząstki. Cebulę obrać i pokroić w piórka. Pozostałe składniki pokroić w grubą kostkę. Dodać majonez, śmietanę i pokrojony koper. Doprawić do smaku pieprzem i dokładnie wymieszać.

SMACZNEGO!!!

 

***********

SEKO S.A.

SEKO S.A. jest jednym z czołowych przedsiębiorstw przetwórstwa rybnego w Polsce. Firma powstała w 1992 roku i zajmuje się produkcją marynat rybnych, wyrobów rybnych na bazie śledzia solonego, sałatek rybnych i jarzynowych, ryb smażonych w zalewach octowych i pomidorowych oraz innych rybnych wyrobów garmażeryjnych. Wysoka pozycja SEKO na rynku krajowym wynika przede wszystkim z rozbudowanego asortymentu produktów, jakości wyrobów i przystępnej ceny.

SEKO zatrudnia ponad 500 osób w nowoczesnej fabryce w Chojnicach. Nowy zakład został oddany do eksploatacji w 2001 i w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie wyrobami SEKO, firma co roku powiększa moce produkcyjne i obszar fabryki.

Zakład produkcyjny SEKO spełnia wymagania i standardy UE dotyczące przetwórstwa rybnego. W trosce o wysoką jakość wyrobów rybnych SEKO, wprowadzono System Zapewnienia Jakości Zdrowotnej (HACCP) oraz certyfikowane standardy jakości: International Food Standard (IFS) i Global Standard Food (BRC).

Oferta SEKO składa się z ponad 200 pozycji asortymentowych opartych głównie na bazie śledzia i makreli sprowadzanych z Islandii, Norwegii, Danii i Niemiec. SEKO jest również jedną z największych firm produkujących delikatesowe koreczki śledziowe z surowca bałtyckiego kupowanego w kraju.

Wyroby SEKO przygotowywane według ponad 70 receptur są dostępne w opakowaniach szklanych i plastikowych od 80 g do 25 kg. Wśród bogatej oferty SEKO znajdują się m.in. rolmopsy, różnorodne zawijańce i krajanki śledziowe w zalewach octowych i olejowych, wyroby a’la matjas, ryby smażone w zalewach octowych i sosach, sałatki rybne i jarzynowe, pasty rybne, ryby w galaretach i inne rybne wyroby garmażeryjne.

Wyroby SEKO są dostępne w sieciach handlowych i hurtowniach na terenie całego kraju, cieszą się też uznaniem klientów z Niemiec, Czech, Słowacji, Francji, Irlandii, Anglii, Włoch i Stanów Zjednoczonych.

Walory smakowe wyrobów SEKO znajdują uznanie w regionalnych i ogólnokrajowych konkursach np. produkt „Filety śledziowe z suszonymi pomidorami 220g" zajął I miejsce w kategorii Przetwory Rybne w konkursie Perły Rynku FMCG 2009.

Od dnia 15 marca 2007 SEKO S.A. należy do grona spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.