Biały ser to typowo polski produkt

Opublikowano: 21-06-2022

Biały ser to typowo polski produkt. Każdy z nas wie, że takiego samego produktu nie znajdziemy nigdzie na świecie. Bardzo często używamy zamiennie słowa „twaróg” i „biały ser”. Różnica tkwi jedynie w sposobie przygotowania.

Biały ser twarogowy jest wytwarzany z naturalnie kwaszonego mleka krowiego. Natomiast twaróg powstaje dzięki stopniowemu i powolnemu podgrzewaniu skwaszonego, przy pomocy podpuszczki mleka.

Często możemy spotkać twaróg w formie klina. Nie jest to przypadek. Ten sposób formowania sera, jest ściśle związany z pochodzeniem słowa twaróg. Pierwotnie oznaczało ono formowanie sera w klinku.

Twaróg to lekki ser o kremowej konsystencji. Ile gustów tyle sposobów przygotowania. Od wytrawnych twarogów z dodatkiem ogórka, rzodkiewki, soli i pieprzu, aż po słodkie wersje, za którymi przepadają najmłodsi – z dżemem lub miodem, albo owocami. Twaróg, z uwagi na sposób wytwarzania, jest bardziej słodki i aksamitny w smaku niż biały ser.

Biały ser zaś to typowy składnik serników, ciast, klusek leniwych lub pierogów.

Znany i ceniony wielkopolski przysmak – ser smażony, to nic innego niż „drugiej świeżości” twaróg, a następnie smażony. Bardzo często dodatkiem do niego jest kminek lub popularna czarnuszka. Co ciekawe jego wygląd, smak i konsystencja nie przypomina w ogóle twarogu. To pyszny dodatek do kanapek zarówno na zimno jak i na ciepło.