8 najlepszych przepisów kulinarnych

Opublikowano: 03-11-2023

W związku z rozstrzygnięciem II Etapu XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako ChNP, ChOG i GTS wyłoniono autorów 8 najlepszych przepisów kulinarnych, którzy zostaną zaproszeni do udziału w Ogólnopolskim Finale Konkursu.

Kilkadziesiąt prac nadesłanych z ponadpodstawowych szkół o profilu gastronomicznym z całej Polski oceniła komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, przedstawicieli Współorganizatorów Konkursu, Prezesa Polskiej Inicjatywy Kulinarnej, Prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.

Zgodnie z regulaminem konkursu komisja dokonała oceny merytorycznej przesłanych prac według następujących kryteriów:

– wykorzystanie w przepisach polskich produktów zarejestrowanych lub aplikujących o rejestrację jako ChNP, ChOG i GTS; 

– znaczenie wykorzystanych polskich produktów zarejestrowanych lub aplikujących o rejestrację jako ChNP, ChOG i GTS; 

– pomysłowość i kreatywność przepisu; 

– uzasadnienie wyboru produktów i potraw; 

– prezentacja potrawy na podstawie zdjęć; 

– forma przepisu, jasność, precyzyjność. 


W wyniku przyznanej punktacji wyłoniono autorów 8 najlepszych przepisów, którzy wezmą udział w Finale XII edycji Konkursu w dniu 6.10.2023 w Studzieńcu:

  1. Zespół Szkół im. Lecha Wałęsy w Kowalewie Pomorskim – Kamila Janiszewska, Wioletta Radomska pod opieką Magdaleny Paczkowskiej – „Podwędzane piersi z kaczki na puree z dyni i fasoli z karmelizowaną gruszką i figą w towarzystwie nadwiślańskiej wiśni otulone sosem śliwkowo-piernikowym. 

  2. Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi – Dominik Diug pod opieką Elżbiety Kurowskiej – Polskie „Surf and turf” 

  3. Zespół Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku – Julia Ślużyńska, Marek Romanowski pod opieką Anny Korzeń – „Polędwica sous vide z sosem śliwkowym, 
puree z marchewki i pierogami z kaszą gryczaną i twarogiem wędzonym. 

  4. Zespół Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku –Maria Solińska, Hubert Hyzopski pod opieką Anny Korzeń – „Pokuczaje” z karpia z sosem piwno- owocowym, puree z fasoli i czarną soczewicą. 

  5. Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Warszawie- Patryk Pawłowski, Jakub Śliwiecki pod opieką Izabeli Pabisiak – „Miodowe polędwiczki na prażonych pistacjach z fasolowo-ziemniaczanymi rozetkami i pomidorami w śliwkowej odsłonie. 

  6. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie – Julia Miedzińska, Maja Bogdańska pod opieką Jarosława Seweryna– „Pierś z kaczki z sosem z jeżyn i miodu pitnego, z puree z fasoli, pyrczokiem smażonym, kapustą modrą pieczoną i ogórkami chili. 

  7. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach – Katarzyna Klejmont, Maria Renowicka pod opieką Agaty Drywulskiej – Bartyzel – „Comber z sarny, krupniok w orzechowej panierce, ziemniaki gratin z korycińskim serem, sos śliwkowy, puree dyniowe, buraki w miodzie, chips z jarmużu. 

  8. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie – Natalia Macuda, Kacper Grala pod opieką Agaty Majkowskiej – „ Budyń z jagnięciny podhalańskiej z dodatkiem jabłek łąckich i mięty podany z sosem z wiśni nadwiślanki, warzywami grillowanymi na musie z bryndzy i rozetkami fasolowymi”.