„Gościnność od kuchni”

Opublikowano: 11-06-2020

22 czerwca 2020 odbędzie się premiera książki „Gościnność od kuchni”.
Do autorów pierwszej części „Gościnności” Patrycji Siwiec i Adama Pawłowskiego dołączył znany szef kuchni.  
Autorzy entuzjastycznie przyjętej przez branżę gastronomiczną „Gościnności” tym razem zaglądają na zaplecze restauracji. Porządkują procesy, zbierają dobre praktyki, porady i historie z życia wzięte. 
 
– Po ciepłym przyjęciu pierwszej części „Gościnności” usłyszeliśmy wiele wspierających komentarzy o tym, że książka jest potrzebnym narzędziem ułatwiającym pracę w gastronomii – mówił Adam Pawłowski – Pewnego dnia jeden z szefów kuchni zwrócił nam uwagę, że jego zachwyt nad książką przyćmiewał brak omówienia zagadnień kuchennych związanych z funkcjonowaniem restauracji – tłumaczył Pawłowski.
 
– Argumentował, że na restauracyjny organizm składają się zarówno sala, jak i kuchnia. Pomyśleliśmy, że nie da się każdego zadowolić, ale z drugiej strony w naszych głowach zaczęła kiełkować myśl, że „Gościnność” zasługuje na kontynuację – wyjaśniała Patrycja Siwiec – Tym szefem był Adam Chrząstowski. Zdecydowaliśmy się połączyć nasze kompetencje i rozszerzyć zagadnienia zawarte w pierwszej części książki o te związane z organizacją kuchni. Adam Chrząstowski wsparł nas wiedzą merytoryczną i ponadtrzydziestoletnim doświadczeniem. „Gościnność od kuchni” to wynik ponaddwuletnich starań całej naszej trójki – podsumowała Patrycja Siwiec.
 
„Gościnność od kuchni” jest niezastąpioną pomocą dla każdego szefa kuchni, kucharza, restauratora czy kierownika lokalu w tworzeniu przepisu na długofalowy sukces w biznesie restauracyjnym. Po lekturze rodzi się przestrzeń na nowe pomysły, innowacje i świadome decyzje dotyczące tego, co chcemy dać światu dzięki swojemu gotowaniu, swojej obsłudze czy swojemu lokalowi. 
 
Co zawiera książka?
Ponad 350 stron konkretnej, sprawdzonej wiedzy.
Kilkadziesiąt łatwych do zastosowania porad.
Trendy, jak będzie wyglądać świadoma gastronomia przyszłości?
Instrukcje, jak stworzyć krok po kroku koncept gastronomiczny.
Historie z życia (restauracyjnego) wzięte.
Dodatek praktyczny – do wykorzystania w twoim lokalu.
11 wywiadów ze specjalistami i mentorami polskiej i światowej gastronomii:
Eleną Arzak (szefowa kuchni)
Agatą Wojdą (szefowa kuchni)
Małgorzatą Jarmoc-Hecht (konsultant i trener biznesu)
Thomasem Kellerem (szef kuchni)
Massimo Botturą (szef kuchni)
Dariuszem Barańskim (szef kuchni)
Robertem Trzópkiem (szef kuchni)
Joseanem Aliją (szef kuchni)
Tadeuszem Müllerem (twórca konceptów gastronomicznych)
Przemysławem Klimą (szef kuchni)
Przemysławem Błaszczykiem (szef kuchni)
 
Książka w wersji papierowej oraz jako e-book już wkrótce dostępna przez internet: www.goscinnosc.pl – przedsprzedaż rusza 15 czerwca 2020. 
 
5 proc. z każdego sprzedanego egzemplarza przeznaczone jest na wsparcie fundacji „Samodzielność od kuchni”.
Premiera online będzie transmitowana 22 oraz 23 czerwca 2020 na fanpage’u @ksiazka.goscinnosc. Wkrótce więcej szczegółów.
 
Partnerzy książki: Centrum Wina, Winterhalter, Cisowianka Perlage, Nespresso, Thermomix, Tork.
Patroni medialni: KUKBUK, Food Service, Ouichef.pl
Partner branżowy: Bocuse d’or Poland
 
OPINIE O KSIĄŻCE:
Czytając „Gościnność od kuchni” miałem nieodparte wrażenie przeglądania się w lustrze mojego życia zawodowego – umiejętności, sukcesy i porażki. Doświadczenie, które tak ja, jak i wielu szefów kuchni zbieraliśmy latami, autorzy w swobodny, przystępny i intrygujący sposób przedstawiają jako kompendium wiedzy. Książka dowodzi, że szef kuchni to zdecydowanie nie zawód, a styl życia. Niebanalny…  
Paweł Oszczyk, szef kuchni
 
Najważniejsza książka o funkcjonowaniu polskich restauracji. Tym razem podejrzanych przez kuchenne drzwi. Jeśli przeczytaliście pierwszą część, to z pewnością sięgniecie po drugą. Po przeczytaniu drugiej części koniecznie sięgnijcie po pierwszą.
Daniel Pawełek, restaurator
 
Gastromania to zaraza naszych czasów. Wszystkich, którzy marzą o karierze szefa kuchni, autorzy prowadzą przez zaklęte rewiry fascynującej i śmiertelnie niebezpiecznej branży. Bez tej książki lepiej nie wyruszać w ten ryzykowny rejs.
Maciej Nowak, krytyk kulinarny 
 
Biogramy autorów:
 
Patrycja Siwiec
Dziennikarka, która związała zawodowe życie z gastronomią. Pisze o winie i jedzeniu dla pism branżowych. Zdobywała doświadczenie między innymi w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii (jedna gwiazdka przewodnika Michelina) czy El Celler de Can Roca w Hiszpanii (trzy gwiazdki przewodnika Michelina). Absolwentka Court of Master Sommeliers oraz WSET. Mentorka w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Coach w trakcie certyfikacji. Jako konsultantka i doradczyni pomaga restauracjom i hotelom wdrażać ideę gościnności oraz uczy, jak dobra obsługa przekłada się na ich sukces biznesowy i wizerunkowy.
 
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii „Mistrz Mistrzów”. Wykładowca The Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca i organizator kursów winiarskich WSET na poziomach 1, 2 i 3 w ramach Adam Pawłowski MS Wine Academy, wykładowca Collegium Civitas i Akademii Leona Koźmińskiego, niezależny konsultant branży HoReCa. Szlify w branży zdobywał między innymi w restauracji Northcote w Wielkiej Brytanii (jedna gwiazdka przewodnika Michelina).
 
Adam Chrząstowski
Z wykształcenia filozof. Zawodowy kucharz i szef kuchni, który zdobywał doświadczenie w pięciogwiazdkowych warszawskich hotelach Bristol, Sheraton i Rialto. Był szefem kuchni restauracji Tropikana i Hunters w Szanghaju. Współtwórca restauracji Ancora i Ed Red. Prowadzący programy kulinarne w Kuchni +. W 2011 roku główny konsultant kulinarny Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria w kategorii „Mistrz Mistrzów”. Od 2018 roku President Bocuse d’Or Academy Poland. Szkoli i doradza dla branży HoReCa.