Za nami Gault&Millau Tour Warszawa 2015

Opublikowano: 16-06-2015

Najlepsi szefowie kuchni, kulinarne premiery w wykonaniu laureatów regionalnych nagród i niezapomniane smakowe doznania – tak w skrócie można podsumować pierwsze w historii spotkanie najlepszych Szefów Kuchni zorganizowane w Warszawie przez Gault&Millau Polska.

GMtour

 

 

15 czerwca w  kultowej warszawskiej restauracji Concept 13 spotkała się śmietanka polskiej gastronomii. W spotkaniu wzięło udział stu mistrzów kulinariów z województw mazowieckiego, łódzkiego i Lubelszczyzny. Najlepszym w regionie Centrum Szefom Kuchni oficjalnie wręczono nagrody w pięciu kategoriach:

  • Szef Roku – Dariusz Barański (Concept 13)
  • Szef Jutra – Michał Bryś (L’Enfant Terrible)
  • Młody Talent – Piotr Ślusarz (R 20)
  • Kobieta Szef  – Małgorzata Marchewka (Winkolekcja)
  • Kuchnia Tradycyjna – Kamil Mateńka (Pod Gigantami)

gmTourWaw079

Wszyscy laureaci zaprezentowali swoje popisowe dania.  Formuła była podobna do wyczynów znanych z telewizyjnych programów kulinarnych. Każdy z nagrodzonych po ogłoszeniu wyniku w danej kategorii miał pół godziny za zaprezentowanie swojej propozycji, a publiczność mogła ich wyczyny obserwować i komentować, a potem oczywiście ich skosztować.

gmTourWaw006  gmTourWaw007

gmTourWaw015  gmTourWaw063

To pierwsze z cyklu spotkań pod hasłem „Gault&Millau Tour”,  które Gault&Millau Polska organizuje w tym roku. Polska została  na potrzeby tego przedsięwzięcia umownie podzielona na cztery regiony, w których są organizowane spotkania. Pierwszy „zlot”  najlepszych szefów kuchni w Warszawie już z nami, kolejne odbędą w Poznaniu, Krakowie i Trójmieście.

Na spotkania zapraszani są szefowie kuchni z danego regionu reprezentujący restauracje, które w tym sezonie znalazły się pod lupą inspektorów Gault&Millau. Samo zaproszenie danego szefa do udziału w Gault&Millau Tour jest już dla niego dowodem uznania.

gmTourWaw018  gmTourWaw067

gmTourWaw023  gmTourWaw025

Wierzymy, że spotkania Gault&Millau Tour w dalszej perspektywie przyczynią się do integracji środowiska gastronomicznego w Polsce. Mamy nadzieję, że w ten sposób zwrócimy również uwagę szerszych środowisk na znaczenie podtrzymywania unikalnego charakteru kultury i tradycji danego regionu dla jego promocji  w Polsce i na arenie międzynarodowej.

gmTourWaw082  gmTourWaw083

Kolejne spotkanie z cyklu Gault&Millau Tour już 29 czerwca w Poznaniu.

Już dziś serdecznie na nie zapraszamy!

gmTourWaw001  gmTourWaw004

gmTourWaw066  gmTourWaw017

jacek.jarekGM  gmTourWaw080

Nasi Partnerzy: KitchenAid, Siemens, Gaggenau, G.H. Mumm, Martell, Nespresso, Barry Callebaut, Makro, Winterhalter, Gastro Magic.

GastroMagicServiceLogo001

 

Patroni medialni wydarzenia: Rzeczpospolita, Kukbuk, Kuchnia, Food Service, Czas Wina, Papaja.pl, NewsGastro.pl, Jem Radio, Froblog.

NG.logo

 

********

Laureaci Gault&Millau Tour 2015 w regionie Centrum:

  • Szef Roku – Dariusz Barański (Concept 13)
  • Szef Jutra – Michał Bryś (L’Enfant Terrible)
  • Młody Talent – Piotr Ślusarz (R 20)
  • Kobieta Szef  – Małgorzata Marchewka (Winkolekcja)
  • Kuchnia Tradycyjna – Kamil Mateńka (Pod Gigantami)

Sylwetki Laureatów

Dariusz Barański – Mówi, że: „wychował się w kuchni”. Ukończył  francuską  szkołę Le Cordon Bleu. Pracował między innymi w restauracjach: Greenhouse,  Le Gavroche,  Claridges, Sketch, Monopol Katowice. Ceni i podziwia kuchnię francuską, bo  w niej jedzenie jest nieodłącznym elementem życia codziennego.  Jego zdaniem sztuka kulinarna cały czas ewoluuje i nieustannie się zmienia. Im większą posiada się wiedzę, tym więcej chce się poznawać, odkrywać, uczyć. W kuchni lubi warzywa przez ich trójwymiarowość  i nieskończoną ilość możliwości.
Jest bardzo spontaniczny – mógłby z dnia na dzień  wyjechać i pracować… na przykład w mało znanej restauracji w Nicei. Marzy o wyjeździe do Berlina – uważa, że Niemcy są wybitnymi kucharzami, a przy tym zachowują umiar, tak w sposobie bycia, jak i w podejściu do gotowania.

Michał Bryś – Nie skończył żadnej szkoły gastronomicznej, jest za to absolwentem krakowskiej PWST. Doświadczenie zawodowe zdobywał w najlepszych restauracjach: De Librije w Zwolle (3   gwiazdki   Michelin),   The   Ledbury   w   Londynie   (2   gwiazdki   Michelin),   Geranium  w  Kopenhadze  (2  gwiazdki  Michelin),  The  Harwood  Arms  (1  gwiazdka  Michelin)  w  Londynie  oraz  Atelier  Amaro  w  Warszawie  (1  gwiazdka ).  W  „poprzednim  życiu”  był reżyserem,  scenarzystą,  managerem  artystów  i  producentem  telewizyjnym.  Gastronomie   ma   w   genach.   Jego  pradziadek,   jeszcze   przed   wojną,   miał   restaurację   na  Śląsku,  a  z  kolei  jego  pradziadkowie  zajmowali  się  młynarstwem  i  rzeźnictwem.  Jak mówi jest  więc  niejako   dziedzicznie   obciążony   pasją   do   tworzenia   wszystkiego,   co   z   kulinariami   związane.  Dziś,   wspierany   przez    przyjaciół   i   partnerów   biznesowych,   Marka   Karlsbada   i   Piotra  Pawińskiego,   kontynuuję   rodzinną   tradycję   w   restauracji   L’enfant   Terrible   na  warszawskim  Starym  Mokotowie.  

 

Kamil Mateńka –  Doświadczenie zdobywał w kilku warszawskich restauracjach i hotelach, a także za granicą m.in. w Hiszpanii. W restauracji Pod Gigantami pracuje od prawie trzech lat i połowę tego czasu jest tam szefem. Kulinarne zainteresowania odkrył już w dzieciństwie. Nowych pomysłów szuka w książkach kulinarnych. W zaprzyjaźnionej księgarni co miesiąc zostawia część swojej pensji. Jedzenie to dla niego uczta zmysłów, dlatego stara się wspólnie ze swoim zespołem, jak to określa, za każdym razem: „muskać podniebienia gości najlepiej jak umie”.

 

Piotr Ślusarz – Ukończył szkołę gastronomiczną w Świnoujściu, praktykował w Amber Baltic Hotel w Międzyzdrojach. W końcu porzucił wszystko, by spróbować sił w branży restauracyjnej w Trójmieście: pracował w barach, zakładowych stołówkach i sieciowych fast foodach, by w końcu trafić do renomowanej restauracji Hotelu Sheraton w Gdańsku. Nienasycona potrzeba rozwoju pchnęła go do poszukiwania kulinarnych doświadczeń za granicą. W Londynie pracował  w restauracjach Hibiscus, L’Autre Pied, charlotte i pollen street social. Po powrocie do Polski ponownie trafił do kuchni Hotelu Sheraton. Na sprawdzenie zdobytych umiejętności przyszedł czas, gdy trafił do pierwszej polskiej edycji programu kulinarnego „Top Chef”  na antenie telewizji Polsat. Był jednym z faworytów, programu nie wygrał, ale w nagrodę otrzymał staż w jednej z  najlepszych restauracji na świecie El Celler De Can Roca. Po programie trafił pod skrzydła Modesta Amaro.

Propaguje kuchnię klasyczną w nowoczesnym wydaniu – prostą, ale elegancką.  Nie ogranicza się tylko i wyłącznie do smaków regionalnych, ale stara się łączyć różnorodne produkty z całego świata.  Posługuje się prostymi, ale sprawdzonymi kombinacjami.

 

Małgorzata Marchewka – Gotowaniem zajmuję się od 26 lat. Swoje pierwsze kroki stawiała w hotelu Marriott. Potem trafiła do zespołu Kurta Schellera w hotelu Bristol. Perfekcjonizmu i rzetelności w pracy nauczyła się pod skrzydłami Bernarda Lussiana  w restauracji Malinowa.      W 1995 roku wzięła  udział w I edycji Europejskiego Konkursu Kuchni Regionalnych we Francji. Zajęła II miejsce w kategorii dania główne.

Do 2013 roku zajmowała się także stylizacją kulinarną. Współpracowała z wydawnictwami Agora, Bauer, Gruner. Pracowała jako stylista dla Kuchni + między innymi przy programach : „Bitwa na noże i widelce”, „Maryla al dente” czy „Koszer macher”.
Po 10 latach nieobecności w świecie kucharskim wróciła do zawodu i od 2012 tworzy kuchnie w restauracji Winkolekcja. Uwielbia pachnącą pomidorami, czosnkiem i świeżymi ziołami  kuchnię Śródziemnomorską.