Kurt Scheller na czele jury 2. edycji MP w Dziczyźnie

Opublikowano: 30-08-2021

Kurt Scheller na czele jury 2. edycji Mistrzostw Polski w Dziczyźnie.

Utytułowani szefowie kuchni zasiądą w gronie ośmioosobowego jury, które będzie oceniać zmagania zawodowych kucharzy podczas drugiej edycji Mistrzostw Polski w Dziczyźnie – Memoriału Mariana Tarnawskiego. Przewodniczył im będzie charyzmatyczny Kurt Scheller, Szwajcar od trzydziestu lat związany z Polską, niekwestionowany autorytet kulinarny. Co sądzi o dziczyźnie, która wraz z tuszką królika będzie głównym tematem konkursu? – Łopatka jelenia nie jest powszechnie stosowanym w kuchni elementem. Większość kucharzy i konsumentów wybierając dziczyznę preferuje główne części udźca na sznycel, a także comber lub polędwiczki. Szefowie muszą więc dobrze przemyśleć co przyrządzić z łopatki. To nie jest łatwy produkt – komentuje. Sam w dziczyźnie docenia przede wszystkim małą zawartość tłuszczu oraz jej naturalne pochodzenie. – W Szwajcarii, gdzie dorastałem, uwielbialiśmy duszoną jeleninę przyrządzaną jesienią, w trakcie sezonu łowieckiego. Łopatka doskonale nadaje się do tego sposobu obróbki. Serwowało się ją tradycyjnie ze szpeclami, czyli ręcznie robionymi kluskami, i czerwoną kapustą, ale przygotowaną inaczej niż w Polsce. Jestem naprawdę ciekaw czym zaskoczą jury uczestnicy konkursu – mówi. Mięso zwierząt łownych znajduje się również w programie zajęć Akademii Kurta Schellera, choć poświęca się mu niewiele czasu, a przygotowuje raczej w podręcznikowym wydaniu. – W programie moich kursów dziczyzna pojawia się zazwyczaj raz lub dwa. Są to klasyczne comber à la Baden-Baden oraz bażant à la Souvaroff, rzadziej potrawka z sarny – mówi szef Scheller.


Doborowe grono jurorów będą współtworzyć znani z pierwszej edycji konkursu Joanna Ochniak – prezes zarządu fundacji Gastronomia na Obcasach, certyfikowany międzynarodowy juror konkursów kulinarnych w WorldChefs Association, Andrzej Jakomulski – szef kuchni restauracji Sublima w Kołobrzegu i Michał Markowicz – nauczyciel sztuki kulinarnej w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach. Po raz pierwszy zobaczymy Macieja Grubmana – szefa kuchni i właściciela Irish Pub & Steakhouse w Rzeszowie, Dariusza Ratuszniaka – szefa kuchni Hotelu BoniFaCio w Sochocinie, Tomasza Purola – szefa kuchni w Akademii Bocuse d’Or Poland i trenera polskiego reprezentanta do europejskiej selekcji Bocuse d’Or oraz Tomasza Nowaka – promotora kuchni śląskiej, szefa kuchni i doradcę kulinarnego w firmie Vitalpro. Prowadzeniem wydarzenia transmitowanego na żywo zajmie się natomiast Adam Chrząstowski, dyrektor kulinarny Hotelu Arłamów i prezydent Akademii Bocuse d’Or Poland, współorganizator Mistrzostw w Dziczyźnie, który przewodniczył jury w 2019 r. Co będzie podlegało sędziowskiej ocenie? – Jury zwróci uwagę przede wszystkim na szacunek dla produktu, czyli uwypuklenie jego charakterystycznych cech i sposób gospodarowania surowcami. Nie tylko tymi zadanymi (królik, jeleń), ale też dodatkami. Honorowani będą zawodnicy przestrzegający zasady zero waste – wyjaśnia Chrząstowski. Jury degustacyjne oceni dobór technik wykorzystanych do przygotowania tuszki królika i łopatki jelenia, a także smak, teksturę i aranżację gotowego dania. Jury techniczne skoncentruje się na przestrzeganiu zasad HACCP i Dobrej Praktyki Higienicznej. Obserwator z ramienia Kulinarnego Pucharu Polski będzie natomiast oceniał konkurs i zawodników pod kątem spójności z zasadami KPP. Czy formuła konkursu, jedynego w tym roku, w którym pojawia się dziczyzna, może być interesująca dla profesjonalistów? – Nieczęsto bywam jurorem konkursów kulinarnych ze względu na brak czasu, a niejednokrotnie także zainteresowania podejmowanymi tematami. Tym razem jest inaczej. Obowiązkowe produkty na Mistrzostwach w Dziczyźnie są nie tylko fascynujące, ale wbrew pozorom wymagające bardzo dużej świadomości co do techniki oraz smaku obu rodzajów mięs. Z wielką ciekawością zasiądę więc przy stole sędziowskim. Liczę na wielki pokaz kunsztu, techniki, wiedzy i smaku – stwierdza Maciej Grubman, znawca tematyki mięsa w kuchni. Druga edycja Mistrzostw Polski w Dziczyźnie – Memoriał Mariana Tarnawskiego odbędzie się już 9 września w Ilonn Hotelu w Poznaniu. Honory gospodarza kuchni będzie pełnił kolejny znany mistrz sztuki kulinarnej Dawid Łagowski, którego zobaczymy także podczas pokazu specjalnego. Początek transmisji na żywo zaplanowano na profilu @mistrzostwadziczyzna na Facebooku około godz. 8.30.

Kontakt dla mediów:
Adam Chrząstowski, adamchrzastowski@yahoo.com, tel. 693 293 347
Adam Depka Prądzinski, rzecznik@mistrzostwadziczyzna.pl, tel. 721 967 329

Firma Las-Kalisz sp. z o.o. powstała 15 marca 1991 r. jako zakład specjalizujący się w skupie i przetwórstwie dziczyzny oraz hodowli królików i przetwórstwie ich mięsa. Od 2014 r. całość udziałów znajduje się w rękach rodziny Tarnawskich z Krotoszyna. Obecnie spółka jest jednym z krajowych liderów w obrocie dziczyzną, sukcesywnie zwiększając wolumen sprzedaży tego surowca na polskim rynku. Roczna wielkość przerobu mięsa zwierząt łownych przekracza 1 tys. ton.W marcu 2021 r. doroczny audyt potwierdził zgodność procesu przetwórczego ze standardem IFS Food, który wdrożono w 2017 r. Siedziba zakładu – nazwa firmy może być myląca – mieści się w Tomnicach koło Krotoszyna w Wielkopolsce.
Szczegółowe informacje na temat tegorocznej edycji wydarzenia można znaleźć na www.mistrzostwadziczyzna.pl.