Karnawałowy poradnik World Class część I

Opublikowano: 19-01-2018

Odczarowujemy receptury

Czy odpoczęliście już po sylwestrowej zabawie? To dobrze, bo karnawał trwa jeszcze do 10 lutego! W sieci znajdziecie mnóstwo przepisów na przygotowanie koktajli na przyjęcia domu, ale jak prawidłowo czytać receptury?

Naszymi przewodnikami po sztuce koktajlowej są finaliści konkursu barmańskiego – World Class Poland 2017: Janusz Lemiesz – szef baru w Klubie SPATiF (Warszawa), Marcin Kruk – z lokalu Kita Koguta (Warszawa) i Krzysztof Ciemiera z alter MOLO w Osieku. Pijrozwaznie.pl.

Koktajlowe klasyki

Wszystko, co ma bogatą historię, zasługuje na klasyfikację. Zebraliśmy dla was 7 głównych odmian koktajli.

  1. Sour – należy do najbardziej popularnych kategorii, z takimi klasykami, jak Whisky sour, Vodka sour, Pisco sour. Kwaśny koktajl, zawsze zawiera alkohol, cukier i sok z cytryny.
  2. Smash – to w skrócie każdy koktajl składający się z mocnego alkoholu, owoców, cukru i ziół, np. Southside czy Whiskey Smash.
  3. Tiki – przenosi nas na wakacje w ciepłych krajach. Flagowymi przykładami opływającego rumem nurtu są Mai Tai i Zombie.
  4. Toddy – specjał na zimowe wieczory, który podobno wymyślili Hindusi. Zaopatrz się w mocny alkohol, miód, przyprawy i sok z cytrusów. Gorące przykłady: Hot Toddy i Hot Buttered Rum.
  5. Fizz – słodko-kwaśna kompozycja najczęściej bez lodu, za to z bąbelkami, jak Gin Fizz na wodzie sodowej czy Diamond Fizz z winem musującym.
  6. Flip – słodki koktajl na bazie wódek i likierów, z dodatkiem słodkiej śmietanki lub mleka i żółtka, które tworzą puszysty wierzch napoju. Klasyki to: Flip Cocktail, Porto flip, The Matador Flip.
  7. Poncz – mało popularny w Polsce napitek, złożony z mocnego alkoholu, cukru, soku owocowego, herbaty i przypraw, np. Planter’s Punch czy Fish House Punch.

Chłodna kalkulacja

 W koktajlach kilka kropel robi różnicę. Podpowiadamy, jak uzyskać właściwe proporcje: 

Jigger – metalowa klepsydra złożona z dwóch kieliszków 20/40 ml lub 25/50 ml. Możesz użyć kieliszka do shotów: 1 kieliszek = 50 ml lub 40 ml

Dash (D.) = 10 kropli, 1 łyżeczka do herbaty = około 3-4 dashe

Łyżka barowa (bsp) = 1 łyżeczka do herbaty

Uncja = 30 ml, około 2 łyżek do zupy

Splash, czyli chlust = 1 łyżka do zupy lub trochę więcej

Top up – dopełnij do smaku lub do brzegu szklanki

Lód to podstawa większości koktajli. Najbardziej wszechstronne są tradycyjne kostki. Duże sześciany chłodzą napój wolniej, a kruszony lód mocno rozcieńcza i chłodzi. Niektóre koktajle przygotowuje się bez lodu. Warto wcześniej schłodzić kieliszek kostkami lodu lub włożyć go na chwilę do zamrażarki.

Wstrząśnięte czy zmieszane?

James Bond wybiera koktajle wstrząśnięte – nie zmieszane, co wiele mówi o preferencjach smakowych słynnego agenta. Jak to możliwe? Sprawdźcie podstawowe techniki!

 Koktajle na bazie soków lub mleka wstrząsamy z lodem, by je mocno schłodzić i rozcieńczyć alkohol. Barmani wyposażeni w zestaw sitek używają zwykle Boston shakera, złożonego ze szklanicy i metalowego kubka. Na domowy użytek wystarczy Cobbler shaker z wbudowanym sitkiem lub słoik z zakrętką.

Z kolei mieszamy z lodem, gdy naszym celem jest gładkość, klarowność, aromat i delikatne schłodzenie napoju. Ta metoda nazywana jest stirowaniem. Szklanica barmańska z łyżką na spiralnym trzonku wyglądają wytwornie, ale możesz wykorzystać shaker, dzbanek czy litrowy słoik oraz łyżeczkę do latte lub pałeczki do chińszczyzny.

Można spotkać się z metodą throwing, czyli przelewaniem koktajlu z dużej wysokości ze szklanki do szklanki. Niektóre koktajle są budowane w szkle, w którym podamy napój. Tak powstają najmniej rozcieńczone mikstury, np. Negroni czy Old Fashioned. Możesz spotkać się z metodą Dry shake, która polega na wstrząsaniu koktajlu bez lodu, by spienić składniki, np. białko lub żółtko jajka.

Praktyka czyni mistrza

pastedGraphic.png

pastedGraphic_1.png