„Szef Team Challenge”

Opublikowano: 26-05-2020

„Szef Team Challenge” – nowe wyzwanie dla uczniów szkół gastronomicznych

Dzięki nowemu konkursowi, organizowanemu przez sieć hurtowni MAKRO Polska, drużyny z „gastronomików” mogą rywalizować w wirtualnym konkursie kulinarnym. Szef Team Challenge jest częścią cyklu Szef dla Młodych Talentów – dokształcaj się ONLINE.

Do Szef Team Challenge zgłosiło się aż 35 drużyn z całej Polski. Podczas trwającej miesiąc rywalizacji, liczące od 3 do 5 uczniów zespoły otrzymują co tydzień jedno kulinarne wyzwanie, które razem złożą się na pełne menu (przystawkę, zupę, danie główne i deser). Prace powinny być inspirowane tradycyjnymi i lokalnymi recepturami, muszą też zawierać trzy obowiązkowe składniki. Reszta należy do kreatywności uczestników, którzy zadania wykonują wspólnie: najpierw zdalnie dyskutują o recepturach, wybierają składniki, a następnie jeden z członków drużyny przyrządza danie i przesyła jego zdjęcia i opis do oceny. Efekty pracy oceniają szefowie kuchni MAKRO: Cezary Powała i Zbigniew Sonik oraz Szymon Gatlik, przewodnik kulinarny.

– MAKRO Polska od kilku już lat w ramach programu Szef dla Młodych Talentów udanie rozwija ofertę edukacyjną dla szkół gastronomicznych, organizując m.in. Wyzwanie MAKRO Chefa i Ogólnopolski Test Kulinarny – mówi Magdalena Figurna, menedżer ds. PR i Komunikacji Wewnętrznej w MAKRO Polska. – Obowiązujące wciąż zawieszenie zajęć szkolnych jest szczególnie trudne dla kształcenia w szkołach gastronomicznych, gdzie bezpośredni kontakt i współpraca uczniów i nauczycieli są nieodzowne. Z tego względu, organizując już na początku kwietnia projekt Dokształcaj się ONLINE, a teraz Szef Team Challenge, chcieliśmy stworzyć nowe, dostosowane do obecnych wyzwań narzędzia edukacyjne.

Diagnozę MAKRO Polska potwierdza dr inż. Katarzyna Hryciuk z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, który w Szef Team Challenge reprezentują dwie drużyny. – Prowadzenie zajęć praktycznych w formie zdalnej wymaga zmiany myślenia. Trzeba szukać atrakcyjnych form nauczania, aby zachęcić pozostających w domach uczniów do podjęcia pracy w kuchni. Należy również dostosować materiał do dostępności i możliwości zakupu surowców. Wirtualne propozycje MAKRO Polska są w tej sytuacji ogromnym ukłonem w stronę szkół i uczniów, którym już brakowało konkursów kulinarnych i działania w grupie – podkreśla dr Hryciuk. – W mojej opinii, największą atrakcją projektu jest fakt, iż wiedzę przekazuje im i motywuje do działania ktoś inny, niż ich własny nauczyciel. Taka odmiana jest też potrzebna szczególnie, kiedy nie możemy spotkać się osobiście. Propozycja przedstawienia wielu kulinarnych zagadnień przez profesjonalistów powoduje, że uczniowie wręcz czekają na kolejną dawkę wiedzy. Z pewnością zaprocentuje to w przyszłości.

 

Szef Team Challenge jest częścią cyklu Szef dla Młodych Talentów – dokształcaj się ONLINE. Zmagania drużyn w konkursie można śledzić na oficjalnym profilu Szef dla Młodych Talentów: www.facebook.com/szefdlamlodychtalentow. Tam też 10 czerwca zostanie ogłoszone rozstrzygnięcie rywalizacji. Zapraszamy do śledzenia.

 

Załączniki

Szef Team Challenge_1.jpg

 
 
Szef Team Challenge_2.jpg
Szef Team Challenge_3.jpg

 
Szef Team Challenge_4.jpg