Światowy Kongres Tradycji Kulinarnych w Bukareszcie

Opublikowano: 01-04-2014

W dniach 13 – 17 marca 2014 w Bukareszcie/ Rumunia odbył się Światowy Kongres Tradycji Kulinarnych, w którym uczestniczyło 37 delegacji z całego świata w tym z Polski Japonii, Meksyku, USA, Kanady, Malezji, Tunezji, Izraela, Korei Płd., Uzbekistanu, Albanii i innych. Honorowy patronat nad Kongresem objęło Światowe Stowarzyszenie Szefów Kuchni (WACS). Podczas czterech dni Kongresu ponad 200 szefów kuchni i cukierników prezentowało swoje tradycyjne dania i desery w ramach kulinarnych pokazów i prelekcji.

rumunia_2

 

Polskę na Kongresie reprezentowali Joanna Ochniak – inicjatorka „Gastronomii na Obcasach”, Przewodnicząca Kobiet w Światowym Stowarzyszeniu Szefów Kuchni (Women in WACS), organizator szkoleń dla kadr polskiej gastronomii, Marcin Budynek – szef kuchni i dyrektor gastronomii w hotelu Warszawa w Augustowie, manager, juror i laureat wielu konkursów kulinarnych oraz Paweł Mieszała – mistrz cukiernictwa, trener w Akademii Zeelandia w Tarnowie Podgórnym.

rumunia_4  rumunia_1

Pomysłodawczynią wydarzenia była Iulia Dragut (Prezes Asociatia Culturala Euro Est Alternativ w Rumunii, członek inicjatywy Women in WACS postanowiła zorganizować zjazd szefów kuchni i cukierników z całego świata, a efektem materialnym tego spotkania będzie publikacja pierwszej w historii  Encyklopedia Światowych Tradycji Kulinarnych, wydana na the World Culinary Cup 2014 w Luksemburgu.

rumunia_3  rumunia_9

Polska delegacja przygotowała do Encyklopedii następujące dania:

Przystawka – Pierogi z wędzonym węgorzem i rydzami podane z sosem z raków i botwinki

Danie główne – Polędwica z sarny w otulinie z kaszy gryczanej i grzybów z sosem na kawie z żołędzi dębowych i czekoladzie

Deser – Rogale Marcińskie

W programie Kongresu poza prezentacją kuchni narodów została przybliżona uczestnikom rumuńska kultura kulinarna bazująca na tradycyjnych produktach, odbyły się liczne konkursy (black box, pizzy, kuchni rumuńskiej i inne), spotkanie szefowych kuchni uczetstniczących w Kongresie, Parada Szefów Kuchni ulicami Bukaresztu oraz bal w strojach ludowych.

Wsparcia i pomocy w realizacji wyjazdu na Światowy Kongres Tradycji Kulinarnych udzieliły polskiej delegacji: Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Gastronomia na Obcasach, Pamapol i Fusion Gusto.

logo-Gastronomia_biale  logoFundusz logoPamapol-01

 

Światowy Kongres Tradycji Kulinarnych w Bukareszcie

Opublikowano: 10-03-2014

W dniach 13 – 17 marca 2014 w Bukareszcie/ Rumunia odbędzie się Światowy Kongres Tradycji Kulinarnych, w którym uczestniczyć będzie 50 delegacji z całego świata. Honorowy patronat nad Kongresem objęło Światowe Stowarzyszenie Szefów Kuchni (WACS). Podczas czterech dni Kongresu ponad 200 szefów kuchni i cukierników będzie prezentowało tradycyjne dania i desery pochodzące z ich krajów, dodatkowo każde państwo otrzyma czas na wygłoszenie prelekcji  na temat historii, specyfiki i tradycji swoich narodowych kuchni.

zdjcielogo 

 

Polskę na Kongresie reprezentować będzie Joanna Ochniak – inicjatorka „Gastronomii na Obcasach”, Przewodnicząca Kobiet w Światowym Stowarzyszeniu Szefów Kuchni (Women in WACS), organizator szkoleń dla kadr polskiej gastronomii, Marcin Budynek – szef kuchni i dyrektor gastronomii w hotelu Warszawa w Augustowie, manager, juror i laureat wielu konkursów kulinarnych oraz Paweł Mieszała – mistrz cukiernictwa, trener w Akademii Zeelandia w Tarnowie Podgórnym.

JoannaOchniakstudia  marcinbudynek1  PawelMieszala1

Pomysłodawczynią wydarzenia jest Iulia Dragut (Prezes Asociatia Culturala Euro Est Alternativ w Rumunii, członek inicjatywy Women in WACS), która przy wsparciu prezesa World Association of Chef’s Societies (WACS) Gissura Gudmundssona oraz Willmenta Leong postanowili zorganizować zjazd szefów kuchni i cukierników z całego świata, a efektem materialnym tego spotkania będzie pierwsza Encyklopedia Światowych Tradycji Kulinarnych, wydana na the World Culinary Cup 2014 w Luksemburgu.

zdjecieplakat2

W programie Kongresu poza prezentacją kuchni narodów zostanie przybliżona uczestnikom rumuńska kultura kulinarna bazująca na tradycyjnych produktach, odbędą się też liczne konkursy i pokazy kulinarne zarówno krajowe jak i międzynarodowe oraz Parada Szefów Kuchni ze wszystkich przybyłych państw. Program Kongresu zapowiada się bardzo interesująco i wypełnia wszystkie dni pobytu polskiej delegacji w Bukareszcie.

Prosimy trzymać kciuki za polską reprezentację na Kongresie, a tradycyjne dania, które zostaną opublikowane w Encyklopedii Światowych Tradycji Kulinarnych zaprezentujemy w relacji z wydarzenia po jej powrocie.

Wsparcia i pomocy w realizacji wyjazdu na Światowy Kongres Tradycji Kulinarnych udzieliły polskim reprezentantom:

logoFundusz  logoPamapol-01