Aperitif po francusku 2009

Opublikowano: 04-06-2009

Aperitif po francusku 2009
W Pałacu Zamojskich (Ogrody Foksal) przy ulicy Foksal w Warszawie 4 czerwca
zorganizowano po raz szósty „Aperitif po francusku”. Święto francuskiej sztuki kulinarnej i kultury obchodzone jest corocznie w czerwcu w wielu krajach świata. W tym roku zorganizowano je w 37 miastach w ponad 20 państwach. Patronem spotkań jest rząd Francji. Impreza promuje w przededniu lata spędzanie czasu na świeżym powietrzu koniecznie w gronie znajomych i przy lampce dobrego wina. W tym okresie bowiem takie spotkania są szczególnie popularne.

Uczestnicy polskiej edycji uczestniczyli w pokazach kulinarnych Pascala Brodnickiego i Karola Okrasy; kosztowali wyśmienite dania. Jedną z atrakcji był także pokaz winiarski Marka Bieńczyka – pisarza i dziennikarza. Cały dzień odbywały się degustacje francuskich produktów spożywczych: sera pleśniowego fourme d’ambert, pochodzącego z Pirenejów ossau-iraty, produkowanego w górach Jura sera comté; wędlin i pasztetów, foie gras, win z regionu Bordeaux, Doliny Loary, Roussillon, Langwedocji, Doliny Rodanu oraz Alzacji, a także oryginalnych szampanów. Można było kupić degustowane produkty po atrakcyjnych cenach – do 30 proc. taniej.
Karol Okrasa przygotował dla gości przypalaną troć z tapenade oliwkowym, roladki z wędzonego łososia i sera twarogowego z cząbrem, zapiekany Buche de Chevre na ciemnym chlebie z glazurowaną figą, smażone szparagi z suszoną szynką i sosem anschovis. Natomiast Pascal Brodnicki zaprezentował żabie udka w skorupce sezamowej z serem chabichou w sosie estragonowym, pralinki z sera zick de france z oberżynowym kawiorem, croustade z sera Saint-Nectaire oraz bazylii i pomidora z oliwą truflową, ruletki rybaka z serem kozim. Punktem kulminacyjnym wieczoru był koncert wschodzącej gwiazdy francuskiej muzyki – zespołu l’Herbe Folle. Na imprezę przybyły gwiazdy telewizji: Paweł Królikowski z małżonką Małgorzatą Ostrowską-Królikowską, Arkadiusz Janiczek z małżonką, Piotr Skarga z żoną, Mariusz Pujszo oraz mistrz kuchni Robert Sowa.

Autor A.B.