Makaron i sposób jego gotowania

Opublikowano: 05-04-2010

413968_i_love_pasta_1.jpg

Przygotowanie ciasta na makaron domowy

Mąka pszenna (typ 450)         400 g

Jajka                     4 sztuki

Sól                     10 g (pół łyżeczki od herbaty)

Mąkę jajka i sól zagniatać od 5 do 10 minut, aż będzie miękkie i gładkie w całej swojej strukturze. Gdyby ciasto było zbyt twarde należy dodać odrobinę wody, gdyż każdy rodzaj mąki wiążę zupełnie inaczej.  Wyrobione ciasto należy zawsze przykryć ściereczką na 15 – 20 minut.

Jeżeli chcemy uzyskać makaron zielony należy dodać w miejsce jednego jaka 250 – 300 gram przetartego przez gęste stalowe sito sparzonego szpinaku. W przypadku gdy chcemy uzyskać czerwony makaron postępujemy identycznie jak w przypadku zielonego makaronu, dodajemy 250 – 300 gram przetartego miąższu świeżych pomidorów.

Przygotowanie makaronu

Wyrobione ciasto na makaron ponownie zagnieść i rozwałkować na grubość 2 –3 milimetrów. Tak przygotowane placki ciasta przepuścić przez specjalną maszynkę z odpowiednio ustawionymi tnącymi wałkami. Jeżeli takiej maszynki nie posiadamy oczywiście musimy je pokroić nożem.  Aby uzyskać właściwy makaron „al dente” należy pamiętać aby przed gotowaniem pozostawić go na 4 do 5 godzin w przewiewnym i chłodnym miejscu.

Gotowanie makaronu

Garnek do gotowania powinien być szeroki o wysokich ściankach.

Ilość wody niezbędna do gotowania to z reguły 1 litr na 100 gram makaronu.

Natomiast ilość soli, którą powinniśmy dosypać do gotującej się wody to około 7 do 10 gram w przypadku soli gruboziarnistej na 1 litr wody.

Makaron zawsze wrzucamy na gotującą się wodę i po zagotowaniu skręcamy ogień tak aby makaron się cały czas gotował ale niezbyt mocno. Unikniemy wtedy nadmiernego rozklejenia się wierzchniej warstwy makaronu. Długość gotowania zależna jest od grubości oraz od składników tworzących makaron i waha się od 6 do 12 minut. Odpowiedni stopień ugotowania makaronu można jedynie określić przy pomocy próby smakowej. Najczęściej spotykany sposób gotowania to wszystkim znany  „al dente”. Pod tym pojęciem rozumiemy resztkę twardości makaronu, którą powinien posiadać podczas gryzienia. Gotowanie można przerwać przez dolanie zimnej wody lecz musimy go natychmiast odcedzić aby potem dobrze połączył się podczas mieszania z sosem.

Zawsze odcedzony i gorący makaron dodajemy do sosu a nie owrotnie.