Global Sushi Challenge 2015!

Opublikowano: 24-06-2015

Rusza I edycja „Global Sushi Challenge 2015!” – największego międzynarodowego konkursu dla sushi masterów.

global.sushi

 

 

 

Finały krajowe odbędą się aż w 14 państwach świata!

Finał Polski odbędzie się 9. września 2015r. w Warszawie  

Zwycięzcy finałów krajowych wezmą udział w Wielkim Finale w miejscu narodzin sushi – w Japonii, 25. listopada 2015r.!  

 

 

Konkurs „Global Sushi Challenge” organizowany jest przez World Sushi Skills Institute z Japonii oraz Norwegian Seafood Council – Norweską Radę ds. Ryb i Owoców Morza. Jest to największy, jaki został zorganizowany do tej pory, międzynarodowy konkurs dla sushi masterów. Celem „Global Sushi Challenge” jest prezentacja najwyższej jakości sushi przy zastosowaniu zaawansowanych technik z zachowaniem najwyższych zasad bezpieczeństwa i zarządzania produktem. Krajowe finały konkursu odbędą się w 14 państwach między majem a październikiem 2015r. Wielki Finał odbędzie się w listopadzie w Japonii.

 

Możemy śmiało powiedzieć, że sushi podbiło świat, na stałe wpisując się w kulturę gastronomiczną wielu krajów. Jest bezsprzecznie wizytówką Japonii. Jednak w promocji sushi kluczową rolę odgrywa łosoś norweski – dzięki własnej popularności, jak również szerokiej dostępności. Z badań przeprowadzonych przez Norweską Radę ds. Ryb i Owoców Morza wynika, że w Polsce łosoś jest ulubionym składnikiem sushi – deklaruje tak 59% respondentów (źródło: Seafood Study 2015r., IPSOS/NSC Polska 2015).

Miłośników sushi przybywa, jednak zaawansowane umiejętności kreowania sushi, ścisłe przestrzeganie norm jakości i higieny – nie wszędzie są zrozumiałe. Stąd idea konkursu. Celem „Global Sushi Challenge jest także edukacja zarówno sushi masterów, jak i konsumentów na całym świecie. W jury znajdą się m.in. uznane autorytety w przekazywaniu tradycji sushi, technik oraz zarządzaniu procesem jego powstawania – instruktorzy World Sushi Skills Institute. Norweska Rada ds. Ryb i Owoców Morza jest głównym sponsorem konkursu.

Kristin Pettersen – dyrektor polskiego rynku Norweskiej Rady ds. Ryb i Owoców Morza: „Jestem niezwykle podekscytowana nową inicjatywą, która łączy japońską tradycję sushi i norweskiego łososia, który na całym świecie jest jednym z ulubionych składników sushi. Co więcej – ogromnie się cieszę, że konkurs odbędzie się również    w Polsce. Jak wiadomo, to właśnie tu, w listopadzie 2014 pobiliśmy Rekord Guinnessa na największą na świecie mozaikę sushi. Dlatego mocno trzymam kciuki za polskich sushi masterów i liczę na ich udział w konkursie!”

Global Sushi Challenge 2015”

+  Nazwa:  Global Sushi Challenge 2015

+  Organizatorzy: Komitet Konkursowy Global Sushi Challenge

−    World Sushi Skills Institute

−    Norwegian Seafood Council – Norweska Rada ds. Ryb i Owoców Morza

+  Sponsorzy:

−    Hasegawa Chemical Industry co., ltd,

−    Kewpie Corporation,

−    Okamoto Industries, Inc.

−    Tako Town,

−    Yamasa Corporation

+  Czas: maj – listopad 2015

+  Finały krajowe:

−    Eliminacje

²  Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich sushi masterów z minimum 3-letnim doświadczeniem w zawodzie. Aplikacje należy składać na stronie http://sushichallenge.global/ Wszelkie wskazówki i informacje można znaleźć również w języku polskim na stronie rybyznorwegii.pl

²  Spośród złożonych do 31 lipca aplikacji jury wybierze 20 finalistów

²  Finaliści dodatkowo zostaną zaproszeni do udziału w dwudniowym seminarium organizowanym przez World Sushi Skills Institute. Uczestnicy Seminarium, po zdanym teście, otrzymają Certyfikat International Sushi Proficiency – jest to jedyny uznany i akceptowany na całym świecie oficjalny certyfikat, przyznawany przez japońskie stowarzyszenie sushi.

–    Finały krajowe – kalendarz

17.05: USA

09.09: Polska

18.06: Korea

18.09: Portugalia

30.06: Japonia

23.09: Hiszpania

09.07: Singapur

30.09: Wielka Brytania

16.07: Tajwan

07.10 Szwecja

27.08: Indonezja

10.10: Norwegia

03.09: Niemcy

15.10: Francja

+  Finał polski

–       Seminarium – 7/8 września w Centrum Technik Kulinarnych Doram, Grupa Dora Metal, Warszawa

–       Finał Polski – 9 września w Centrum Technik Kulinarnych Doram, Grupa Dora Metal Warszawa

+  Wielki Finał

–       Zwycięzcy finałów krajowych z 14 krajów spotkają się w Wielkim Finale w Tokio. Wielki Finał będzie możliwością poznania laureatów z całego świata i zmierzenia się z nimi podczas konkurencji konkursowych. Będzie to także okazja, aby wspólnie nauczyć się od najlepszych oraz budować globalną siec mistrzów sushi.

–       25. listopada 2015r., Tokio!

+  Nagroda:

–       3-dniowy „sushi tour” w Japonii, kolebce sushi. Jeśli zwycięzca będzie z Japonii – zaprosimy go         w trzydniową podróż do Norwegii – kraju pochodzenia łososia – jednego z najpopularniejszych składników sushi.

APLIKACJE I INFORMACJE: www.sushichallenge.global

INFORMACJE: rybyznorwegii.pl