Jak zadbać o ciepło w ogródku restauracyjnym?

Opublikowano: 10-05-2019

W tym roku wiosna nas nie rozpieszcza. A sezon na ogródki restauracyjne rozkręca się bardzo powoli. W naszym klimacie ciężko z reguły przewidzieć, czy wiosna / lato będą bezdeszczowe i ciepłe. A często, mimo dopisującej aury wieczory są chłodne. 

W związku z tym od jakiegoś czasu dużym zainteresowaniem na rynku gastro cieszą się elektryczne ogrzewacze tarasowe, czyli promienniki na podczerwień. Dlaczego warto się nimi zainteresować i na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Elektryczne Promienniki Podczerwieni a gazowe parasole grzewcze

Promienniki to rozwiązanie, które różni się znacznie od tradycyjnych metod ogrzewania, typu gazowe parasole grzewcze. Przede wszystkim ważny jest sposób rozchodzenia się ciepła po pomieszczeniu: klasyczne grzejniki opierają swoje działanie na zasadzie konwekcji, co oznacza, że ogrzewają powietrze wprawiając je jednocześnie w ruch. Ten sposób powoduje, że ciepło ucieka do góry, przez co grzejniki te są mało wydajne przy użytkowaniu zewnętrznym. I co za tym idzie drogie w eksploatacji.

Choć producenci parasoli grzewczych na gaz zapewniają, że ich urządzenia również działają na zasadzie podczerwieni to , udział promieniowania podczerwonego w ich pracy to jedynie około 30% – 40%. Natomiast w przypadku dobrej klasy promienników na podczerwień, takich jak np. europejskich producentów Solamagic i Veito to minimum 92%.

Dowiedz się więcej na – https://enerzon.pl/ogrzewanie-ogrodkow-restauracyjnych-promiennik-a-parasol-grzewczy/

 

Jak działa promiennik podczerwieni?

Grzejnik na podczerwień działa na zasadzie promieniowania. W praktyce oznacza to, że fale podczerwone ogrzewają wszystkie osoby w zasięgu a nie powietrze. Sposób działania ogrzewania na podczerwień można porównać do działania słońca – przebywanie na słońcu sprawia, że odczuwamy wyższą temperaturę, niż w przypadku, gdybyśmy pozostawali w cieniu, a przecież temperatura powietrza przez cały czas jest taka sama. To sprawia, że jest to rozwiązanie zdecydowanie efektywniejsze i ekonomiczniejsze, jak również umożliwia – co szczególnie cenne w branży gastronomicznej – wykorzystanie go na zewnątrz przy wszelkiego rodzaju ogródkach, tarasach, balkonach etc.

Szczególnie ważne dla komfortu klientów jest to, że odczuwają ciepło natychmiast po włączeniu urządzenia, przez co nadają się idealnie już od początku sezonu jak również na chłodniejsze, wczesnojesienne wieczory.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Decydując się na zakup, warto zwrócić uwagę na jakość produktu, materiały, z których został wykonany oraz technologię promieniowania. Promienniki mogą być krótko-, średnio- i długofalowe. Upraszczając im krótsza fala tym cieplej ale jednocześnie więcej światła widzialnego, które może być rażące. Dlatego najlepiej na tarasy czy patio należy wybierać promienniki średniofalowe. Wysokiej klasy ogrzewacze tarasowe posiadają technologię redukcji światła np. No-Glare, Zero-Glare (np. niemieckiego producenta Solamagic). Dobrej jakości promienniki na tarasy wykonane są ze stali nierdzewnej lub aluminium, posiadają wysoki stopień ochrony przed złymi warunkami atmosferycznymi (najlepiej min. IP44). Warto, aby promiennik miał możliwość kontroli za pomocą pilota, co zdecydowanie ułatwia sterowanie przy większym metrażu. 

Gdzie i jak zamontować promiennik?

Elektryczne promienniki wymagają podłączenia do zwykłych gniazdek. Można montować je w dowolnym miejscu: na ścianie, lub suficie, na ramieniu parasoli czy pod parasolem. Można do tego wykorzystać również różnego rodzaju barierki czy poręcze. Na rynku dostępne są zarówno promienniki podwieszane jak i samodzielnie stojące oraz w formie parasoli grzewczych. Warto skontaktować się z fachowcami, którzy zaprojektują optymalne rozmieszczenie promienników. 

Szeroką ofertę ogrzewaczy tarasowych, różnych producentów można znaleźć między innymi na stronie firmy Enerzon, która od lat specjalizuje się w sprzedaży tego typu urządzeń. Pracownicy na podstawie zdjęć i planów ogródka restauracyjnego, za darmo, zaproponują najlepsze rozwiązanie. 

artykuł sponsorowany

ENERZON Sp. z o.o. www.enerzon.pl T +48 22 400 10 89 M +48 507768688 ul. Bajana 21/3 01-904 Warszawa