Arte Culinaria Italiana 2019

Opublikowano: 14-01-2019

XIV Konkurs Włoskiej Sztuki Kulinarnej „Arte Culinaria Italiana” 22-24 luty 2019 

Hotel Warszawa *** SPA & RESORT Augustów Konkurs dla  profesjonalistów

Organizatorami konkursu są:  Giancarlo Russo oraz Hotel Warszawa*** SPA & RESORT w Augustowie.

Celem głównym konkursu jest wykazanie się znajomością w przygotowaniu dań kuchni włoskiej :  pierwszego dania- makaronu  marki Perino oraz drugiego dania – mięsnego z wykorzystaniem mięsa rostbef sezonowanego na sucho marki Sokołów , z obowiązkowym wykorzystaniem dowolnego produktu z asortymentu marki Debic oraz z wykorzystaniem innych dowolnych produktów włoskich zachowując zasady kulinarne obowiązujące w  kuchni włoskiej.

Konkurs odbędzie się w dniach 22-24 lutego 2019 roku:

  • 22 lutego o godzinie 20:00 w Hotelu Warszawa*** SPA&RESORT  – odprawa ekip startujących z Jury -sala konferencyjna Necko
  • 23 lutego od godziny 10:00 do godziny 16:00 w Sali konkursowej Wigry w Hotelu Warszawa *** SPA&RESORT  – zmagania konkursowe.

W konkursie może uczestniczyć 12 ekip kucharzy w składzie dwuosobowym.

Uczestnikami konkursu mogą być kucharze pracujący aktualnie w zawodzie bez względu na zajmowane stanowisko i wiek. Bardzo mile widziane będą ekipy  z udziałem kobiet. Ekipy reprezentują macierzyste zakłady pracy tj. restauracje i restauracje hotelowe. Wszyscy uczestnicy konkursu muszą pracować zgodnie ze swoimi kwalifikacjami w zakładach gastronomicznych, które dokonały zgłoszenia, aż do momentu rozstrzygnięcia konkursu.

W przypadku większej ilości zgłoszeń jak przewidują  zasady regulaminowe,  jury selekcyjne dokona wstępnej selekcji uczestników, na podstawie  subiektywnej oceny opisu i zdjęcia zgłoszonej potrawy  i wybierze 12 ekip kucharskich, które wystąpią w konkursie finałowym. 

Wszystkie zgłoszenia należy przesyłać nie później niż do dnia 31 stycznia (czwartek) 2019 roku na

adres e-mail : konkurs@giancarlo.pl DW : szulba@tlen.pl .

Zgłoszenie należy przesyłać na druku zgłoszeniowym wraz z opisem technologicznym oraz wyraźnym zdjęciem wykonanych potraw (wersje edycyjne typu AI, PSD, CDR, PDF lub popularne JPG w dużej rozdzielczości).
Formularz ze zgłoszeniem uczestnictwa należy wypełnić tak, aby zawierał czytelne imię i nazwisko wraz z numerem telefonu i  mailem, pełna nazwę zakładu zgłaszającego swojego uczestnika oraz wszystkie wymagane dane w zgłoszeniu. Wraz ze zgłoszeniem należy dokonać akceptacji treści niniejszego regulaminu. Dokumenty do pobrania znajdują się poniżej:

Formularz zgłoszeniowy

Regulamin dla profesjonalistów

Danie główne receptura 

Makaron receptura

Oświadczenie