Frankofonia 2022 za nami!

Opublikowano: 15-12-2022

Za nami 8. edycja Wojewódzkiego Konkursu Gastronomicznego „Frankofonia 2022”, która odbyła się w ZSGH w Gdańsku. 7 szkół gastronomicznych z woj. pomorskiego kolejny raz konkurowało ze sobą, serwując francuskie specjały. Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem „Tarta, Tartaletka – Francja, Elegancja” i adresowany był do uczniów wszystkich profili szkół gastronomicznych. Który zespół pokazał prawdziwą „Francję, elegancję” zdaniem jurorów?

Termin „Frankofonia” oznacza wspólnotę ludzi i państw posługujących się językiem francuskim. Międzynarodowa Organizacja Frankofonii ustanowiła 20 marca Dniem Krajów Frankofońskich, który co roku był okazją do propagowania kultury krajów francuskojęzycznych oraz języka francuskiego. W celu propagowania kultury i kuchni francuskiej Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Gdańska od blisko 19 lat (w tym od 8 lat na poziomie wojewódzkim) cyklicznie raz do roku organizuje wydarzenie, w ramach którego uczniowie pomorskich szkół gastronomicznych mają okazję zmierzyć się na metaforyczne noże.

Niemniej zarówno w tym, jak i ubiegłym roku sytuacja w kraju spowodowana pandemią wpłynęła na przeniesienie konkursu gastronomicznego na wcześniejszy termin. Tegoroczna, już VIII edycja oficjalnego konkursu gastronomicznego o randze wojewódzkiej odbyła się 13 grudnia w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku.

– Frankofonia to święto kuchni francuskiej, które organizujemy na etapie szkolnym już 19. raz, a na etapie wojewódzkim po raz 8. To nie tylko konkurs gastronomiczny, ale święto we Francji, które obchodzone jest w marcu. Nasza frankofonia również zawsze była w marcu, jednak w ubiegłym roku oraz w tym zdecydowaliśmy się na grudzień, ponieważ nie wyobrażamy sobie roku szkolnego bez tego wydarzenia. Miejmy nadzieję, że pełna 20. edycja odbędzie się w marcu. Odwiedziło nas jury składające się ze słynnych szefów kuchni z Trójmiasta oraz 10 zespołów z 7 szkół z województwa. Wszystkie zespoły miały w tym roku za zadanie wykonanie tart, które później oceniali jurorzy, ale nie tylko. Uczniowie mogli dostać nagrody od jurorów, a także od publiczności – mówią Joanna Dołżycka i Ewa Rzeszotarska, nauczycielki ZSGH w Gdańsku oraz organizatorki konkursu.
Głównymi celami konkursu było kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o francuskiej tradycji kulinarnej, doskonalenie umiejętności kulinarnych, rozbudzanie inicjatywy, pomysłowości i kreatywności uczniów szkół gastronomicznych, a także nawiązywanie współpracy między szkołami i firmami związanymi z gastronomią.

Źródło: https://kulinaria.trojmiasto.pl
Zdjęcia: Piotr Hukało/Trójmisto.pl